Pt29032024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

feed-image
Krem z kwasem hialuronowym - kiedy sprawdzi się najlepiej?

Krem z kwasem hialuronowym - kiedy sprawdzi się najlepiej?

Krem z kwasem hialuronowym to rozwiązanie, które o...

Opieka medyczna w UE

Opieka medyczna w UE

Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej, drzw...

Botoks czy kwas hialuronowy – co lepsze na zmarszczki?

Botoks czy kwas hialuronowy – co lepsze na zmarszczki?

Zmarszczki to zmora wielu kobiet. Dzisiaj można je...

Ziarna chia w diecie na endometriozę

Ziarna chia w diecie na endometriozę

Dieta odgrywa ogromną rolę w profilaktyce i leczen...

Jak zabezpieczyć oko przed wysychaniem w czasie snu?

Jak zabezpieczyć oko przed wysychaniem w czasie snu?

Bardzo zaawansowany zespół suchego oka może dokucz...

Infekcje układu moczowego u pacjentów cewnikowanych.

Infekcje układu moczowego u pacjentów cewnikowanych.

Cewnikowanie jest bardzo powszechnym zabiegiem wyk...

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Zdrowie

CHIPSY ZAPRASZAMY DO LAMUSA

suszone-owoceŻyjemy w biegu… szybko przemieszczamy się, intensywnie pracujemy, w pośpiechu odpoczywamy i spożywamy posiłki. O zdrową dietę nie jest łatwo. Z braku czasu nie dbamy o to, aby odpowiednio selekcjonować składniki odżywcze potrzebne naszemu organizmowi. Co więcej, producenci kuszą nas wysokokalorycznymi przekąskami oraz łatwymi do przyrządzenia daniami „z torebki”. Tymczasem, Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o wyeliminowanie niezdrowych przekąsek i zastąpienie ich pożywnymi, a przede wszystkim zdrowymi bakaliami. Na szczęście produkty te stają się coraz bardziej trendy.

Obecne kanony piękna definiowane są przez osoby znane i sławne. Na ich wzór wszyscy chcemy wyglądać atrakcyjnie i zdrowo – bo harmonijna sylwetka, lśniące włosy, gładka cera niezmiennie są w modzie. Jak zatem znaleźć się w tym elitarnym kręgu ludzi „na czasie”? – zdrowych, tryskających energią i chęcią do życia. Odpowiedź na to pytanie nie jest odkrywcza. Sposób przyrządzania posiłków, a przede wszystkim pochodzenie i jakość spożywanych produktów determinują kondycję witalną każdego człowieka.

Czytaj więcej...

ODDAJ KREW, URATUJ CZYJEŚ ŻYCIE! - Muszkieterowie zachęcają mieszkańców Rzeszowa do oddania krwi

zbieramy-krew-dla-polski28 czerwca, w ramach kampanii Grupy Muszkieterów oraz Polskiego Czerwonego Krzyża „Zbieramy Krew dla Polski”, mieszkańcy Rzeszowa będą mogli oddać krew. Podziel się krwią, uratuj czyjeś życie!

Już po raz piąty Grupa Muszkieterów zrzeszająca właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché organizuje we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem akcję honorowego krwiodawstwa. Tegoroczna rozpoczęła się 2 maja i potrwa do 28 września. W tym okresie będzie można oddać krew w specjalnych ambulansach, które pojawią się na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché. Akcja obejmie 149 polskich miast. Zbiórka krwi przeprowadzona zostanie w 132 miejscowościach, zaś w 17 odbędą się akcje edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocję honorowego krwiodawstwa.

Czytaj więcej...

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

Niewielu z nas zadaje sobie pytanie ile ofiar zginęło na naszych drogach podczas tegorocznych wakacji i dlaczego aż tak wiele z tych ofiar nie udało się uratować. Niewielu również z nas zadaje sobie podobne pytanie dotyczące osób które utonęło podczas spędzania wolnego czasu nad zbiornikami wodnymi.

Czy można było coś zrobić? Na to pytanie szukają na pewno odpowiedzi rodziny ofiar.
Odpowiedź brzmi: TAK – Oczywiście można było przynajmniej próbować.

Czytaj więcej...

Mieleckie pogotowie będzie zarządzało jedną z zaledwie pięciu dyspozytorni w województwie

ratownik-t-gulWojewoda Podkarpacka Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała oficjalnie, że jedna z pięciu dyspozytorni pogotowia ratunkowego w województwie będzie mieścić się w Mielcu. Przygotowania już ruszyły - pogotowie przekazało Wojewodzie dane i dokumenty konieczne do otrzymania pierwszego sprzętu, który będzie stanowił wyposażenie dyspozytorni w nowym wydaniu. - To ogromny sukces, a jego wagę będziemy doceniać latami: to możliwość ustawicznego rozwoju, stabilność firmy i bezpieczeństwo pracowników - mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego pogotowia.

Czytaj więcej...

Oliwki – narodowy skarb Hiszpanii

Hiszpańskie-oliwki---logoHiszpańskie oliwki są różnorodne pod względem kolorów i sposobów przyrządzania. Mogą być marynowane, solone, przyprawiane ziołami czy faszerowane. Mają uniwersalny smak, który sprawia, że można je jeść solo lub jako jeden ze składników wielu potraw: przekąsek, sałatek, dań głównych... a nawet deserów. Ponadto są niskokaloryczne i bogate w witaminy, dzięki czemu stanowią podstawę zrównoważonej diety.

Hiszpania jest największym producentem oliwek na świecie. Nic więc dziwnego, że oliwki stanowią bardzo istotny składnik kuchni Półwyspu Iberyjskiego. Charakteryzują się one uniwersalnym smakiem, który sprawia, że można je spożywać zarówno bez żadnych dodatków, jak i w towarzystwie innych składników.

Czytaj więcej...

Sztuczne oddychanie

1. O ile nie podejrzewasz złamania kręgosłupa, połóż rannego na plecach. Ułóż prosto głowę ofiary. Połóż jedną dłoń na jej czole, odchylając głowę do tyłu. Palce drugiej ręki włóż pod brodę tak, by wysunąć ją do przodu. W tej pozycji język nie zatka dróg oddechowych. Jedną rękę trzymając na czole ofiary, a drugą pod jej brodą, odchyl jej głowę nieznacznie do tyłu. Nasłuchuj oddechu, obserwuj klatkę piersiową, sprawdzaj, czy czuć wydychane przez ofiarę powietrze.

2. Otwarcie dróg oddechowych może sprawić, że ranny zacznie oddychać. Obserwuj klatkę piersiową, czy się unosi i opada. Posłuchaj, czy pojawił się oddech. Jeśli ranny nie oddycha, natychmiast przejdź do kolejnego etapu.

3. Uciśnij skrzydełka nosa rannego. Posłuż się w tym celu kciukiem i palcem wskazującym dłoni, którą trzymasz na jego czole. Utrzymuj cały czas głowę poszkodowanego w przechylonej pozycji. Połóż usta na ustach rannego i wykonaj dwa wolne, pełne wdmuchnięcia, między jednym a drugim nabierając powietrza. Kiedy powietrze dociera do płuc ratowanego, jego klatka piersiowa powinna się unosić, a następnie opadać. Jeśli tak się nie dzieje, spróbuj zmienić ułożenie głowy rannego i dmuchnij jeszcze raz. Jeśli nadal powietrze nie dociera do płuc, istnieje podejrzenie, że drogi oddechowe są zablokowane.

4. Jeśli powietrze dociera do płuc rannego, szybko przejdź do kolejnego etapu. Sprawdź przez 10 sekund, czy czuć tętno w tętnicy szyjnej. Jeśli go nie ma, musisz zastosować reanimację. Jeśli jest, ale nie ma oddechu, rozpocznij równomierne oddychanie usta-usta.

5. Wdmuchuj powietrze tak jak omówiono to w punkcie 3. Powtarzaj tę czynność co 5 sekund, póki ofiara zacznie sama oddychać. Gdy ofiara odzyska przytomność, nie pozwalaj jej wstać, dopóki nie nadjedzie lekarz. Otwierając drogi oddechowe dziecka, pamiętaj, by za bardzo nie przechylać mu główki. Tylko trochę unieś podbródek dziecka, posługując się jednym lub dwoma palcami. Drugą dłoń trzymaj na czole, utrzymując główkę we właściwej pozycji. Obejmij ustami usta lub nos-usta dziecka. Delikatnie zrób dwa lekkie wdmuchnięcia, by wypełnić dziecku płuca. Zbadaj tętno (u niemowląt po wewnętrznej stronie ramienia, pomiędzy barkiem a łokciem). Jeśli jest tętno, wykonuj jedno delikatne wdmuchnięcie co 2 sekundy w przypadku niemowlęcia, co 3 w przypadku większego dziecka.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że ranny ma uszkodzony kręgosłup, (nie może swobodnie poruszać palcami rąk ani nóg lub czuje drętwienie dłoni albo stóp) w żadnym wypadku nie może poruszać szyją. W takiej sytuacji spróbuj zastosować oddychanie metodą usta – usta lub usta-nos.

Stacja dializ w Mielcu ma nowe auto - na urodziny Renault

nowe-auto-stacji-dializZ okazji 10-lecia mieleckiego Pododdziału Dializ, części Oddziału Chorób Wewnętrznych, jubilat dostał bardzo cenny i praktyczny prezent – 9-miejscowe renault, które będzie służyło do transportu chorych dializowanych z domu do stacji dializ i z powrotem. To już czwarty samochód, który powiat mielecki wraz z PFRON-em zakupili wspólnie dla stacji dializ mieleckiego szpitala. Kosztował w sumie 120 tys. zł, z czego 70% zapewnił powiat, a 30% PFRON.

To nieco inaczej niż było początkowo, kiedy to koszty dzieliliśmy po połowie, ale nie pieniądze są tu najważniejsze. Zdajemy sobie sprawę, że dojazd i powrót pacjenta to bardzo ważna część procesu jego leczenia w stacji dializ. Komfort chorego, jego bezpieczeństwo są elementami szczególnie istotnymi dla nas, bo przekładają się na lepszy stan zdrowia chorego. Uznaliśmy, że tego typu przejaw troski o pacjenta z naszej strony, organu nadzorującego szpital, ma wymiar bardzo praktyczny, więc będzie mile widziany – tłumaczy Andrzej Chrabąszcz, starosta mielecki.

Czytaj więcej...

Jak sprawdzać tętno?

W tętnicy szyjnej znajdź jabłko Adama (zgrubienie na krtani), przyłóż delikatnie dłoń i przesuń czubki 2 lub 3 palców w znajdujące się obok niego zagłębienie. Leciutko naciśnij. Pulsowanie krwi powinno być wyczuwalne pod palcem.

Wymóg, ale i spełnienie ambitnych marzeń - Wokół mieleckiego szpitala powstaje park

nasadzenia-wokół-szpitala-zieleń1Aby powstało lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, wokół mieleckiego szpitala trzeba było wyciąć 400 drzew. Dyrekcja uzyskała wszelkie wymagane zgody, ale pojawił się też wymóg: w zamian za każde usunięte drzewo trzeba w okolicy placówki posadzić jedno młode, bądź trzy krzewy. - Wtedy stwierdziłem, że to jest idealna okazja, by zrealizować plan, który zaczął chodzić mi po głowie, gdy podczas jednego z wyjazdów obejrzałem pewien szpital - opowiada Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mielcu.

Polskie szpitale bardzo rzadko odchodzą od schematu zakładającego, że pacjent powinien przebywać głównie w sali, a wychodzić z niej jedynie na korytarz lub do łazienki. Hospitalizacja w naszym kraju wciąż nader często wiążę się w patrzeniem w sufit między badaniami, nawet jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych aby chory spacerował. - Przyzwyczailiśmy się do takiego podejścia, dlatego zupełnie inne spojrzenie na tę kwestię mnie naprawdę zaciekawiło i zainspirowało. Zobaczyłem je w szpitalu w Mediolanie, gdzie chorzy mogący chodzić spędzali czas w przepięknym przyszpitalnym ogrodzie. Nie brakowało tam efektownych roślin, kaskad, strumyczków. Byłem zauroczony tym, jak niesamowicie pobyt w takim miejscu wpływa na pacjentów - mówi Leszek Kołacz.

Czytaj więcej...

Wezwanie pomocy

Pamiętaj, aby jak najszybciej wezwać pomoc. Jeżeli jest co najmniej dwóch ratujących, jeden z nich udaje się po pomoc zaraz po stwierdzeniu, że poszkodowany nie oddycha. Gdy na miejscu wypadku jest tylko jeden ratujący, a poszkodowany jest osobą dorosłą, która nie oddycha prawdopodobnie w wyniku choroby serca, należy natychmiast wezwać pomoc. 

W przypadku prawdopodobieństwa utraty przytomności w wyniku braku oddechu, np. spowodowanego urazem, tonięciem, zadławieniem, zatruciem, oraz gdy poszkodowanym jest niemowlę lub dziecko, ratujący powinien przez blisko 1 minutę wykonywać zabiegi przywracające podstawowe czynności życiowe (oddech, praca serca).

Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane (dotyczy wszystkich numerów ratunkowych):

CO SIĘ STAŁO? – rodzaj wypadku (np. zderzenie samochodów, upadek z drabiny, utonięcie, itp.),

GDZIE? – miejsce wypadku,

CZY SĄ RANNI i ILE OSÓB?JAKI JEST STAN POSZKODOWANYCH? 

CO ROBISZ? – informacje o udzielonej dotychczas pomocy,

KIM JESTEŚ? – dane personalne osoby wzywającej pomoc (numer telefonu, z którego dzwonisz).Gdy istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo (np. cysterna) – poinformuj o tym.

Nigdy pierwszy nie rozłączaj się!

Zwolnienie z WF-u? Wykluczone!

Logo akcjiNiewiedza szkodzi. Dziecku i rodzicom. Astma nie przeszkadza w uprawianiu sportu. Wręcz przeciwnie – potrzebuje go. Dlatego ważna jest wiedza i edukacja z zakresu astmy. Akcja „Aktywni z astmą w Rzeszowie”, trwająca do 30 czerwca odpowiada na wiele pytań, z którymi borykają się rodzice małych astmatyków oraz pedagodzy.

Astma jest chorobą przewlekłą. Dla młodych ludzi mających pełno energii, pomysłów i chęci do pracy, stanowi problem. Systematyczne przyjmowanie leków, wizyty u lekarza, kontrolowanie przebiegu choroby. Czynności te przez młode osoby nie są akceptowane, ale powodują że choroba nie wpływa znacząco na życie człowieka. Astmatyk podobnie jak osoba nie będąca alergikiem, może uprawiać sport i prowadzić normalne, szczęśliwe życie.

Czytaj więcej...

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja