Zmarł Tadeusz Mazowiecki
- Szczegóły
- Opublikowano: 29 październik 2013
- Super User
Wczoraj (28 października) w Warszawie zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III Rzeczypospolitej, wieloletni poseł i doradca Prezydenta RP.
W ramach uroczystości żałobnych po śmierci Tadeusza Mazowieckiego prezydent Bronisław Komorowski ogłosił jednodniową żałobę narodową, którą wyznaczył na 3 listopada. Tego dnia odbędzie się pogrzeb byłego premiera.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę, o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Trumna z ciałem T. Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Urodził się w Płocku w 1927 r. W społeczno-polityczną działalność zaangażował się w 1950 roku, przewodnicząc Akademickiej Spółdzielni Wydawniczej. Kilka lat później współtworzył warszawski Klub Inteligencji Katolickiej, a w 1958 roku założył miesięcznik „Więź” i przez ponad dwie dekady był jego redaktorem naczelnym.
24 sierpnia 1989 r. Sejm powołał go na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. W 1990 roku stanął na czele Unii Demokratycznej, którą współtworzył. W 1994 roku został również przewodniczącym nowo powstałej Unii Wolności.
Będąc posłem na Sejm I, II i III kadencji, Tadeusz Mazowiecki przewodniczył m.in. sejmowej Komisji Integracji Europejskiej i uczestniczył w pracach Komisji Spraw Zagranicznych. W sierpniu 1992 roku został wybrany Specjalnym Sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej Tadeusz Mazowiecki pełnił od 8 października 2010 roku.
Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, Złotym Orderem Herbu Bośni, Orderem Wielkiego Oficera Legii Honorowej, Krzyżem Średnim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej, Orderem Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy. W 2009 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wyróżniony Nagrodą im. Andrzeja Struga, Niemiecką Nagrodą Narodową, nagrodą Srebrenica 1995, nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorową Nagrodą Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Stanisława Broniewskiego i Nagrodą Kisiela.