Pt19042024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start

Artykuły

Już w lipcu kolejne Folkowisko

Folkowisko_2009

Pomysł Folkowiska narodził się przypadkiem. W 2008 roku organizatorzy późniejszych Folkowisk zorganizowali pierwsze od lat wesele w zagubionej wśród lasów miejscowości Gorajec na Roztoczu wschodnim. Panna młoda (Rosjanka z Estonii) i pan młody (Polak z Irlandii), zaprosili ludzi różnych języków i kultur. Ze względu na wielokultorowość gości postanowili zorganizować wesele folkowe, ponieważ tylko ta muzyka była w stanie połączyć we wspólnej zabawie różne narody i kultury. Językiem w równym stopniu zrozumiałym dla Polaków i Rosjan okazał się język ukraiński, tak głęboko związany z historią ich miejscowości. Para młoda wystąpiła w ludowych wyszywankach, a do ślubu pojechali zwykłymi wozami konnymi. Również goście przejęli się nastrojem folk i większość z nich przebrała się w stroje ludowe.

Wiele osób sceptycznie patrzyło na zabawę przy muzyce folk, jednak szybko zmienili swoje zdanie, a to dzięki występowi rzeszowskiego zespołu „Żmije''. Wszystkim tak spodobała się ta konwencja, że zdecydowali się powtarzać takie spotkania co roku. Dzięki brakowi garniturów i wielkiemu luzowi, oraz gronu niesamowitych gości, których z roku na rok przybywa pojawiła się nietypowa impreza, której popularność stale wzrasta. Czym jest Gorajeckie Folkowisko? Chutor Gorajec, na terenie którego odbywa się Folkowisko, jest miejscem spotkań starych i nowych przyjaciół. Sama impreza to 2-3 dni przygód, wycieczek i dobrej zabawy, której punktem kulminacyjnym jest koncert zespołu folkowego. Kopia_marinkaPonieważ towarzystwo do Gorajca przebywa dość tłumnie, a po wycieczkach i tańcach chce się jeść, organizatorzy nie zawracają sobie głowy wykwintnymi daniami; robią to, co najprostsze i najsmaczniejsze: zupa z kuchni polowej, kiełbaski na patyku, jajecznica na wielkiej patelni zawieszonej nad ogniskiem. Chutor Gorajec jest jeszcze w budowie, dlatego uczestnicy kolejnego Folkowiska muszą przygotować się na spanie pod namiotem, gołym niebem, w brogu na sianie lub wiacie biesiadnej. Organizatorzy, jak co roku, serdecznie zachęcają wszystkich gości do wystąpienia w strojach ludowych, co tworzy niesamowity klimat imprezy. Na najlepiej ubranych uczestników czekają nagrody w konkursie na „Harną dziewczynę i harnego chłopca”. Folkowisko 2011 poszerza swoją formułę o kolejne wydarzenia. Kopia_Wyprawa_na_kobyle_jezioroPiątkowy wieczór rozpocznie się od Wieczoru Opowiadaczy z udziałem ukraińskiego baśniarza Yuria Tsymbala  oraz ludowego opowiadacza Dziadka Olka z Przytyk. Następnie będzie można lepiej się poznać i rozluźnić dzięki biesiadzie z zespołem Salsa z Dąbrówki, zatem największe hity z zakresu współczesnej polskiej „piosenki ludowej” są gwarantowane. Sobota rozpocznie się bardzo wcześnie wycieczką o wiele mówiącej nazwie "Powitanie słońca''. Wśród innych sobotnich atrakcji są między innymi : Roztoczański Mini Rajd dla zmotoryzowanych, spływ kajakowy Tanwią, Rajd Ekstremalny – dla odważnych, a dla szukających ciszy i spokoju wyprawa wozami konnymi na kąpielisko do pobliskiego Cieszanowa. Na Folkowisku najważniejsza jednak jest muzyka. W tym roku zabawę do białego rana planujemy wraz ze „Żmijami”, które wystąpią w Gorajcu w 8- osobowym składzie. Najbardziej wytrwałych gości organizatorzy zapraszają na poranną mszę niedzielną w pięknej cerkiewce naprzeciwko Chutoru. Prawdopodobnie na Gorajeckim Folkowisku 2011 będzie miał również swój początek jubileuszowy 35 Rajd "Karpaty". Rajd ten to inicjatywa młodzieży ukraińskiej z Polski - potomków ludzi wysiedlonych z południowo-wschodniej Polski w ramach Akcji "Wisła".

IMGP1093Główną ideą Rajdu jest wspólna wędrówka po terenach dawniej zamieszkiwanych przez ich przodków. Nazwa może sugerować, że chodzi tylko o "Karpaty" - jest to nazwa umowna, tym bardziej, że wielu uczestników Rajdu ma swoje korzenie na Roztoczu Wschodnim, również w Gorajcu. Folkowisko jest imprezą biletowaną, w koszt biletu są wliczane: nocleg na polu namiotowym, wszystkie wycieczki , wstęp na Wieczór Opowiadaczy, zabawa z zespołem Salsa, bilet wstępu na kąpielisko, wstęp na sobotni koncert folkowy zespołu Żmije. Wszyscy zainteresowani znajdą więcej informacji o tegorocznym Folkowisku na Facebook-owym profilu Chutor Gorajec lub stronie internetowej www.roztocze-gorajec.com, tam można obejrzeć zdjęcia z poprzednich imprez oraz przeczytać relację z zeszłorocznego Folkowiska. Ewentualne pytania oraz komentarze i sugestie prosimy wysyłać na pocztę Facebook lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilety w sprzedaży od 1-go maja, po uprzednim kontakcie z organizatorami. Tegoroczne Folkowisko odbędzie się w dniach 15-16 lipca. Liczba miejsc jest ograniczona. Patronat medialny nad imprezą objęła nasza gazeta. {jcomments on}

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja