Pt29032024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Wiadomości Aktualności z Rzeszów Europejska konferencja o rodzinie

Europejska konferencja o rodzinie

Europejska_Konferencja_P102RZESZÓW. Do Rzeszowa zjechali naukowcy z całej Europy zajmujący się problematyką rodziny. Podczas dwudniowej konferencji „Ocalić rodzinę = ocalić przyszłość”, która odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim poruszano bardzo ważne i ciekawe problemy dotyczące współczesnej rodziny. Była to już V Europejska Konferencja z cyklu „Rodzina polska poza granicami kraju”.

 

 

Do udziału w rzeszowskiej konferencji „Ocalić rodzinę = ocalić przyszłość” jej organizatorzy - przedstawiciele środowisk katolickich - zaprosili gości z Anglii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Wziął w niej także udział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego, wieloletni sekretarz papieski, który wygłosił prelekcję Jan Paweł II papież rodziny. Obradom przysłuchiwał się również ks. bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, a honory współgospodarza pełnił ordynariusz diecezji rzeszowskiej - ks. bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Otwarta dyskusja na temat zmian w prawie, nowych możliwości medycznych i związanych z nimi zagrożeń, odbywała się z okazji obchodzonego 24 marca Narodowego Dnia Życia. Uczestnikom konferencji towarzyszy zawołanie sługi Bożego Jana Pawła II: „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”, które najlepiej wyraża sens spotkania osób z krajów Europy wschodniej i zachodniej.

Temat konferencji „Ocalić rodzinę = ocalić przyszłość” skierował poszukiwania naukowców na problem, który dominuje we współczesnej debacie nad rodziną i grożącymi jej niebezpieczeństwami. W dyskursie o zagrożeniach związanych zarówno z nowym ustawodawstwem, jak i nowymi możliwościami medycznymi, uczestniczyli w przeważającej większości naukowcy i publicyści związani z katolickim nurtem myślenia.

- Dobrze stało się, że V Europejska Konferencja z cyklu „Rodzina polska poza granicami kraju” podejmuje obrady w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego sfinansowanej ze środków unijnych. Na Uniwersytecie Rzeszowskim prowadzone są badania nad rodziną z różnych perspektyw naukowych. Tym tematem zajmują się zarówno socjolodzy, jak i pedagodzy, a także prowadzone są badania nad polską emigracją i Polakami zamieszkującymi w dawnych republikach ZSRR – stwierdził w swoim wystąpieniu inaugurującym obrady naukowców prof. dr hab. Stanisław Uliasz, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. A krytykom odpowiadał, że nie zapomniał o tym, że uczelnia powinna być miejscem zderzania różnych poglądów.

Rzeszowska konferencja pokazała, że problem jest jeden, ale tłumaczony w wielu językach i obecny w wielu krajach, czego dowodem jest obecność w Rzeszowie Gabriele Kuby, socjolog i publicystka z Niemiec.

- Przyjechałem do Rzeszowa, aby mówić o zagrożeniach, związanych z tak zwaną rewolucją genderową, która niszczy rodzinę w Europie promując równość płci – powiedziała Gabriele Kuby, socjolog i publicystka z Niemiec. Swoje bardzo ciekawe spostrzeżenia publikuje w poczytnych książkach, które przywiozła ze sobą do Rzeszowa. Niektóre są już przetłumaczone na język polski. Jedna z nich dotyczy zagrożeń związanych z nową ideologią seksualności. - Polska jako członek Unii Europejskiej zobowiązana jest do wprowadzania w życie idei gender mainstreamingu, czyli najogólniej mówiąc, zrównania roli kobiety z rolą mężczyzny, tak w rodzinie jak i w społeczeństwie. Przed czym bardzo Państwa przestrzegam – stwierdziła Gabriele Kuby.

- Ludzie myślący inaczej niż my byli bardzo przeciwni zorganizowaniu tej konferencji, ale nie daliśmy się zastraszyć - dodał senator Kazimierz Jaworski, wiceprzewodniczący Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Senatu RP. - To bardzo dobrze, że nasza konferencja zbiegła się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o wycofaniu poprzedniego nakazu zdjęcia krzyży ze ścian szkół publicznych we Włoszech potwierdziła to, co tak mocno podkreślał swoim nauczaniu sługa Boży Jan Paweł II, a kontynuuje obecny Ojciec Święty Benedykt XVI: Europa była i jest chrześcijańska, a jej przyszłość powinna być budowana na fundamentach chrześcijańskich.

W wielu referatach naukowców można było wyczuć kontynuację przestrogi niemieckiej socjolog przed takimi zmianami, które chcą wprowadzić liberalni politycy. Dzieje się tak w wielu krajach Europy, a na bardzo szeroką skalę w Niemczech, we Francji, we Włoszech czy Hiszpanii. Przeciwwagą dla tej lewicowej idei gender mainstreamingu jest zachęta naukowców prezentujących tematy trudnej sztuki wychowania dzieci czy recepty na szczęśliwe małżeństwo.

Rodzina jako podstawowa komórka społeczna przeżywa także kryzys w byłych krajach ZSRR. Swoimi spostrzeżeniami o kondycji rodziny i małżeństw podzieliły się z uczestnikami konferencji dr Halyna Kryshtal z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie i red. Dorota Jaworska z Kijowa, red. naczelna „Krynicy” – Pisma mniejszości polskiej na Ukrainie.

Uczestnicy konferencji zaprezentowali różnego rodzaju wydawnictwa poświęcone problematyce rodziny i małżeństwa ukazujące się poza granicami kraju. Na uwagę zasługuje Kwartalnik „Quo Vadis” wydawany przez Polską Parafię Personalną w Budapeszcie i Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. Świętego Wojciecha. Do tej pory ukazało się go 30 numerów. Redaktorami tego periodyku są: ks. Leszek Kryża SChr i Małgorzata Soboltyńska.

Jednym z problemów dotykających żyjących na emigracji są małżeństwa mieszane. Na tę kwestię zwrócił uwagę bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. - To jest rzeczywiście bardzo nowe wyzwanie i dla Polaków, i dla Kościołów miejscowych, w których my żyjemy. Dzisiaj w Europie sytuacja jest bardzo trudna. Mamy świadomość dużej liczby wyznawców innych religii w Europie. Jest słabe rozeznanie, co to znaczy w ogóle być w małżeństwie mieszanym, jak przeżywać te początkowe elementy ludzkiego zauroczenia, miłości. One potem jednak nie wytrzymują próby inności kulturowej, która niestety bardzo mocno się objawia, i z tym idącej także inności religijnej – stwierdził bp Wojciech Polak.

Z kolei dr Julia Gorbaniuk z Instytutu Nauk o Rodzinie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwróciła uwagę na warunki pozwalające na „przetrwanie” małżeństwa migracyjnego w opinii Polaków. – To, co w rodzinach „nie migracyjnych” zbliża małżonków, to aż w siedmiu na jedenaście sfer stanowi przyczynę oddalania się małżonków funkcjonujących na odległość. Niewiedza specjalistów pomagających rodzinom tych faktów sprawia, że mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc – zauważyła dr Julia Gorbaniuk. Bardzo ciekawe wyniki badań przedstawiła także dr hab. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL. Dotyczyły one doradcy rodzinny w świecie postępującym w duchowej walce przeciw małżeństwu i płodności.

Patronat honorowy nad V Europejską Konferencją z cyklu rodzina polska poza granicami kraju „Ocalić rodzinę = ocalić przyszłość” sprawowali: metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, i marszałek województwa podkarpackiego dr Mirosław Karapyta. Współorganizatorami rzeszowskiej konferencji poświęconej rodzinie polskiej poza granicami kraju byli: Uniwersytet Rzeszowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, senator Kazimierz Jaworski, Stowarzyszenie Polskich Rodzin Katolickich w Austrii, Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej. Słowa uznania należą się także dla Jacka Kotuli, prezesa Contra in Vitro z Rzeszowa oraz dla dr GrażynyKoszałka, wiceprzewodniczącej Fundacji Kobiety dla Kobiet w Hamburgu (Niemcy), którzy zadbali o sprawny przebieg konferencji. Nad stroną merytoryczną i naukową czuwali m.in.: ks. prof. UKSW dr hab. Mieczysław Ozorowski, dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i publicysta Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło, Tygodnika Młodzieży Katolickiej „Droga”, Miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”, „Służby Życiu. Zeszytów Problemowych” (red. naczelny).

{jcomments on}

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja