Pt26042024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Wiadomości Aktualności z Rzeszów Akcja w Rzeszowie zainauguruje wiosenną edycję kampanii edukacyjnej „Mam SM”

Akcja w Rzeszowie zainauguruje wiosenną edycję kampanii edukacyjnej „Mam SM”

logo_mam_smJuż jutro (5 kwietnia br.) akcja „Mam SM” na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego zainauguruje wiosenną edycję spotkań na uczelniach medycznych. Dzięki niej przyszli lekarze i pielęgniarki będą mogli „poczuć”, jak wygląda codzienne życie osób chorych na stwardnienie rozsiane, co później pomoże im w praktyce medycznej.

Kampania „Mam SM” adresowana jest bezpośrednio do studentów kierunków medycznych. „Symulacja Mam SM.pl, która jest nieodłącznym elementem kampanii, umożliwia przyszłym lekarzom lepsze zrozumienie objawów choroby jaką jest stwardnienie rozsiane.

W tym roku akcje kierujemy również do studentów pielęgniarstwa, którzy mają styczność z chorymi na SM. Dzięki symulacji lepiej wczują się w problemy swoich pacjentów, co zaowocuje ich skutecznym leczeniem i rehabilitacją w przyszłości” – informuje Magdalena Bober z firmy Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., która jest inicjatorem kampanii. Podczas dwudniowej akcji (5 i 6 kwietnia) – w holu głównym na parterze Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Warszawskiej 26A w Rzeszowie zostaną ustawione specjalne stoiska komputerowe, przy których w godz. 11:00 - 16:00 studenci będą mogli skorzystać z symulacji MamSM.pl oraz otrzymać materiały edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego. 

„Symulacja MamSM.pl jest doskonałym narzędziem edukacyjnych dotyczącym stwardnienia rozsianego. Jestem przekonana, że poznanie objawów SM przez zmierzenie się z symulacją wpłynie na lepsze zrozumienie pacjentów przez przyszłych lekarzy, neurologów i pielęgniarki, którzy mają styczność z chorymi” – mówi Anna Gryżewska, Sekretarz Generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, które wspiera kampanię. Kolejne akcje w ramach kampanii „Mam SM” zaplanowano na kwiecień w Opolu (13-14.04), Legnicy (15-16.04), Łodzi (18-19.04) i Olsztynie (29.04).Symulacja pozwala wcielić się w postać osoby chorej na SM, użytkownik ma za zadanie wykonać kilka codziennych czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, zaś chorym na stwardnienie rozsiane nastręczają wiele trudności. Symulacja pokazuje, jakie problemy ze wzrokiem, słuchem, kontrolą ruchów czy utrzymaniem równowagi mogą mieć pacjenci. Aby zobrazować stan chorego na różnych etapach rozwoju choroby zadania zostały przygotowane na kilku poziomach trudności w oparciu o rozszerzoną skalę niepełnosprawności (EDSS).

Podczas kampanii „Mam SM” prowadzonej w 2010 r. ponad 2000 osób odwiedziło akcje edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego zorganizowane na 10 uniwersytetach medycznych w: Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Katowicach i Wrocławiu. Organizatorzy kampanii rozdali tysiące płyt z symulacją MamSM.pl, a także broszur i ulotek o SM oraz działalności Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Partnerem kampanii jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland.

O serwisie www.MamSM.plSerwis powstał w lipcu 2009 r. Jest pierwszym w Polsce i na świecie serwisem, który zawiera symulację objawów stwardnienia rozsianego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się chorzy na SM oraz pokazanie osobom zdrowym, że życie z tą chorobą jest naznaczone ogromnym cierpieniem. Internauci odwiedzający serwis mogą zmierzyć się z ośmioma zadaniami, które zostały przygotowane w taki sposób, by można było poczuć, jak poszczególne objawy choroby wpływają na codzienne życie. Są to proste czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, takie jak: pomoc dziecku w pokolorowaniu obrazka, odpowiedzenie na SMSa, odpisanie na maila, pokrojenie chleba. W przypadku chorych na stwardnienie rozsiane okazuje się, że ich wykonanie nie jest wcale tak proste. Symulacja dostępna na www.mamsm.pl została przygotowana pod opieką merytoryczną specjalisty neurologa dr n. med. Macieja Maciejowskiego. Pomysł opracowała agencja PR Hill and Knowlton Poland. Za wykonanie serwisu, grafikę, rozwiązania techniczne oraz narzędzia interaktywne odpowiedzialna była agencja interaktywna Artflash Interactive. Serwis ma charakter edukacyjny. Zamieszczono w nim informacje na temat przebiegu choroby i leczenia SM. Dodatkowym elementem jest film „Eksperyment”, w którym w role chorych wcieliła się trójka polityków (Małgorzata Gosiewska, Jarosław Wałęsa i Cezary Grabarczyk). W Internecie istnieje także anglojęzyczna wersja symulacji www.havingms.com.

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)SM powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny spowalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które w wyniku przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn. 

Więcej informacji na www.ptsr.org.pl i www.mamsm.pl.

{jcomments on}

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja