Pt19042024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Sport Dyscypliny Inne Rzeszowianin Aleksander Arian brązowym medalistą młodzieżowych MŚ w żeglarstwie

Rzeszowianin Aleksander Arian brązowym medalistą młodzieżowych MŚ w żeglarstwie

r6_zawody_3W Buenos Aires w delcie rzeki Rio de La Plata rzeszowski żeglarz Aleksander Arian jako pierwszy w historii polskiego żeglarstwa zdobył medal młodzieżowych mistrzostw świata U-21 w olimpijskiej klasie laser standard. Zawodnik UKS Cyfrowy Polsat Sailing Team, student Politechniki Rzeszowskiej zdobył brązowy medal, choć jak sam przyznał w wywiadzie radiowym była szansa nawet na złoto. Regaty rozegrano w warunkach bardzo słabego wiatru. Olek ze swoim kolegą z reprezentacji Filipem Kobielskim (AZS W-wa) walczyli dzielnie do ostatniego dnia.

„To ciekawe doświadczenie ścigać się na rzece - relacjonuje trener Bartek Szotyński. Głębokość wody ma tutaj 1,5 m. Prąd, mimo już tak szerokiej delty, wciąż spory - ok. 1 węzła. Kolor wody uniemożliwia widzenie jakichkolwiek szkwałów. W mistrzostwach startowali zawodnicy z 19 krajów. To przypominało rozgrywkę na Igrzyskach Olimpijskich". Mistrzem świata został Włoch Giovanni Coccoluto, a wice mistrzem Duńczyk Stig Steinfurth. Przed startem w Argentynie Aleksander Arian wystąpił w regatach o Puchar Europy na jeziorze Garda we Włoszech. W klasie laser standard, w gronie ponad 100 zawodników, w klasyfikacji ogólnej zajął 11 lokatę, natomiast w grupie zawodników do21 lat był drugi wyprzedzając aktualnego mistrza świata. To udany początek sezonu żeglarza z Rzeszowa.

Przed wylotem z Argentyny naszą skromną reprezentację: Aleksandra Ariana, Filipa Kobielskiego oraz trenera Bartka Szotyńskiego przyjął Ambasador RP w Buenos Aires.