So20042024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Wiadomości Aktualności z Rzeszów Studenci z Rzeszowa i Poznania laureatami konkursu o targach

Studenci z Rzeszowa i Poznania laureatami konkursu o targach

Są już znane wyniki I etapu konkursu dla studentów „Wizja targów do roku 2020” organizowanego wspólnie przez Polską Izbę Przemysłu Targowego i CENTREX – Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych. Studenci polskich uczelni wyższych mogli nadsyłać prace od października 2011 roku do 2 maja br. Oficjalne ogłoszenie laureatów przez Polską Izbę Przemysłu Targowego nastąpiło 6 lipca w Warszawie. Dwa pierwsze miejsca przypadły studentom Politechniki Rzeszowskiej.

Jak młode pokolenie wyobraża sobie targi za niespełna 10 lat? Odpowiedzi na to pytanie szukali organizatorzy konkursu PIPT i CENTREX. Celem konkursu było poznanie wiedzy studentów na temat targów i ich potencjalnych funkcji komunikacyjnych w XXI wieku, zapoznanie się z wizjami młodego pokolenia na temat przyszłości targów, a przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do zaangażowania się w rozwój targów oraz promowanie udziału w targach, jako części życia codziennego.

- Liczymy, że dzięki takim konkursom zachęcimy młode osoby do zaangażowania się w rozwój targów. Zależy nam na poznaniu ich poglądów dotyczących pozycjonowania targów oraz funkcji komunikacyjnych targów – mówił Andrzej Byrt, prezes PIPT i przewodniczący Jury Konkursu.

Pierwszy etap za nami

Konkurs, którego pomysłodawcą jest CENTREX, wieloletni partner PIPT w zakresie działań promocyjnych oraz audytor statystyk polskich targów, skierowany jest do studentów wszystkich uczelni z krajów członkowskich CENTREX (Czechy, Słowacja, Polska, Rumunia, Bułgaria i Ukraina). Podzielony jest na dwa etapy – krajowy i międzynarodowy.

W Polsce pierwszy etap zrealizowała Polska Izba Przemysłu Targowego. Konkurs oficjalnie ogłoszony został podczas 2. Konferencji naukowej PIPT w październiku 2011 roku w Poznaniu, z udziałem przedstawicieli CENTREX i gości z UFI – Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego. Następnie do rektorów szkół wyższych w Polsce oraz szefów katedr marketingu i specjalistów marketingu wykładających w tych uczelniach skierowano prośbę o rozpropagowanie konkursu wśród swoich studentów.

Do konkursy zostało zgłoszonych 13 prac przez studentów reprezentujących następujące uczelnie: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Politechnika Warszawska. I i II miejsce przypadło reprezentantom Politechniki Rzeszowskiej, z której napłynęło aż 9 prac. III miejsce zajął student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

„Setna małpa”

„Po efekcie setnej małpy. Wizja Targów przyszłości w 2020 roku” to temat zwycięskiej pracy autorstwa Sabiny Obłój, Leszka Urbanowicza i Sylwestra Szymańskiego. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zostali zachęceni do udziału w konkursie przez dr. Marcina Gębarowskiego, który jest adiunktem w Katedrze Marketingu na Wydziale Zarządzania i Marketingu PRz i od kilku lat regularnie współpracuje z PIPT.

- O konkursie „Wizja targów do roku 2020” poinformował nas dr Marcin Gębarowski, który w tym semestrze, na przedmiocie ,,Marketing wystawienniczy” zaszczepił w nas zainteresowanie tematyką targów. Forma eseju wydała się nam wyjątkowo interesująca ze względu na możliwość przedstawienia wielu naszych niezwykłych pomysłów w niebanalny sposób. Postanowiliśmy, że podzielimy się swoją wiedzą i przemyśleniami z dość osobliwej perspektywy, czyli uczestnika targów już w roku 2020. Zachęceni tym, że my - studenci możemy mieć realny wpływ na rozwój targów i wystaw konsumenckich w przyszłości, stworzyliśmy zespół i podjęliśmy decyzję o udziale w konkursie – mówi Sabina Obłój, członkini zwycięskiego zespołu.

Pomysł na temat zwycięskiej pracy narodził się sam w głowach studentów i przedstawia nie tylko wizję targów, ale również wizję świata.

- Pomysł był spontaniczny i szybko został zaakceptowany przez zespół. Uważamy, iż tak jak w przypadku ,,setnej małpy”, każdy z nas może stać się tą osobą, która zapoczątkuje przemianę w globalnej świadomości na naszej planecie oraz przyczyni się do zmiany oblicza świata. W naszej pracy przedstawiliśmy wizję targów w roku 2020, ale jest tam również nasza wizja świata, w którym ludzie osiągnęli już wyższy poziom świadomości i żyją w harmonii – dodaje Leszek Urbanowicz, członek zwycięskiego zespołu.

Druga nagroda przypadła również studentom z Politechniki Rzeszowskiej. Zespół w składzie: Justyna Paszkowska, Agata Płocica i Karolina Przytuła popełnił pracę pt. „Turystyczny Ogród Marzeń”. Trzecią nagrodę zdobył Radosława Gluza, student Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania za pracę pt. „ Zmiana na targach i wystawach i przewidywana wizja targów w roku 2020”.

Nagrodzone prace cechowały się oryginalnym podejściem do kwestii targów i zaskoczyły jury.

Esej, który zdobył I nagrodę - „Po „efekcie setnej małpy”. Wizja targów przyszłości w roku 2020.” Jest to niezwykle interesujące opracowanie, w którym w oryginalny sposób zaprezentowano futurystyczną wizję targów, wplatając w to wątek miłosny. Autorzy, opisując przyszłą formułę wydarzeń wystawienniczych, użyli oryginalnego stylu – w tym również wielu stworzonych przez siebie neologizmów. Z kolei pracę, która zajęła II miejsce – „Turystyczny ogród marzeń” To opracowanie również charakteryzuje się twórczym podejściem. Studentki szczegółowo przedstawiły nowatorską koncepcję stoiska, przystosowanego do niekonwencjonalnego zaprezentowania wybranych regionów świata – podkreśla dr Marcin Gębarowski z Politechniki Rzeszowskiej.

Cenne nagrody i doświadczenie

Polska Izba Przemysłu Targowego ufundowała cenne nagrody dla laureatów konkursu na etapie krajowym w Polsce. Są nimi: I nagroda – 2000 PLN, II nagroda – 1500 PLN, III nagroda – 1000 PLN. Laureaci szczebla krajowego za kilka miesięcy będą walczyć o nagrodę główną w drugim etapie konkursu na szczeblu międzynarodowym, którego organizatorem jest CENTREX. Podczas tego etapu zostanie wyłoniony jeden zwycięzca, który otrzyma Grand Prix CENTREX wraz z nagrodą pieniężną. Nagrodzona praca będzie promowana w czasie spotkań i na forach organizowanych przez CENTREX oraz UFI Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego.

- Przed nami drugi – tym razem międzynarodowy – etap. Warto zatem trzymać mocno kciuki za nagrodzone prace studentów, gdyż kolejny sukces – tym razem osiągnięty na tle studentów z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej – poczyniłby się do dalszej popularyzacji targów wśród młodzieży akademickiej – mówi dr Marcin Gębarowski .

Nagrody pieniężne to nie jedyny powód, dla którego studenci wzięli udział w konkursie. Liczą oni, że ich prace staną się inspiracją dla branży targowej.

-Zdobycie pierwszego miejsca w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Przemysłu Targowego we współpracy z CENTREX to dla nas duże wyróżnienie. Cieszymy się oczywiście z nagrody pieniężnej, ale nie ona jest tu najważniejsza. Istotne jest to, że nasze pomysły, dotyczące organizacji targów przyszłości, zostały zauważone i docenione przez ekspertów, a dzięki temu zostaną zaprezentowane szerszej grupie odbiorców. Kto wie, może za osiem lat spotkamy się na naszych futurystycznych Targach Świata 2020… – mówi Sylwester Szymański, członek zwycięskiego zespołu.

Jury kończąc obrady 6 lipca w Warszawie podjęło wspólną decyzję o kontynuowaniu konkursu w kolejnych latach, niezależnie od planów CENTREXU. Na wszystkie 18 prac zgłoszonych do konkursu z Polski zostało nadesłanych aż 13, co pokazuje duże zainteresowanie polskich uczelni tym tematem.

- Jestem przekonany, że kolejne edycje konkursu będą cieszyć się coraz większą popularnością i napłynie więcej prac o jeszcze bardziej zróżnicowanej tematyce. Mam nadzieję, że tematy poruszane w kolejnych edycjach będą traktować o praktycznym wymiarze sektora targowego, na przykład o miastotwórczej roli targów – mówił prof. dr hab. Henryk Mruk, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, członek Jury.

Laureaci polskiego konkursu zostaną zgłoszeni przez PIPT do drugiego, międzynarodowego etapu konkursu, którego harmonogram poznamy jesienią 2012 roku, podczas konferencji PIPT zamykającej etap polski. Wtedy też zostaną wręczone laureatom nagrody.

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja