Pt29032024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Wiadomości Aktualności z Rzeszów Kundelek potrzebuje pomocy

Kundelek potrzebuje pomocy

koty_kundelekRzeszowskie schronisko Kundelek nie ma miejsca dla przybywających lawinowo psów i kotów. Miasto, właściciel schroniska, wciąż nie potrafi zadbać o nie i lekceważy od lat apele pracowników i prezesa schroniska o zdecydowane działanie.

Rzeszów, jako jedyne miasto wojewódzkie, przez wiele lat nie miał schroniska. Gdyby nie zaangażowanie wielbicieli zwierząt, pewno do tej pory bylibyśmy wyjątkiem w naszym kraju. Zaczęło się od przytuliska Kundelek w Zaczerniu, zorganizowanym w domu Haliny Derwisz. Wiele lat trwało zanim powstało schronisko w Rzeszowie, z pomocą wielu sponsorów i ludzi dobrej woli, a także stałego wsparcia Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt funkcjonuje do dziś, radząc sobie na miarę skromnych możliwości.

Szara codzienność

To wina ludzi, że tyle zwierząt tutaj trafia. Każdy z nas powinien być odpowiedzialny za zwierzaka, którego bierze pod swój dach. Niestety, tak nie jest w ogromnej ilości przypadków. Stąd przepełnienie schroniska. Może w nim przebywać do 150 psów i 80 kotów. Obecnie jest ponad 200 psów i około 100 kotów.Schronisko jest po prostu za małe. Od lat prezes schroniska, Halina Derwisz, upomina się o  konieczną rozbudowę. Wraz z poszerzeniem granic miasta, przybywa też zwierząt. Po 2 latach rozstrzygnięto przetarg na budowę ogrodzenia, ma ono powstać ... w przyszłym roku. Tymczasem teren jest nieutwardzony i nie ogrodzony. Kojce są, ale nie można ich wykorzystać, bo nie ma ich gdzie postawić. Rzeszowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami chciało przejąć schronisko, by móc nim zarządzać i w niego inwestować. Na razie prośby te pozostały bezskuteczne. Pomóc schronisku można na różne sposoby, jest prowadzona wirtualna adopcja, pomagają wolontariusze i sponsorzy, ale teraz najistotniejsze jest to, by zwierzęta miały gdzie przetrwać zimę. Pilnie potrzebują domu.

O Kundelku

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Rzeszowie powstało w 2005 roku. Mieści się przy ul. Ciepłowniczej 3. Kilka lat starań o nie członkowie RSOZ wspominają jako „lata ciężkiej pracy, odporności psychicznej i determinacji”. Schronisko zajmuje obszar 1,23ha. Zatrudnia 13 pracowników. Jest własnością Urzędu Miasta Rzeszowa, który w ten sposób realizuje obowiązkowe zadanie własne w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, jakie nakłada na gminę Ustawa o Ochronie Zwierząt. Samorząd powinien w stopniu  podstawowym zabezpieczać środki finansowe na utrzymanie tego schroniska.  Tymczasem, gdyby nie pomoc RSOZ, które każdego roku  przeznacza ok. 120 tys. zł  na jego cel z własnych środków, trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie tego miejsca..  Na terenie schroniska znajduje się m. in, ”Dom Kota” - z dużym wybiegiem, czyli ”Kocie Ogrody” oraz garaż blaszany pełniący funkcje magazynu, a także budynek administracyjny, izolatka i pokój badań zwierząt, pomieszczenie dla matki z małymi, kuchnia, magazyn i pokój socjalny. Zwierzętami każdego dnia zajmuje się 7 opiekunów pracujących w systemie zmianowym. Pomagają wolontariusze, którzy m. in. wyprowadzają zwierzęta na spacer, jak też skazani z Zakładu Karnego.Jak zapewniają pracownicy schroniska „Wszystkie bezdomne zwierzęta przyjmowane tutaj są  badane, odrobaczane, mają zakładane obróżki przeciwpasożytnicze oraz są poddawane profilaktycznym szczepieniom przeciwko chorobom zakaźnym. Każdemu  zwierzęciu nadawany jest nr rejestrowy. Koty są tatuowane, a psom zakładane są zawieszki do obroży z numerem.”  

Jak adoptować zwierzaka?

Zwykła ludzka wrażliwość, jak też prawo, powinny kierować ludzkim postępowaniem, także w stosunku do zwierząt. Na stronie schroniska www.kundelek.rsoz.org możemy znaleźć historie zwierzaków, które tu trafiają, jak również porady i zasady adopcji. Ponadto, schronisko ma podpisaną stałą umowę z lecznicą dla zwierząt, w której można bezpłatnie korzystać z pomocy weterynaryjnej, po zabraniu zwierzaka ze schroniska.Na szczególną uwagę zasługują starsze psy, które zostały pozbawione właścicieli, zwykle na skutek ich śmierci. Zdarzają się jednak i takie, które są porzucane po wielu latach służby. Im najtrudniej dostosować się do nowych warunków. To bardzo przykre, że na starość znalazły się właśnie tutaj. Dla osób, które zdecydują się zapewnić im godną jesień życia schronisko gwarantuje szczególną pomoc „ w leczeniu związanym z corocznym odrobaczeniem i kompleksowym szczepieniem psa na koszt stowarzyszenia. Deklarujemy również pomoc w leczeniu  związanego z  wiekiem psa.

Szczególnie zachęcamy do adopcji ludzi już niemłodych. Starszy pies bowiem jest mniej absorbujący, mniej żywiołowy, (...) pragnie jedynie czułego dotyku, spokoju i przysłowiowej łyżki strawy. Tak niewiele trzeba, by uszczęśliwić czworonożnego staruszka!

Prezentujemy starsze psiaki (...) z głęboką nadzieją ,że jeszcze nie jest za późno, aby dać im prawdziwy dom i zapewnić spokojną starość.  

Każdy z nich prosi : „zaopiekuj się mną...”

Schronisko jest czynne całą dobę, adopcje odbywają się od poniedziałku do piątku - w godzinach od 10 do17 oraz w soboty - w godzinach od 10 do 14.

{jcomments on}

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja