Cz13062024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start
Filtr
 • Serdeczne Życzenia

  sztuczne-ognieSzampańskiej Zabawy w Sylwestrową Noc

  oraz Wszelkiej Pomyślności

  w Nowym Roku 2011

  życzy

  wszystkim Czytelnikom i Współpracownikom

   

  Redakcja Gazety Rzeszowskiej.

 • Kyokushin - dążyć do poznania prawdy

  1Nazwa kyokushin pochodzi od japońskich słów: kyoku - biegun, ekstremum, najwyższa ranga; shin - prawda, prawdziwość, rzeczywistość. Słowo "kyokushin" tłumaczone jest najczęściej jako ekstremum prawdy, dążenie do poznania prawdy, zaś nazwa "Kyoku-shin-kai" oznacza stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy. W wolnym tłumaczeniu to również droga ku prawdzie.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • GORĄCZKA SYLWESTROWEJ NOCY

  Sylwester_BILLBOARD_prev
   
  Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w największej i najbardziej kolorowej imprezie ostatnich 12 miesięcy. Pożegnanie odchodzącego i świętowanie Nowego Roku na rzeszowskim Rynku odbędzie się w klimatach wiecznie młodej i popularnej muzyki disco. Sylwestrowy wieczór uświetnią znakomici artyści: Novika, Reni Jusis, Abradab i Tomek Makowiecki.
  Ponadto organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji na czele z pokazami żywiołowego tańca przygotowanymi przez Dianę „Sashę” - tancerkę i choreografkę znaną z programu You Can Dance, a także wyjątkową oprawę sceniczną, która swoimi kolorami i rozmachem wprowadzi bawiących się na Rynku w szampański nastrój.
  Całość poprowadzi Karolina Dobrowolska - znana i lubiana prezenterka telewizyjna. Nie zabraknie również pokazu sztucznych ogni, chińskich lampionów i życzeń od Prezydenta Miasta Tadeusza Ferenca.

  Oprócz występów wspaniałych artystów: Tomka Makowieckiego, Abradaba, Reni Jusis i Noviki, miejski sylwester będzie obfitował w wiele wspaniałych atrakcji na czele z wykorzystaniem nowatorskiej technologii 3D Mapping która będzie zaprezentowana za sprawą Polskiej Grupy Energetycznej – głównego sponsora imprezy. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań rzeszowski Ratusz stanie się areną fascynującego audio-wizualnego, trójwymiarowego widowiska.

   

  PROGRAM IMPREZY SYLWESTROWEJ 2010/2011

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Wojciech Jaruzelski w szpitalu

  JaruzelskiGenerał Wojciech Jaruzelski były pierwszy sekretarz KC PZPR trafił do Szpitala MSWiA w Olsztynie na oddział kardiologii. Stan jego zdrowia nieco się poprawia. 

  Według nieoficjalnych informacji Wojciech Jaruzelski od kilku dni przebywa na sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, wydzielonej na oddziale chorób wewnętrznych, gdzie trafił w Wigilię. Powodem hospitalizacji jest zapalenie płuc. Sali, na której leży pacjent, pilnują funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu.

  Olsztyńska poliklinika jest jednym z najlepiej ocenianych szpitali w Polsce. 

  - Tata poważnie zachorował. Jest woda w płucach, niewydolność krążenia. Znajduje się w tej chwili pod opieką kardiologiczną - powiedziała Monika Jaruzelska w Radiu Zet,  zaznaczając, że samopoczucie jej ojca jest nieco lepsze. - Było podejrzenie zatorowości płuc, ale jest obustronne zapalenie płuc - dodała córka generała.

 • Kradł paliwo w miejscu pracy

  paliwo38-letni mężczyzna, zatrudniony przy budowie autostrady od kilku miesięcy kradł paliwo ze służbowych samochodów. W ustaleniu sprawcy pomogli pracownicy firmy, którzy zatrzymali sprawcę na gorącym uczynku i oddali w ręce Policji. Funkcjonariusze z Radymna podczas przeszukania domu sprawcy zabezpieczyli 180 litrów oleju napędowego.

  Komisariat w Radymnie został wczoraj powiadomiony o kradzieży paliwa na terenie jednej z firm. Policjanci ustalili, że pracownik firmy budującej autostradę zatrzymał na gorącym uczynku sprawcę kradzieży paliwa z ciężarowego mercedesa. Sprawca kradzieży używając węża i plastikowego kanistra spuszczał paliwo. Mężczyzna mógł w ten sposób ukraść 70 litrów oleju napędowego wartości 280 zł.

  Jak wynika z policyjnych ustaleń sprawca tej kradzieży pracował przy budowie autostrady.  Policjanci mieli przypuszczenia, że mężczyzna mógł także dokonać wcześniejszych kradzieży paliwa w tej firmie. Funkcjonariusze udali się do miejsca zamieszkania 38-latka i tam w budynku gospodarczym ujawnili w kanistrach 180 litrów oleju napędowego wartości 720 zł. Odzyskane paliwo policjanci zwrócili poszkodowanemu.

  Wczoraj mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 • Uważajmy podczas odpalania fajerwerków

  fajerwerki2Zbliża się Nowy Rok. Jego powitaniu z pewnością towarzyszyć będą fajerwerki i sztuczne ognie. Policjanci apelują o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas odpalania środków pirotechnicznych.

  O czym należy pamiętać podczas odpalania fajerwerków?

  - Przede wszystkim sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą.
  - Fajerwerków nie można demontować, czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały.
  - Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja.
  - Pamiętajmy również, że środków pirotechnicznych nie wolno wrzucać do ogniska.

  Podczas odpalania sztucznych ogni szczególną uwagę zwracajmy na dzieci. Pilnujmy, by oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy, aby same odpalały petardy. Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów. Zadbajmy, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Podsumowanie policyjnej akcji "Boże Narodzenie 2010"

  policja2Zakończyły się policyjne działania "Boże Narodzenie 2010". W tym roku mniej było śmiertelnych ofiar wypadków, mnie było również pijanych kierowców. Zwiększyła się natomiast liczba wypadków i rannych w tych zdarzeniach.

  W czasie trzech świątecznych dni, na drogach Podkarpacia doszło do 15 wypadków, w których rannych zostało 28 osób, a dwie poniosły śmierć. W tym czasie policjanci ujawnili 26 nietrzeźwych kierowców.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Tragiczny finał poszukiwań młodego mężczyzny

  policja1Policjanci z Jarosławia i Przeworska, a także strażacy od kilkunastu godzin poszukiwali zaginionego 21-letniego mieszkańca Ujeznej. W poszukiwania zaangażowano śmigłowiec z kamerą termowizyjną i grupę poszukiwawczą STORAT. Odnalezionego mężczyzny niestety nie udało się uratować, zmarł w drodze do szpitala.

  Dzisiaj o godz. 4.35 dyżurny jarosławskiej komendy został powiadomiony przez dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, że skontaktował się z nim dyspozytor Pogotowia Ratunkowego w Jarosławiu.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Podpisana umowa na odcinek autostrady Rzeszów-Jarosław

  23 grudnia w rzeszowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przy obecności Cezarego Grabarczyka - Ministra Infrastruktury, podpisano umowę na budowę najdłuższego odcinka autostrady A4 na Podkarpaciu (Rzeszów – Jarosław). Wykonawcami są firmy Polimex Mostostal i słowacki Doprastav. Ten 41 kilometrowy odcinek autostrady A4 ma powstać w ciągu 21 miesięcy i kosztować ma ponad 2 mld zł.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Boże Narodzenie

  Dlaczego Boże Narodzenie!

  Przecież BÓG nigdy się nie narodził. Bóg jest wieczny, był jest i będzie, jest nieskończony. Dlaczego nie nazwać tych świąt \"Chrystusowe Narodzenie\". Nasza religia oparta jest przecież na życiu Jezusa. Jezus narodził się 2010 lat temu i był człowiekiem, jak my wszyscy. Pokazał ludziom jak należy zyć, aby zasługiwać na miano człowieka. Tak, istotnie , to Bóg go zesłał, tak jak zsyła nam ciągle ponad przeciętnych ludzi. Bóg, to dla mnie wszystko co mnie otacza, cały nieograniczony wszechświat. Bóg, to MIŁOŚĆ, MOC i DUCH

 • Pogarszające się warunki pogodowe

  Odwilż, deszcz, wieczorem marznący deszcz, mróz i opady śniegu połączone z silnym wiatrem. Tak wyglądała pogoda 25 grudnia. Tym samym warunki na drogach naszego regionu stały się tragiczne. Deszcz, który padał przez większość dnia zamarzł i pokryła go warstwa śniegu powodując gołoledź. 

  To najgorszy scenariusz jakiego mogli się spodziewać kierowcy powracający po świętach do swoich domów. Mimo zapowiadającej się odwilży dzisiejsza noc będzie mroźna, a drogi będą bardzo śliskie. Apelujemy o ostrożną jazdę, a jeśli niekonieczna jest podróż dzisiejszej nocy - odłóżcie ją na jutro. W dzień spodziewane są dodatnie temperatury, więc warunki na drogach powinny być bardziej przyjazne.

 • Boże Narodzenie 2010

  policjaŚwięta Bożego Narodzenia to szczególny okres. Wiele osób pokonuje w tym czasie duże odległości, aby spotkać się z rodziną i bliskimi przy wigilijnym stole. Nad bezpieczeństwem podróżujących drogami Podkarpacia będą czuwać policjanci. Działania "Boże Narodzenie 2010" potrwają od 24 do 26 grudnia.

  W tym roku policyjne działania potrwają trzy dni. Ich celem, jak każdego roku jest ułatwianie ruchu pojazdów na głównych drogach naszego województwa. W przypadku utrudnień policjanci kierować będą samochody na objazdy, a w razie potrzeby będą ręcznie kierować ruchem. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na wykroczenia, które są główną przyczyną wypadków drogowych:

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Wesołych Świąt

  kartka2
 • Najpiękniejsza świąteczna ozdoba - Choinka

  choinka-1Trudno bez choinki wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia. Sprawia dużo radości dzieciom i dorosłym. Jej ubieranie to tradycja i przyjemność, znajdowanie pod nią prezentów to zawsze pełne emocji chwile. „Zaświecona choinka” tworzy niezwykły nastrój i staje się najważniejszym punktem pokoju. Wokół niej toczą się świąteczne dni, przy niej odbywają się rodzinne spotkania, w jej blasku są spożywane posiłki.

  Zwyczaj strojenie drzewka narodził się w Alzacji w XVI wieku. Do Polski choinka przywędrowała wraz z Niemcami, dopiero w XIX wieku.Wcześniej w niektórych rejonach Polski domy były dekorowane ustrojonymi snopkami (był to ostatni snop zabrany z pola), a na południu wieszano u sufitów tzw. podłaźniki, czyli gałązki jodłowe lub czubek jodły, świerka albo sosny ustrojony papierowymi ozdobami, wstążkami, jak też jabłkami, orzechami czy ciastkami. W niektórych regionach gałązkami oplatano koła lub obręcze wyplecione np. ze słomy. Dekorowano też gałązkami jedliny drzwi i ściany.Choinki stanęły najpierw w dużych miastach. Potem zwyczaj ten przeniósł się na wieś.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Niezwykłe sylwestrowe atrakcje na rzeszowskim Rynku!

  sylwesterChińskie lampiony, niezwykła scenografia i oświetlenie sceny, dwa ekrany ledowe z transmisją na żywo, spektakularny pokaz sztucznych ogni oraz Ratusz pokryty technologią „3D Mapping” to atrakcje które ubarwią tegoroczną zabawę sylwestrową na rzeszowskim Rynku. 

  Oprócz występów wspaniałych artystów: Tomka Makowieckiego, Abradaba, Reni Jusis i Noviki, miejski sylwester będzie obfitował w wiele wspaniałych atrakcji na czele z wykorzystaniem nowatorskiej technologii 3D Mapping która będzie zaprezentowana za sprawą Polskiej Grupy Energetycznej – głównego sponsora imprezy. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań rzeszowski Ratusz stanie się areną fascynującego audio-wizualnego, trójwymiarowego widowiska

   

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Jak dobrze być facetem... nie umiejącym gotować

  Pewnie zostanę zlinczowany za to co napiszę, ale trudno.

  Siedzę sobie przy komputerze i przeglądam strony internetowe. Natrafiłem na Moim zdaniem... na rzeszowska24.pl - fajna sprawa - więc napiszę coś.

  Jak już pisałem siedzę przy komputerze, a moja żona uwija się w kuchni... Gotuje, piecze, planuje. Co chwilę dzwoni do mojej mamy z propozycjami ustawienia potraw na naszym wigilijnym stole. Umówiły się już wcześniej co każda z nich przygotowuje. Kilka razy już nastąpiła zmiana planów. Ja oczywiście nie mam nic do powiedzenia. To one decydują o wszystkim. O kolorze obrusa, o daniach, o ciastach, o zakupach, o zasłonach o tym i o tamtym – o wszystkim. Mało tego – już wiem w czym pójdę ubrany na wigilię. Żona mi powiedziała. Spróbowałem się tylko raz wtrącić... warknęła na mnie i wzrokiem prawie mnie zamroziła. Już dzisiaj rano moja mama była na kawie u nas i o czym rozmawiały...? O wigilii. Po południu moja żonka pojechała do swojej teściowej na kawkę i po garnek na bigos, bo nasz okazał się zły...ups.

  Więc ja sobie siedzę przy komputerze i przeglądam strony.

  Powinienem jej pewnie pomóc, ale niestety nie znoszę prac kuchennych i nie potrafię gotować. Myślę, że dodatkowym atutem (moim) jest wielkość naszej kuchni. Moja Szanowna Małżonka zajmuje całą kuchnię – i nie dlatego, że jest taka tęga – ale nasza kuchnia jest tak mała, że dwie osoby się tam po prostu nie zmieszczą.

  Życzę wszystkim miłych przygotowań oraz Wesołych Świąt. (nie tylko facetom siedzącym przy komputerach – tym, którzy uwijają się w kuchniach - również)

  {jcomments on}
 • Świąteczny czas...

  Święta to gorący czas dla wszystkich. Dla tych co je kochają jak również dla tych co nie przepadają za nimi.

  Niestety. Ja należę do tych drugich. Jak widzę te wszystkie reklamy świąteczne, szał zakupów w sklepach, wzmożony ruch na ulicach miasta to po prostu krew mnie zalewa. Do tego dochodzi przymus wyjazdu do teściów na tak zwaną rodzinną wigilię. Jak co roku będziemy siedzieć i uśmiechać się głupio do siebie i rozmawiać o „dupie maryny...”. Podzielimy się opłatkiem, zjemy wszystko co teściowa przygotuje (co do jakości potraw nie będę się wypowiadał, bo pewnie przeczyta to moja żona i będzie jazda...) - oczywiście bez mięsa bo ksiądz nie pozwolił. Wigilia musi być postna bo taki jest pradawny zwyczaj. Potem, jak tradycja nakazuje - teść wyciągnie „flaszkę”, wszyscy wypiją bez wyjątku (można, bo tego ksiądz nie zakazał wprost w kościele). Kolejną flaszkę przyniesie szwagier – bo on zawsze ma i zawsze jest mu mało. Doprawią się i zaczną się „głupie Polaków rozmowy po alkoholu”. Mimo tego, że kilka godzin wcześniej składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem – ktoś zawsze się z kimś pokłóci. My w tym momencie zaczniemy się zbierać do powrotu do domu. W tym momencie na chwilę ucichną rozpętane wcześniej kłótnie, wszyscy nas pięknie pożegnają i wrócą do stołu. My odjedziemy, a tam zaczną się na nowo kłótnie.

  Po powrocie do domu żona zadzwoni do teściowej zapytać jak skończyła się kłótnia.

  Tak wygląda świąteczny czas w mojej rodzinie. Dlatego nie lubię świąt. Moim zdaniem już wiele lat temu zanikł u nas zwyczaj świętowania. Pamiętam święta u mojej babci. Zjeżdżała się cała rodzina, wszyscy byli szczęśliwi, że mogą się spotkać przynajmniej raz w roku. Były szczere życzenia, kolędy, zimne ognie, śnieg, kulig w drugi dzień.

  Okresu przedświątecznego nie spędzało się na zakupach w hipermarketach. Świąteczny stół nie musiał być wystawnie zastawiony na pokaz. Co było to się jadło i każdemu smakowało.

  Kiedyś po choinkę jechało się do lasu, saniami, po wniesieniu jej do domu pięknie nią pachniało... teraz kupuje się sztuczne choinki w hipermarketach lub specjalnie hodowane „prawdziwe choinki”, ale nie maja takiego zapachu.

  Mimo to życzę wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

  {jcomments on}
 • W demokracji rządzi mniejszość

  Niestety, tak już jest, że właśnie w demokracji, a zwłaszcza naszej, rodzimej, rządzi mniejszość. Jak to możliwe? Rozejrzyjcie się dokoła i sami się przekonajcie.Szukać nie trzeba daleko. Spójrzcie na Waszych sąsiadów, na Wasze osiedla, rodziny. Kto w nich rządzi, kto podejmuje decyzje?

  Zwykle bywa tak, że jakaś inicjatywa wychodzi od małej grupki osób, a nawet od jednej osoby, która jest mocno przekonana o słuszności swojego poglądu lub konieczności przeprowadzenia zmian. Kogoś słuchać trzeba, także w domu. Zwykle jest to jedna osoba, której reszta się podporządkowuje. Czasem dla świętego spokoju, czasem z przyzwyczajenia, czasem z tzw. szacunku – bo z niektórymi się po prostu nie dyskutuje, tylko ich słucha, czasem po prostu ze strachu. Czy ma rację – to już inna sprawa. Ważne, że ma posłuch.

  Jak potrafi napsuć krwi kilku lokatorom bloku jeden jego mieszkaniec – chyba wielu z lokatorów wieżowców o tym doskonale wie. Ale co zrobić, jakoś trzeba żyć razem w tym pudełku i mijać się w wąskim korytarzu albo nawet spotkać w niewielkiej windzie. Więc co zrobić? Albo ulega się, albo... prowadzi wojnę, która wcześniej czy później i tak skończy się ugodą – ciekawe, czyje będzie na wierzchu?

  Jak walczą (krzyczą!) o swoje niektóre grupy zawodowe – też wiemy. Wciąż te same grupy, zresztą. A to przecież tylko niewielki procent całego społeczeństwa. Czy to oznacza, że inni mają już wszystko czego zapragną? Że żyje im się doskonale i niczego nie potrzebują? Oczywiście, że nie! Ale ważne, żeby zebrać w grupie głośnych krzykaczy. Wtedy nawet kilka osób jest w stanie zrobić niezłe zamieszanie i na pewno będzie zauważone.

  Spójrzmy na ulice. Czasami wędrują nimi różne pochody, marsze, odbywają się happeningi. W sumie kilkanaście osób, może nieco więcej. Każdy przechodzień się zatrzyma, pokażą ich w telewizji, opisze ich „występ” każda gazeta, a poruszony w ulicznym marszu temat będzie żywo dyskutowany, przez kilka dni co najmniej. Kto wie, może nawet do sejmu trafi nowy projekt ustawy. 

  Skoro doszliśmy już do sejmu... I znów mamy do czynienia z mniejszością. W wyborach bierze udział mniej więcej połowa Polaków. Ta połowa dzieli swoje głosy na kilku kandydatów. W końcu wygrywa ten, którego wybrała... mniejszość społeczeństwa. Takie prawo demokracji.

  Oczywiście, mogłoby więcej ludzi wybierać swoich przedstawicieli, ale nie wybierają – i to też prawo demokracji. Nie zmienia to faktu, że mniejszość decyduje o tym co się dzieje z większością. I to na każdym szczeblu naszego życia.

  {jcomments on}

 • Mikołaj Spytek Ligęza

  Mikolaj_Spytek_LigezaEnergiczny i światły budowniczy i strateg

  Urodził się w 1562 roku, był najstarszym synem kasztelana wiślickiego Mikołaja Ligęzy i kasztelanki krakowskiej, Elżbiety Jordanówny. Szczycił się herbem Półkozic, który posiadały zacne rody, a A. Mickiewicz przypisał go w swej epopei Horeszkom.

  Jego rządy na Podkarpaciu rozpoczęły się w roku 1614, kiedy to został starostą ropczyckim. Posiadał liczne tytuły i włości nie tylko na terenie naszego województwa. Był kasztelanem sandomierskim i żarnowskim, starostą czechowskim, żydaczowskim, bieckim.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Graffica Rzeszów najlepszym centrum handlowym w Polsce

  Ośrodek badawczy Pentor przeprowadził badanie na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych(PSNPH) dotyczące najlepszych centrów handlowych w Polsce. Zwycięzcą okazała się rzeszowska Graffica. Nasza galeria została najlepiej oceniona przez najemców. Brano pod uwagę między innymi kontakt z zarządzającymi i działania marketingowe oraz proces developerski.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Samorządowy Menedżer Roku 2010

  nagrodaPrezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został uhonorowany tytułem Samorządowy Menedżer Roku 2010. Miasto Rzeszów otrzymało tytuł Gmina Fair Play 2010.
  17 grudnia br. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczone zostały certyfikaty i statuetki dla najlepszych samorządów w Polsce.

  Do udziału w tegorocznej edycji konkursu „Gmina Fair Play ” zgłosiło się 124 samorządy z całej Polski. Kapituła konkursu organizowanego przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz Krajową Izbę Gospodarczą, uhonorowała najlepsze gminy. W kategorii „duże miasta” najlepszym samorządem wybrany został Rzeszów. Nagrodę odebrał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który otrzymał również tytuł „Samorządowego Menedżera Roku” 2010 w kategorii duże miasto. Kandydaci do tej nagrody musieli wykazać się m.in. wybitnymi osiągnięciami gospodarczymi, społecznymi i kulturalnymi.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Informacje Zarządu Transportu Miejskiego

  Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że w okresie od 24.12.2010 r. do 6.01.2011 r. autobusy MPK kursować będą według następującego harmonogramu:

  1  W dniu 24.12.2010 r. (Wigilia) - autobusy kursować będą według roboczego rozkładu jazdy:
  •  na  liniach podmiejskich do godz. 19.00,
  •  na liniach miejskich do godz. 20.00,

  2. W dniach 25 i 26.12.2010 oraz 1 i 2.01.2011 r. wszystkie autobusy kursować będą według świątecznego rozkładu jazdy.
  3. W dniu 31.12.2010 r. (Sylwester) - autobusy kursować będą według roboczego rozkładu jazdy.
  4. W dniu 6.01.2011 r. (Święto Trzech Króli) - autobusy kursować będą według świątecznego rozkładu jazdy.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Rezultaty wyborów na Białorusi

  Alexander_Lukashenko_2007Znane są już wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi. Zwyciężył aktualnie urzędujący prezydent, Aleksander Łukaszenka, który zdobył 79,67 proc. głosów – były to wstępne informacje podane tuż nad ranem przez Lidziję Jarmoszyną, szefową Centralnej Komisji Wyborczej. Frekwencja podczas wyborów wyniosła 90,66 proc.


  Ogłoszenie wyników nastąpiło niedługo po tym, jak doszło do zatrzymania przez milicję kilkuset uczestników zorganizowanej w niedzielę wielotysięcznej opozycyjnej demonstracji. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. kandydaci do tytułu prezydenta: Kastusiau, Rymaszeuski, Sannikau i Statkiewicz. Wiec zwołano w związku z zastrzeżeniami co do uczciwości przeprowadzonych wyborów. W demonstracji nie wziął udziału Władimir Niekliajew, który jako główny kontrkandydat Łukaszenki również startował w tegorocznych wyborach. Jak twierdzą świadkowie, w drodze na wiec został on pobity do nieprzytomności przez ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy OMON-u. W rezultacie Niekliajew znalazł się w szpitalu, skąd prawie natychmiast wywieziono go w niewiadomym kierunku.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Najlepsze Danie Świąteczne z Winiary

  Zapraszamy do udziału w nowym konkursie organizowanym przez Gazetę Rzeszowską i producenta marki Winiary.

  Prosimy Czytelników o przysyłanie autorskich przepisów na dania świąteczne, a także zdjęć gotowych potraw, przygotowanych z użyciem przyprawy MAGGI. Najważniejszy jest oryginalny pomysł i ładne podanie. Konkurs trwa do końca stycznia 2011. Najciekawsze przepisy zostaną nagrodzone wspaniałymi nagrodami ufundowanymi przez Winiary, a są to:

  • Pierwsze miejsce – brytfanna firmy SILIT

  • Drugie miejsce – żółty garnek firmy SILIT

  • Trzecie miejsce - przyprawniki MAGGI.

    

   SILIT_czerwony


   silit_ty

   

  miski

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Przyprawa-Maggi-200-B

   

   

   

   

   

  MAGGI to jeden z najbardziej uniwersalnych dodatków do potraw na rynku. Świetnie pasuje do zup, sosów oraz dań mięsnych i warzywnych. Wystarczy zaledwie kilka kropel, aby przygotowane potrawy nabrały wyjątkowego smaku i aromatu.

  Aby ułatwić użytkowanie najpopularniejszej na rynku przyprawy w płynie MAGGI, teraz ma ona nowe otwarcie, które zaskoczy Konsumentki swoją precyzją i wygodą. Funkcjonalne wieczko umożliwia wielokrotne, szczelne zamykanie produktu, przez co aromat pozostaje intensywny na dłużej. Przyprawę otwierało się kiedyś poprzez obcinanie plastikowego wieczka. Nowe zamknięcie „z klapką” umożliwia znacznie prostsze użytkowanie i przechowywanie produktu, dzięki niemu aromat MAGGI pozostaje intensywny jeszcze dłużej, a przyprawa nie rozlewa się i nie ulatnia.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Oczywiście jak zawsze dajemy Państwu możliwość głosowania na przepisy konkursowe. Wśród osób głosujących rozlosujemy dodatkowe nagrody w postaci zestawów produktów Winiary.

  Aby zagłosować na wybrany przepis prosimy o wysłanie sms-a na numer 71480 w treści wpisując: "mailkk.nazwa przepisu.numer telefonu".

  Koszt wysłania sms-a 1 zł netto (1,23 brutto). Regulamin głosowania dostępny w siedzibie redakcji oraz na stronie www.rzeszowska24.pl

 • Uniwersytet Rzeszowski inwestuje

  uniwersytet_inwestujeRzeszowska uczelnia w latach 2010-2013 wyda na inwestycje prawie 500 mln zł. Obecnie UR finalizuje budowę campusu na Zalesiu. Władze uczelni liczą na to, że rozbudowana baza oraz uruchamianie nowych atrakcyjnych kierunków będzie przyciągać do Rzeszowa studentów nie tylko z naszego regionu.

  Większość środków przeznaczonych na inwestycje pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. W tym i przyszłym roku uczelnia będzie rozliczała budowę campusu na Zalesiu. Wartość tej inwestycji to 124 mln zł, około 102 mln zł pochodzi z programu unijnego. Dzięki tym pieniądzom powstało regionalne centrum innowacji i transferu technologii produkcji, przetwarzania oraz marketingu w sektorze rolno-spożywczym. Na nowoczesną aparaturę badawczą do 33 specjalistycznych laboratoriów Uniwersytet wyda 31 mln zł.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Pogotowie na podwójnym gazie

  W poniedziałek, 13 grudnia, około godz. 21, ktoś zadzwonił na policję z informacją o lekarce, która wysiadłszy z karetki pogotowia, zaczęła się zataczać przed Szpitalem Miejskim w Rzeszowie.

  Policjanci pojechali do szpitala, ale lekarki już nie było. Okazało się, że lekarka jest w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Poniatowskiego w Rzeszowie, gdzie tego dnia pełniła dyżur. Kobietę zabrano na komendę, gdzie została przebadana na obecność alkoholu. Test wykazał prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Automatycznie została odsunięta od pracy.  To pierwszy taki incydent z udziałem lekarza w rzeszowskim pogotowiu. Jeżeli prokurator postawi kobiecie zarzut narażenia pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, lekarce będzie grozić nawet do trzech lat więzienia. Kobieta na pewno pożegna się z pracą w pogotowiu, gdzie pracowała od kilku lat. {jcomments on}

 • Stołki rozdzielone, podwyżka uchwalona

  stolki_rozdzielone._._Koalicjanci z PO, PSL i SLD rozdzieliła między siebie dziesięć stanowisk. Radni z Prawa i Sprawiedliwości nie przewodniczą żadnej komisji. Po tym jak PiS odrzucił propozycję szefowania w trzech komisjach: rozwoju regionalnego, rewizyjnej i porządku publicznego, stanowiska zostały podzielone między przedstawicieli koalicji.

  Radni PiS - u zapowiedzieli jednak, że będą konstruktywną opozycją w każdej z dziesięciu komisji. Radni PO i PSL dostali po cztery stanowiska przewodniczących. Ludowcy kierują także komisją współpracy z zagranicą, gospodarki i infrastruktury oraz rolnictwa. Platforma Obywatelska będzie szefować w komisjach: mienia, budżetu i finansów, rozwoju regionalnego, edukacji i zdrowia. Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie mieć tylko jednego przewodniczącego w komisji bezpieczeństwa. Na sesji sejmiku, która odbyła się 14 grudnia, radni nie tylko obsadzili stanowiska szefów komisji. Zadecydowano też o podniesieniu o blisko 800 zł wynagrodzenia dla marszałka województwa Mirosława Karapyty. Od stycznia 2011 roku będzie on zarabiał prawie 13 tys. zł. {jcomments on}

 • Ruszyła Młodzieżowa Akademia Prawa

  ruszyla_mlodziezowa_akademiW Rzeszowie ruszyła Młodzieżowa Akademia Prawa. W pierwszym spotkaniu MAP wzięło udział ok. 100 uczniów. Projekt realizowany jest przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie. Jego celem jest przybliżenie maturzystom, którzy wybierają się na „prawo" specyfiki studiów na tym kierunku. Zajęcia organizowane przez Młodzieżową Akademię Prawa adresowane są do uczniów klas maturalnych. Udział w nich jest bezpłatny, a słuchacze będą mieli okazję spotkania się w WSPiA z kadrą dydaktyczną.

  Podczas inauguracji roku akademickiego MAP rektor Wspina, prof. Jerzy Posłuszny wymienił wybitnych wykładowców uczelni m.in. prof. Andrzeja Zolla - byłego Przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były Minister Sprawiedliwości. Zgodnie z zapowiedziami uczestnicy poznają system kształcenia na studiach prawniczych, zasady naboru kandydatów i prowadzenie aplikacji przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Zostały także przygotowane dla nich zajęcia praktyczne. Przyszli prawnicy nauczą się na nich, jak pisze się akt oskarżenia, czy też pozew o zapłatę.{jcomments on}

 • Dentyści kontra NFZ

  nfzPrawie połowa podkarpackich stomatologów nie podpisała umów z NFZ-em. Zdaniem dentystów z Podkarpacia, propozycja Narodowego Funduszu Zdrowia jest zdecydowanie za mała.

  Od nowego roku ponad 300 gabinetów stomatologicznych będzie leczyć zęby na tylko prywatnie. Przedstawiciele Podkarpackiego Oddziału Związku Lekarzy Dentystów uważają, że za stawki, które oferuje fundusz, są niewystarczające, by utrzymać gabinety. Z tego też powodu stomatolodzy nie mogą podpisać kontraktów, a NFZ z kolei nie chce negocjować warunków umowy. Teraz pacjenci gabinetów, które do tej pory miały umowy z NFZ, będą musieli płacić za prywatne leczenie. Często jednak pacjentów nie stać na taki wydatek. NFZ po nowym roku ma ogłosić nowy konkurs. Przedstawiciele funduszu twierdzą, że w przyszłym roku będą mieć więcej pieniędzy na leczenie stomatologiczne. {jcomments on}

 • Gdzie jest logika?

  Architekt, który zaprojektował kładkę nad al. Piłsudskiego, publicznie skrytykował ów projekt. Uważa, że miasto wyrzuca pieniądze w błoto. Urzędnicy z Ratusza grożą, że skierują sprawę do sądu. Urzędnicy chcą, by ukarano architekta Macieja Łobosa, współwłaściciela pracowni MWM Architekci, za to, że skrytykował sens budowy okrągłej kładki w ścisłym centrum Rzeszowa. W tej właśnie sprawie wypowiedział się na Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, gdzie był prelegentem. Łobos stwierdził, że budowa kładki nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Grunwaldzkiej to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Właśnie te słowa oburzyły urzędników. Architekt uważa, że budowania kładek w mieście powinno się unikać. W większych aglomeracjach ruch samochodowy kierowany zostaje pod ziemię, a ludziom zostawia się przestrzeń. Rzecznik prezydenta Rzeszowa zapowiedział, że ratusz wystąpi do samorządu zawodowego architektów o ukaranie projektanta za takie wypowiedzi. Sam zaprojektował, sam skrytykował i jeszcze do tego sam zostanie ukarany. Ciężkie jest życie architekta…{jcomments on}

 • Zatonął kuter na Bałtyku

  W dniu dzisiejszym (19.12), około południa w odległości blisko 30 mil morskich na północ od Gąsek zatonął kuter rybacki KOŁ-31. Na pokładzie kutra było 4 członków załogi: dwóm z nich udało się bezpiecznie schronić na tratwie ratunkowej, pozostali nadal są poszukiwani.

  W akcji ratowniczej uczestniczą trzy kołobrzeskie kutry, dwie jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa: „Szkwał” z Kołobrzegu i „Tajfun” z Darłowa. W poszukiwaniach bierze również udział samolot patrolowo-ratowniczy Marynarki Wojennej.

  Nadal nie wiadomo, co mogło stać się przyczyną zatonięcia KOŁ-31. W chwili wypadku na Bałtyku panowały dobre warunki atmosferyczne.

  {jcomments on}

 • Zagrożenie lawinowe w Tatrach

  tatry_bialawodaW niedzielę, 19 grudnia, w Dolinie Białej Wody po słowackiej stronie Tatr Wysokich doszło do niebezpiecznego wypadku – trzyosobowa grupa polskich alpinistów została porwana przez lawinę śnieżną.

  Poważnie ucierpiała jedna z osób 25-latka, która doznała urazu nogi i niegroźnych obrażeń wewnętrznych. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pozostali uczestnicy wyprawy wydostali się spod śniegu o własnych siłach i pomogli odkopać towarzyszkę.

  W całych Tatrach obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że istnieje ryzyko schodzenia pojedynczych, małych lawin. Lawiny mogą występować przede wszystkim na bardzo stromych stokach. Ratownicy TOPR doradzają, by nie lekceważyć nawet najmniejszego zagrożenia lawinowego. Statystycznie najwięcej wypadków związanych z zejściem lawiny ma miejsce właśnie podczas pierwszego i drugiego stopnia zagrożenia.

  {jcomments on}

 • Pieszo do Katowic

  Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, który przyszedł do mieszkańca Starego Żmigrodu prosząc o pomoc. Okazało się, że chciał on pieszo dojść do swojego domu w Katowicach. Mężczyzna z odmrożonymi stopami trafił do szpitala. 
  Wczoraj (17.12) około godz. 14. policjanci z Nowego Żmigrodu zostali powiadomieni przez swojego kolegę, że do domu jego szwagra przyszedł mocno przemarznięty mężczyzna. Policjanci udali się pod wskazany adres. Z relacji właściciela posesji wynikało, że kilkadziesiąt minut wcześniej do jego domu zapukał nieznajomy, prosząc o pomoc. Mężczyzna nie pamiętał jak się nazywa, był mocno zdezorientowany i nie miał na nogach butów. Gospodarz poczęstował go gorącym posiłkiem i zadzwonił do swojego szwagra, który był policjantem. Wezwano także pogotowie. 

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Przebudowa ul. Rejtana

  Miasto jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na przebudowę ul. Rejtana w Rzeszowie. Jest już pozwolenie na budowę. Ma ona kosztować około 30 mln. zł. W ramach prac zostanie wymieniona nawierzchnia, powstaną ścieżki rowerowe i oświetlenie, a także zostanie poszerzona ulica na odcinku od al. Powstańców Warszawy do ul. Kopisto.

 • Świąteczne Centrum Prezentów Gazety Rzeszowskiej

  Serdecznie zapraszamy na zakupy w naszym Świątecznym Centrum Prezentów.

  pasaz_logo

 • Świeć się

  Ruszyła druga edycja ogólnopolskiego konkursu "Świeć się", konkursu na najpiękniejsze iluminacje świąteczne w Polsce, organizowanego przez Grupę ENERGA.
  Konkurs jest przeprowadzony w dwóch kategoriach: plebiscytu miejskiego na najpiękniejszą iluminację świąteczną oraz konkursu indywidualnego na najładniej przystrojoną choinkę, ogród czy dom.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Nowy przystanek linii "36"

  Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że od 20 grudnia br. (poniedziałek) przywrócona zostaje trasa linii nr „36”, na odcinku od przystanku Krakowska szpital do Kotuli. Autobus jadąc w kierunku pętli przy ul. Błogosławionej Karoliny przejeżdżał będzie przez nowy przejazd pod wiaduktem łączący ul. Ofiar Katynia i Kotuli, natomiast w kierunku przeciwnym pojedzie bezpośrednio z ul Kotuli do ul. Krakowskiej. Na nowym odcinku trasy obowiązywał będzie dodatkowy przystanek na ul. Ofiar Katynia obok galerii handlowej "Nowy Świat".
  Tabliczki z nowymi rozkładami jazdy zostaną umieszczone na przystankach już dziś (17 grudnia br.)

 • Dzień bez przekleństw

  dzien_bez_przeklenstw17 grudnia obchodzimy Dzień bez Przekleństw. W Polsce jest to dość młode święto, bo obchodzone zaledwie od kilku lat. Jego ideą, jak sama nazwa wskazuje, jest dzień bez używania wulgarnych słów. 

  Wbrew pozorom większość językoznawców ma negatywny stosunek do tego typu inicjatyw. Zdaniem prof. Jerzego Bralczyka ustanawianie święta jest w gruncie rzeczy usprawiedliwieniem używania wulgaryzmów w pozostałe dni roku, gdyż większość ludzi – przede wszystkim młodzieży – chłonie niecenzuralne słowa niczym gąbka wodę. W Wielkiej Brytanii zrobiono nawet eksperyment polegający na wyznaczeniu „szkolnego limitu na przeklinanie”, tym samym wprowadzając rodzaj kar dla tych, którzy przekroczyli granicę. Jednak ani pogadanki z wychowawcami, ani dodatkowe zajęcia szkolne nie pomogły uczniom w przezwyciężeniu „przyzwyczajeń”, gdyż mimo że nie przeklinali na lekcjach, to nadrabiali to na przerwach, wymyślając coraz to nowsze, bardziej wysublimowane zwroty. Jak się okazuje, problem używania wulgaryzmów jest nie tylko wyrazem braku kultury osobistej, ale w głównej mierze efektem zubożenia się świadomości językowej.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Wigilia na Rynku w Rzeszowie

  Program Wigilii na Rynku w dniu 20 grudnia 2010 r.

  • godz. 11.00 - Rozpoczęcie imprezy promocyjnej Radia RMF FM pn. „Choinki na choinkę”,
  • godz. 13.00 - Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju dla Ukrainy,
  • godz. 13.10 - Koncert chóru „Skworuszka” - Charków (Pałac Młodzieży),
  • godz. 13.30 - Opłatek Wigilijny oraz życzenia J.E. Księdza Biskupa Kazimierza Górnego, Prezydenta Miasta Rzeszowa - Tadeusza Ferenca, Wojewody Podkarpackiego - Małgorzaty Chomycz i Marszałka Województwa Podkarpackiego - Mirosława Karapyty,
  • godz. 13.40 - Kolędy w wykonaniu Centrum Sztuki Wokalnej,
  • godz. 14.00 - Kolędy w wykonaniu Zespołu wokalnego z ODK „Słocina” i ODK „Pobitno” oraz Zespołu Śpiewaczego „Kumoszki” z kapelą z ODK Załęże,
  • godz. 14.30 - Koncert chóru III LO „Dominata” (Rzeszów) oraz chóru gimnazjum miejskiego „Cantiano” z Leżajska,
  • godz. 15.00 - Widowisko plenerowe – Wigilijna opowieść Teatru Prawdziwego - Wrocław.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Zmarła Urszula Modrzyńska

  W sobotę 11 grudnia zmarła Urszula Modrzyńska, niezapomniana Jagienka z „Krzyżaków” Aleksandra Forda. Miała 82 lata.


  Urszula Modrzyńska urodziła się 23 lutego 1928 roku w Srebrnikach, była aktorką teatralną i filmową. Zagrała w ponad 20 filmach. Na teatralnych deskach zadebiutowała w 1949 roku w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Potem związana była z teatrami łódzkimi: Nowym i Jaracza. W połowie lat 80. choroba zmusiła ją do wycofania się. Niezapomniane kreacje stworzyła w „Krzyżakach” i w „Pololeniu”, gdzie zagrała Dorotę. Jej pogrzeb odbędzie się 20 grudnia na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi.

 • Jeden z naj...

   Zastanawialiście się kiedyś co czyni człowieka wyjątkowym wśród świata zwierząt? Posiadanie rozwiniętego mózgu? Tu można by polemizować, czy faktycznie wszyscy dysponujemy podobną liczbą synaps mózgowych. Może umiejętność prowadzenia samochodu? No, przyglądając się niektórym wyczynom kierowców, również śmiem powątpiewać. Cóż więc jest tym magicznym składnikiem określającym naszą wyjątkowość?

   

  Otóż jest to zaklęcie, które wymawiane, bądź pisane przy naszym nazwisku wraz z różnymi dodatkami czyni naszą osobę bardzo wyjątkową. Jego żeńska forma brzmi : „Jedna z naj...” dalej następuje słowo określające wybitność w danej kwestii określanej osoby, a potem jej – często domniemany – zawód. Proszę bardzo, pierwszy przykład z brzegu, czy raczej z kolorowej prasy. „Jedna z najpiękniejszych polskich aktorek Katarzyna Cichopek...”. Jak widać w ten dość prosty i oszczędny sposób z marnej aktorzyny o przeciętnej urodzie, tworzymy seks bombę o wybitnych umiejętnościach i doświadczeniu z teatralnych scen świata. Prawda jakie to proste? Jeśli jednak przyjrzyjcie się nieco bliżej serwisom i gazetom plotkarskim, a także telewizjom śniadaniowym zauważycie pewną prawidłowość, która powinna stać się powodem wzrostu liczby myśli samobójczych wśród celebrytów. Otóż, oni wszyscy są „Jednymi z naj...”, przez co mogą przestać czuć się wyjątkowi, no bo jak takich najpiękniejszych polskich aktorek jest dajmy na to 40, to już radość z bycia „jednym z naj...” nie ta sama.

   

  Na szczęście dla naszych sławnych, spece od medialnej papki wymyślili rolę Eksperta. I tu znów nasz „Jeden z naj...” może poczuć się kimś ważnym w szarym świecie. I tak o to śniadaniowe programy prześcigają się w tworzeniu durnych tematów w których to nasi „Jedni z naj...” mogliby się wykazać swoją niewyobrażalną erudycją. Nagle okazuje się, że jedna z najlepszych polskich aktorek zna się na gotowaniu, problemach rozwódek (mimo, że ledwo się ożeniła), dorastających dzieciach (są w planach), dietetyce i sprężarkach osiowych. Omnibus pełną gębą. Oczywiście w pewnym momencie i rola Eksperta przestaje się podobać takiemu „Jednemu z naj...”, wtedy to postanawia przelać swoje nieokiełznane przez logikę myśli na papier. W ten o to sposób powstaje książka – tfu chciałem powiedzieć zbiór kartek ze słowami i zdjęciami, którymi to nasz „Jeden z naj...” pragnie przekazać swoją – cytując klasyka – porażającą wiedzę. I tak to na przykład jedna z najładniejszych Polek wydała takowy zbiór kartek na których to dzieli się z czytelnikami swoją filozofią. Jej lektura poruszyła by nawet stoika.

   

  I teraz wróćmy na ziemię. Chciałbym przedstawić Wam pewien pomysł. Dlaczego tylko sławnym ma się należeć dostęp do tego zaklęcia? Przecież każdy może być „Jednym z naj...”. Kluczem jest tylko znalezienie dziedziny w której może i jesteśmy słabi, ale za to wcale nie najgorsi, a dzięki temu prostemu zabiegowi możemy stać się kimś ważnym. A jeśli do tego całkiem przypadkiem zostaniemy z powodu tego naszego bycia „Jednym z naj...” do dajmy na to Dzień Dobry TVN, to sława i wejściówki na imprezy z selekcją załatwione.

   

  Bądźmy więc Jednymi z naj...”, bo przy takiej pogodzie na zewnątrz, to wspaniale podniesie nam samoocenę, a do tego pozwoli uwierzyć, że tak naprawdę wcale nie jesteśmy beznadziejni w tym co robimy.

  Wasz Jeden z najlepszych polskich dziennikarzy Paweł Mazur.

  {jcomments on}

 • Martyna Wojciechowska w Rzeszowie

  Martyna_Wojciechowska_w_RzeW środę w rzeszowskim EMPIKu na Lisa Kuli odbyło się spotkanie Martyny Wojciechowskiej z fanami. Podróżniczka opowiadała o swoich pasjach i marzeniach, tłumacząc jednocześnie, że jest jeszcze bardzo dużo miejsc, w których nie była, ale gdzie z pewnością zawita. Mówiła także o tym, jak trudno jest pogodzić życie rodzinne z wielomiesięcznymi podróżami. Spotkanie odbyło się w ramach promocji jej najnowszej książki „Kobieta na krańcu świata 2”, która cieszyła się sporym zainteresowaniem, podobnie jak sama autorka cierpliwie pozująca do zdjęć i podpisująca książki.

   

  Gabriela Krochmal: Proszę powiedzieć jak największej polskiej podróżniczce podoba się Rzeszów?

  Martyna Wojciechowska: Nie czuję się największą polską podróżniczką, to po pierwsze, bo są lepsze, mądrzejsze i bardziej doświadczone. A po drugie tak naprawdę niewiele widziałam, bo dopiero przyjechałam, spędzę tutaj noc i wyjeżdżam.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Galeria sztuki

  Gazeta Rzeszowska wraz z rzeszowskim SOHO Gallery Caffe Pub organizują wystawę twórczości mieszkańców Podkarpacia.
  Zapraszamy naszych czytelników do zgłaszania swoich prac (obrazy, grafiki, fotografie). 
  Oferujemy możliwość wystawienia i pokazania swojej twórczości, a zarazem możliwość sprzedaży swoich prac.
  Prace będą eksponowane w rzeszowskim SOHO Gallery Caffe Pub oraz na stronie internetowej Gazety Rzeszowskiej. Sprzedaż prac odbywać się będzie za pośrednictwem strony www.rzeszowska24.pl oraz bezpośrednio w SOHO Gallery Caffe Pub.

   

  grz1soho-logo

   

  Soho Gallery Caffe Pub

  ul. Krakowska 5
  35-111 Rzeszów
  tel.: 17 784 58 94

  Soho Gallery Caffe Pub to wyjatkowe miejsce dla duszy i ciała gdzie obudzisz swoje zmysły wyśmienitą kawą Malongo.

  Osoby, które chciałyby wystawić swoje prace w naszej galerii sztuki proszone są o konakt z naszą redakcją pod adresem: galeria@rzeszowska24.pl

  {jcomments on}

 • Moc świątecznych życzeń na niezwykłych kartkach

  karta-nr-1-14W każdym małym artyście drzemie ukryty Picasso, Tycjan lub Van Gogh. Trzeba go tylko odkryć,  a wartość dzieła staje się wówczas bezcenna. Udowodnili to podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Jarosławiu, którzy przygotowali projekty do tegorocznych kartek świątecznych dla Nestlé Nutrition i Alima-Gerber S.A.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Nowy sprzęt dla OSP Biała

  Strażacy z jednostki OSP na osiedlu Biała otrzymali nowy wóz strażacki oraz motopompę. Zakup był możliwy dzięki realizacji przez Gminę Miasto Rzeszów projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa miasta Rzeszowa w zakresie zagrożeń pożarowych, powodziowych i katastrof poprzez zakup sprzętu ratowniczego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.
  Od października br. nowym sprzętem dysponują także strażacy ze Słociny, Załęża i Zalesia.
  Zakup sprzętu ratowniczego dla czterech ww. jednostek OSP kosztował prawie 2,5 mln zł,  dofinansowanie z funduszy  Unii Europejskiej wynosiło 2 mln zł.

 • Policja prosi o pomoc w identyfikacji

  rzut------czoowyPolicjanci z wydziału kryminalnego KMP w Rzeszowie ustalają tożsamość człowieka, którego zwłoki znaleziono 25 maja w Rzeszowie.

  Na podstawie czaszki odtworzono wygląd mężczyzny. Prawdopodobnie tak wyglądał za życia. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu tożsamości zmarłego proszone są o kontakt z Policją.

  Rzeszowscy policjanci prowadzą czynności identyfikacyjne mężczyzny, którego zwłoki ujawniono 25 maja 2010 r. w rejonie ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Rzeszowie. Ponieważ ciało znajdowało się w daleko posuniętym rozkładzie, konieczna była rekonstrukcja wyglądu na podstawie czaszki.

  Wszystkie osoby, które mogą przyczynić się do ustalenia tożsamości mężczyzny proszone są o kontakt z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie pod numerem telefonu 17 858 3224, 17 858 3325 lub 997.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Co zrobić, żeby w zimie dojechać do celu?

  co-zrobic-zeby-w-zimie-dojeOd paru tygodni możemy cieszyć się z zimy, która w końcu zawitała też na Podkarpacie. Spadł śnieg, były też dni, kiedy temperatura spadła kilkanaście stopni poniżej zera. Jak co roku, zima zaskoczyła niektórych kierowców.Część z nich, jak zawsze, czekało do ostatniej chwili ze zmianą opon i przygotowaniem swoich czterech kółek do tej pory roku. A właśnie to przygotowanie do zimy jest szczególnie istotne, jeśli chcemy bezpiecznie poruszać się po drogach i szczęśliwie dojechać do celu.

  Zimowe opony to podstawa

  Oczywiście podstawa to wymiana opon letnich na zimowe. Komplet opon razem z wymianą to największy wydatek każdego kierowcy (średnio kilkaset złotych). Jednak jest niezbędny i zaraz po wymianie odczujemy ogromną różnicę w komforcie jazdy.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Stan wojenny – tak było na Podkarpaciu

  Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. w Rzeszowie, tak jak w całym kraju, rozwieszono obwieszczenia o jego wprowadzeniu. Zakazano wszelkiego rodzaju zgromadzeń (z wyjątkiem religijnych), rozpowszechniania wydawnictw, publikacji i informacji, organizowania strajków oraz akcji protestacyjnych, przebywania bez zezwolenia w strefie nadgranicznej, a także uprawiania turystyki, sportów na wodach wewnętrznych i terytorialnych. Przerwana została również nauka w szkołach do 3 stycznia 1982 i na uczelniach do odwołania. Przestały ukazywać się gazety, z wyjątkiem „Trybuny Ludu”, „Żołnierza Wolności” i lokalnych organów partii.

  Zgodnie z zarządzeniem Centralnego Zarządu Zakładów Karnych Ministerstwa Sprawiedliwości zostało utworzonych 46 ośrodków internowania: m in. Rzeszowie – Załężu, Uhercach i Nisku.
  Społeczność nie ulegała jednak naciskom władzy. Zaczęły wybuchać strajki (w Rzeszowie w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL, jednak po trzech dniach został on zakończony). Dużo ludzi gromadziło się w kościołach. Na ulice wychodziły manifestacje, prowadzono działalność wydawniczą i kolportażową podziemnych pism i ulotek. Największe patriotyczne manifestacje w regionie odbyły się w Rzeszowie i Stalowej Woli. Symbolem oporu społecznego było wówczas noszenie oporników wpiętych w ubranie.Represje spotkały wielu mieszkańców regionu. Wielu pamięta też rozpędzanie demonstracji, gaz łzawiący i kordony ZOMO. W mieszkaniach odbywały się rewizje.
  Co roku dzień ogłoszenia stanu wojennego jest uroczyście obchodzony w każdej miejscowości. Każda z nich ma swoją historię i swoich bohaterów.

  {jcomments on}

 • 13 Grudnia - rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego

  13grudniaW tym roku obchodzimy 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, działań które na zawsze zapisały się na kartach naszej historii jako zdrada stanu, zamach na wolność osobistą i przede wszystkim obietnice, które nigdy nie miały być spełnione. 

  13 grudnia 1981 roku o północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

  Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności) oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju wobec zbliżającej się zimy. Rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządowym Związkiem Zawodowym „Solidarność” oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno - gospodarczego PRL.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Działacze PiS odchodzą z partii

  Coraz więcej członków powiatowych struktur PiS decyduje się na odejście z partii. W ostatnich dniach do masowego exodusu doszło w powiecie węgorzewskim i szczycieńskim, na Warmii i Mazurach. Z członkostwa w PiS zrezygnowało kilkudziesięciu lokalnych działaczy. Większość z nich zastanawia się nad przystąpieniem do stowarzyszenia PJN.

  Zdaniem Mirosława Medźwieckiego, byłego szefa PiS w Szczytnie, lokalni członkowie partii składają rezygnację, ponieważ nie odpowiada im obecna polityka władz PiS. Ich zdaniem brakuje wsparcia dla struktur w regionie. Lokalne wewnętrzne konflikty, gorszy wynik PiS w wyborach samorządowych, a także rozczarowująca polityka krajowego zarządu partii – to najważniejsze czynniki decydujące o odstąpieniu. Mirosław Nowakowski, wieloletni członek zarządu okręgowego PiS z Giżycka, który w miniony czwartek złożył legitymację partyjną, twierdzi, że największy wewnętrzny konflikt toczy się nie na najwyższym szczeblu partii, czyli w stolicy, ale właśnie w regionalnych strukturach ugrupowania. Szef PiS na Warmii i Mazurach, Jerzy Szmit przyznaje, ze wynik wyborczy partii w regionie nie był najlepszy, co jest powodem niezadowolenia wielu działaczy. Ci, którzy podjęli decyzję o rezygnacji, najprawdopodobniej i tak straciliby status członkostwa w partii, ponieważ w trakcie wyborów nie przestrzegali zasad ugrupowania i wystartowali z list komitetów lokalnych. W opinii Nowakowskiego przyczyną trudnej sytuacji w regionie jest postawa władz okręgowych PiS, które zdaniem działacza, nie potrafią współpracować z lokalnymi członkami ugrupowania.

  {jcomments on}

 • Zmiana rozkładu jazdy pociągów

  W niedzielę, 12 grudnia, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP Intercity i Przewozów Regionalnych. Zamiast starych, sprawdzonych połączeń mają pojawić się inne. Czy przy ustalaniu nowego rozkładu jazdy pociągów polscy przewoźnicy kolejowi postawią na funkcjonalność i racjonalizm rozwiązań? Miejmy nadzieję, że tak.

   

  Przede wszystkim jednak potrzebę wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy kolej tłumaczy „rachunkiem ekonomicznym”. Wśród nowych propozycji PKP Intercity znajdą się: nowe połączenia międzynarodowe (Szczecin–Praga, Warszawa–Budapeszt), rozbudowana oferta połączeń Express InterCity, powrót TLK do Gorzowa Wielkopolskiego i Tomaszowa Wielkopolskiego oraz więcej niż poprzednio połączeń TLK do Krakowa i Katowic przez Centralną Magistralę Kolejową – najszybszą linię w Polsce. Co się zmieni na Podkarpaciu? Po raz pierwszy w rozkładzie jazdy pojawią się pociągi TLK kursujące na trasach: Warszawa–Rzeszów/Przemyśl oraz Poznań–Łódź/Kraków–Rzeszów/Przemyśl. Ponadto zostanie dodany nowy pociąg na trasie ze Szczecina do Przemyśla, a także przesunięty na wcześniejszą godzinę czas odjazdu pociągów z Zielonej Góry do Przemyśla, z Wrocławia do Przemyśla, z Przemyśla do Poznania. Szczegóły zmian w rozkładzie jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie internetowej Rynku Kolejowego.

  {jcomments on}

 • „Jazz-bez…” już po raz dziesiąty

  Od 3 do 12 grudnia w Przemyślu, jak również w 12 innych miastach Polski i Ukrainy można było uczestniczyć w jubileuszowym X Międzynarodowym Festiwalu „Jazz bez…” I choć w samym Przemyślu impreza zakończyła się już 5 grudnia, jednak uczestnicy Festiwalu mogli cieszyć się występami zespołów jazzowych także podczas następnych dni, biorąc udział w koncertach organizowanych w Lublinie, Sękowie, Sanoku, Nowicy, Lwowie, Charkowie, Sewastopolu, Tarnopolu, Łucku, Iwano-Frankowsku, Równem, Użgorodzie.

  W przemyskiej części programu festiwalowego znalazły się jazzowe standardy w wykonaniu zespołu „D.Kraj”, który powstał z inspiracji Festiwalem „Jazz bez…” w 2006 roku, a także występ ukraińskich muzyków jazzowych nowej generacji – Litvinyuk Acoustik Jazz. W Sali widowiskowej Centrum Kulturalnego i klubu „Piwnice” wystąpił również polski zespół „New Trio” oraz ukraińska artystka – Marina Zakharova. Jednym z wykonawców, którzy uświetnili zakończenie przemyskiej części Festiwalu był „Old Rzech Jazz-Band” – formacja grająca jazz w stylu orleańskim, której liderem jest rzeszowski dziennikarz i muzyk – Jerzy Dynia.

  W programie wzięło udział 26 zespołów z 11 krajów: Polski, Rosji, Gruzji, Litwy, Portugalii, Argentyny, Kanady, Armenii, Holandii, Szwajcarii i Ukrainy. Ideą Festiwalu jest promowanie muzyki, która przekracza granice zarówno geograficzne, jak i kulturowe, polegające często na uprzedzeniach, podziałach i barierach międzyludzkich.

  Festiwal jest organizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu we współpracy z Klubem Inicjatyw Artystycznych „Dzyga” we Lwowie.

  {jcomments on}

 • Zbieracze chrustu

  zbieracze_chrustuW środę, 8 grudnia policjanci Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie zatrzymali 3 braci w wieku 16, 17 i 20 lat.

  Wszyscy są mieszkańcami gminy Bircza. Wyjaśniali, że przyjechali do Brzeżanki aby zbierać chrust w lesie. Jednak zamiast „trudnić się zbieractwem”, wycinali i łamali młode drzewka jodłowe. Składali gałązki wiążąc je sznurkiem po kilkadziesiąt sztuk. Tak przygotowane do transportu stroiszcze, bracia chcieli przewieźć do Warszawy. Tam planowali sprzedawać gałązki w kwiaciarniach po 5 zł za gałązkę do wykonania stroików świątecznych. Pracownik lasów państwowych oszacował straty na kwotę około 500 zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie.{jcomments on}

 • „Zaczarowany” dorożkarz

  W środę, 8 grudnia, kilkanaście minut przed godz. 18, policjanci z Majdanu Królewskiego (pow. kolbuszowski) otrzymali informację o kolizji drogowej, do której doszło w Komorowie.

  Po przybyciu na miejsce ustalili, że kierujący nieoświetlonym zaprzęgiem konnym zajechał drogę kierującemu golfem, doprowadzając tym samym do zderzenia. Woźnica uciekł z miejsca wypadku, oddalając się w stronę zabudowań. Po przejechaniu około 2 km, „zaczarowany dorożkarz” zjechał na drogę gruntową, na której zgubił tylną część wozu. Policjanci po śladach dotarli na posesję, na której stał przód wozu. Woźnica przyznał się do powożenia zaprzęgiem i ucieczki z miejsca wypadku. Badanie trzeźwości wykazało u niego 2,08 promila alkoholu. Tłumaczył swoje postępowanie tym, że bał się odpowiedzialności karnej.
  Za kierowanie zaprzęgiem konnym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku i grzywna.{jcomments on}

 • Amator dobrych perfum

  8 grudnia, policjanci zostali wezwani na interwencję w jednym z  rzeszowskich centrów handlowych. Ochrona sklepu ujęła jednego ze sprawców kradzieży.

  Ochroniarz zwrócił uwagę na dziwnie zachowujących  się mężczyzn. Jeden z obserwowanych podczas wychodzenia ze sklepu na widok zbliżającego się ochroniarza wyrzucił ukryte w kieszeniach perfumy. Drugi z podejrzanych, korzystając z powstałego zamieszania uciekł. Ujętym przez ochronę mężczyzną okazał się 21-letni mieszkaniec podrzeszowskiej  Malawy. Został zatrzymany i umieszczony w policyjnym areszcie. Na podstawie uzyskanych  informacji, już następnego dnia  policjanci zatrzymali drugiego podejrzewanego o współudział w kradzieży. Jest nim 19-letni mieszkaniec Rzeszowa. Za czyn jakiego się dopuścili grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.{jcomments on}

 • Zazdrośnik

  zazdrosnikNoc z 9 na 10 grudnia. Tuż po północy, policjanci interweniowali na miejscu nietypowego zajścia. Doszło bowiem do uszkodzenia budynku baru w Świlczy k. Rzeszowa. Na miejscu zdarzenia ustalono, że nieznany sprawca wybił szyby, znajdujące się we frontowej części baru.
  Natychmiast wszczęto poszukiwania. Funkcjonariusze zatrzymali w okolicy baru 24-letniego mieszkańca Wysokiej Głogowskiej. Mężczyzna przyznał się do wybicia szyb znalezioną nieopodal baru łopatą. Wyjaśnił, że powodem jego zachowania była chęć zemsty na dzierżawcy lokalu, który interesował się jego byłą narzeczoną.
  Zatrzymany 24 - latek był trzeźwy. Został przewieziony do policyjnego aresztu. Za czyn, jakiego się dopuścił grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. {jcomments on}

 • Włam po automat

  wlam_po_automat23 listopada, policjanci zostali poinformowani o włamaniu do baru przy ulicy Sikorskiego w Rzeszowie. Sprawcy włamania ukradli z lokalu automat do gier zręcznościowych.

  Przeprowadzone na miejscu zdarzenia oględziny wykazały, że sprawcy dostali się do wnętrza otwierając drzwi wejściowe kluczem, nie uszkadzając zamka. Z baru złodzieje zabrali automat do gier zręcznościowych, wraz ze znajdującą się w nim gotówką. 
  Na podstawie zebranych informacji i ustaleń, w środę, 1 grudnia, policjanci zatrzymali podejrzewanych o włamanie do baru. 40-latek oraz jego 21-letni kompan podczas przesłuchania przyznali się do winy.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Spotkanie z poetką Krystyną Lenkowską

  W sobotę, 11 grudnia, w Kulturalnej Piwnicy przy ulicy Reformackiej 4 odbyło się spotkanie z Krystyną Lenkowską, autorką siedmiu tomów poezji, a także fragmentów prozy, esejów, not, wywiadów i tłumaczeń zamieszczanych w wielu pismach literackich w Polsce. Tematem spotkania była promocja najnowszego tomu poezji rzeszowskiej poetki zatytułowanego „Tato i inne miejsca”. Rolę gospodarza wieczoru pełnił Roman Adamski z Polskiego Radia Rzeszów, który rozpoczął od krótkiego wstępu poświęconego życiu i twórczości autorki. Następnie razem z poetką czytał wiersze pochodzące z trzyczęściowego zbioru „Tato i inne miejsca”.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Urbanizacja gminy Tyczyn

  Rozwój gminy Tyczyn w tym postępujący proces urbanizacja jest wypadkową licznych uwarunkowań: społecznych, gospodarczych i kulturowych. Wśród nich kluczowe znaczenie ma bezpośrednie sąsiedztwo miasta Rzeszowa, będącego stolicą województwa podkarpackiego i miastem centralnym kształtującej się aglomeracji rzeszowskiej. Powstanie i rozwój aglomeracji wyzwala dwa procesy koncentracji i dekoncentracji. W wyniku procesu koncentracji występuje efekt przyciągania przez duże miasto ludności i podmiotów gospodarczych, jednak z różnych względów nie tylko na obszar w jego granicach, ale w najbliższe sąsiedztwo (do strefy podmiejskiej). W ten sposób rodzi się konkurencyjność miejsc (miasta i jego strefy), która powoduje, że jedni inwestorzy, względnie potencjalni mieszkańcy, celowo i świadomie, na podstawie kalkulacji ekonomicznej lub przyjętych preferencji, poszukują dla siebie korzystnej lokalizacji w granicach miasta, podczas gdy inni miejsce takie starają się znaleźć w strefie podmiejskiej.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Podwójny gaz nie pierwszy raz

  W nocy, 7 grudnia, tuż po godz. 2. w Nienadówce (pow. rzeszowski), policjanci zatrzymali do kontroli drogowej osobowego volkswagena golfa. Podczas rozmowy, od kierującego pojazdem funkcjonariusze drogówki wyczuli silną woń alkoholu.

  Po zbadaniu 44-letniego mężczyzny, okazało się, że ma on ponad 2 promile alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu. Wyszło także na jaw, że zatrzymany nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. W tym zakresie, sąd wyrokiem z 2009 roku wydał wobec niego czteroletni zakaz. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i fakt, że złamał ciążący na nim sądowy zakaz, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności i kolejne lata bez prawa jazdy.{jcomments on}

 • W obronie więźniów

  W dniach 7 i 8 grudnia studenci wraz z pracownikami WSIiZ w Rzeszowie pisali listy w obronie więźniów sumienia. Listy były pisane w ramach akcji Amnesty International „Maraton Pisania Listów". Akcja została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada w piątek 10 grudnia.

  Akcja ta polega na ręcznym pisaniu listów w obronie konkretnych osób, których prawa zostały lub są łamane. Celem akcji, podobnie jak w ubiegłych latach było napisanie jak największej liczby listów w obronie ofiar udokumentowanych przypadków naruszeń praw człowieka. Listy zostaną przesłane do polityków, od których zależy los skazanych. W ubiegłym roku w ponad 170 miejscach w całej Polsce zostało napisanych 108 026 listów. Akcja Amnesty International to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka.{jcomments on}

 • „Nie daj się nabić w butlę”

  Polska Organizacja Gazu Płynnego wraz z nadejściem zimy rozpoczęła kampanię „Nie daj się nabić w butlę". Akcja ta ma na celu uświadomienie, jak ważne dla bezpieczeństwa zdrowia i życia konsumentów oraz ich rodzin są prawidłowe warunki napełniania i instalacji 11 kg butli z gazem propan butan.

  W ciągu ostatnich trzech tygodni doszło do 6 wypadków z udziałem butli gazowych. W wyniku tych zdarzeń ludzie stracili swój dobytek, ale również ucierpiało ich zdrowie. Wielu z tych tragedii można było uniknąć przestrzegając dwóch podstawowych zasad bezpieczeństwa: po pierwsze - kupując butlę z gazem należy sprawdzić jej prawidłowe, spójne oznakowanie, po drugie - istotna jest systematyczna kontrola szczelności instalacji wewnętrznej. Kupując butlę z gazem należy sprawdzić, czy jest ona odpowiednio, jednolicie oznakowana. Tylko zgodne oznakowanie konkretnych elementów butli z gazem stanowi potwierdzenie jakości i bezpieczeństwa, jakie gwarantuje nam firma napełniająca butle. Andrzej Olechowski, dyrektor POGP mówi: Rok w rok rośnie liczba wypadków związanych z użytkowaniem butli z gazem. To co istotne to fakt, iż większość tych wypadków ma swoją przyczynę w braku wiedzy konsumentów z zakresu bezpieczeństwa użytkowania butli z gazem. Ważna jest zarówno kwestia bezpieczeństwa na poziomie zakupu butli jak również dalszej jej eksploatacji. Elementami istotnymi dla konsumentów są: kolor, który powinien być inny niż żółty czy czerwony, i który powinien pokrywać całą powierzchnię butli; tabliczka znamionowa, która informuje o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości gazu w butli oraz wskazuje datę legalizacji butli; zaślepka na zawór zabezpieczającą gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli; folia termokurczliwa (tzw. plomba) na zaworze butli, która świadczy o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuję firmę napełniającą, oraz naklejona instrukcja bezpieczeństwa. Andrzej Olechowski dodaje: Pamiętajmy, aby przed zakupem butli należy zawsze upewnić się przez kogo i w jakich warunkach została ona napełniona. W przypadku braku jednolitości oznakowania folii termokurczliwej znajdującej się na zaworze butli oraz znaku towarowego znajdującego się na płaszczu butli istnieje ryzyko wystąpienia zdarzenia z konsekwencjami dla zdrowia, życia i mienia ich użytkowników. Każda instalacja gazowa winna być sprawdzana przynajmniej raz do roku, a w okresie zimowym szczególnie. Podczas podłączania butli z gazem należy przeczytać i stosować się do instrukcji bezpieczeństwa, która dołączona jest do butli. W żadnym wypadku nie należy sprawdzać szczelności butli czy instalacji przy użyciu otwartego ognia. Jest to jeden z głównych błędów popełnianych przez konsumentów, który często prowadzi do tragedii. O takich wypadkach mówi rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak: po wybuchu dochodzi do pożaru, a w większości przypadków do katastrofy budowlanej, to znaczy do zawalenia części konstrukcji budynku lub naruszenia jego statyki. Każde takie zdarzenie stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców domów. Andrzej Olechowski na koniec apeluje: Gaz jest w pełni bezpiecznym nośnikiem energii, nie należy się go obawiać, a jedynie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa jego użytkowania.{jcomments on}

 • Okrągła kładka

  Budowa kładki nad al. Piłsudskiego w Rzeszowie rozpocznie się w przyszłym roku. Miejski wydział architektury wydał już pozwolenie na budowę, lecz nie jest ono jeszcze prawomocne. Według projektu, kładka będzie okrągła.

  Gdy pozwolenie się uprawomocni, urzędnicy będą chcieli wpisać inwestycję do budżetu miasta. Na razie nie wiadomo też, jakie będą szacunkowe koszty budowy nowej kładki. Nieoficjalnie mówi się o kwocie 4 mln zł. Jeśli inwestycja znajdzie się w budżecie miasta, od razu zostanie ogłoszony przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca tej inwestycji. Zaprojektowany kształt kładki budzi kontrowersje. Piesi będą mogli na nią wchodzić po pochylni bądź też korzystać z wind. Gdy inwestycja dojdzie do skutku, będzie można zlikwidować sygnalizację świetlną przy urzędzie wojewódzkim.{jcomments on}

 • Może się uda

  W środę, 8 grudnia, w rzeszowskim Ratuszu otwarto oferty firm, które chcą wybudować trybunę stadionu przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie. Urzędnicy zapewniają, że trybuna ma być gotowa do końca września przyszłego roku.

  Poprzednie przetargi ogłaszane przez miasto kończyły się fiaskiem, co skutkowało kolejnymi opóźnieniami w realizacji inwestycji. Trybuna jeszcze nie powstała, a już ma dość ciekawą historię. Gdy do realizacji projektu wybrano polsko-ukraińskie konsorcjum, okazało się, że nie ma ono żadnego doświadczenia w budowie stadionów. Następną firmą był Budimex. Niestety i ta firma zrezygnowała z realizacji inwestycji. Prawie rok przedsiębiorstwo czekało na podpisanie umowy. Powodem tej „obsuwy” były przeciągające się w czasie kontrole przetargu. Teraz miasto mogło wybierać spośród dziewięciu oferentów. Najtańsza oferta opiewa na 31,5 mln zł, a najdroższa na 38 mln zł. Na razie nie wybrano jeszcze wykonawcy. Urzędnicy będą sprawdzać wszystkie oferty. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy, firma przystąpi do prac. Trybuna ma być gotowa do 30 września 2011 roku. Może tym razem się uda?{jcomments on}

 • Pasażerów coraz mniej

  Port Lotniczy Rzeszów Jasionka w listopadzie odnotował znaczny spadek liczby pasażerów w stosunku do poprzedniego miesiąca. Opublikowane statystyki ruchu lotniczego i pasażerskiego dotyczące  listopada nie wypadły zbyt różowo.

  W ciągu listopada z podrzeszowskiego lotniska skorzystało tylko 23 696 pasażerów. To prawie o połowę mniej niż w październiku. Prawdopodobnie duży wpływ na to miała decyzja irlandzkiego przewoźnika Ryanair. Na czas zimy przewoźnik zawiesza rejsy do East Midlands, Bristolu i Liverpoolu. Wiosną połączenia mają zostać przywrócone. Mimo tak dużego spadku liczby pasażerów, rok 2010 Jasionka może zaliczyć do udanych. Lotnisko obsłużyło w tym roku rekordową liczbę pasażerów. {jcomments on}

 • Fajerwerki zakazane

  Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki, wydała rozporządzenie porządkowe, które zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa. Zakaz nie będzie obowiązywał jedynie w dniach 31 grudnia 2010 r., i 1 stycznia 2011 r.

  Przepis ten nie będzie dotyczył także organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych i szkoleniowych, którzy uzyskali zezwolenie właściwych organów. Jak co roku, w okresie przedświątecznym powszechnie dostępne są środki pirotechniczne. Przeznaczone są przede wszystkim do uświetniania imprez sylwestrowych i hucznego witania Nowego Roku. Porzekadło mówi, że „przepisy są po to, by je łamać”, więc wielokrotnie zdarzało się, że fajerwerki były wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem lub odpalane od razu po zakupie. Częste wybuchy petard zakłócały spokój mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i dzieci. Wystrzałów boją się również domowe zwierzęta. Wybuchy stanowiły też zagrożenie dla mienia, zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Kilka uwag, by uchronić przed wypadkiem. Fajerwerków nie wolno odpalać w grupie osób, na balkonie albo „ z ręki”. Nie można też ich demontować oraz używać w miejscach, gdzie znajdują się materiały łatwopalne. {jcomments on}

 • Trafiony – (nie) zatopiony?

  Prezes Podkarpackiego Okręgu Związku Pływackiego usłyszał zarzuty przywłaszczenia kilkudziesięciu tysięcy złotych z Podkarpackiego Stowarzyszenia Związków Sportowych. Zarzuty postawiono także trenerowi oraz synowi prezesa.

  Prokuratura twierdzi, że ci trzej panowie organizowali zgrupowania pływaków, które tak naprawdę się nie odbyły. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Prokuratura wraz z policją sprawdza w jaki sposób stowarzyszenie rozliczało się z przedsięwzięć organizowanych przez inne związki sportowe. Do Podkarpackiego Stowarzyszenia Związków Sportowych należy 27 wojewódzkich związków sportowych. Prezesa POZP nie można zawiesić w obowiązkach, bo takie uprawnienia mają tylko działacze z Podkarpacia. Może też być problem z zebraniem komisji rewizyjnej PZP, na czele owej stoi właśnie pan prezes, któremu postawiono zarzuty. {jcomments on}

 • Parking pod wiaduktem

  Już za trzy tygodnie pod wiaduktem Śląskim zostanie otwarty ogólnodostępny miejski parking. Dworzec podmiejski PKS-u będzie się mieścił na powierzchni 15 arów.

  Nowy parking ma powstać kosztem części dworca PKS. Przewoźnik do tej pory dzierżawił od miasta 50-arowy plac. Dzierżawa trwała przez 35 lat. Teraz umowa się zakończyła a miasto nie chce jej przedłużyć na dotychczasowych warunkach. We wtorek, 7 stycznia, spotkali się przedstawiciele miasta oraz PKS-u. Urzędnicy przedstawili swoje pomysły dotyczące przyszłości tego miejsca. Przedstawicielom rzeszowskiego PKS-u pokazano fragment terenu, na którym ma się mieścić dworzec. Dla PKS-u propozycja miasta jest nie do zaakceptowania, bo na tak małym terenie nie będzie mógł realizować swoich zadań. Druga część terenu, na której powstanie parking będzie zarządzana przez MATiP. {jcomments on}

 • WSIiZ zbiera laury

  wsiizRzeszowska uczelnia została wyróżniona w prestiżowym konkursie. WSIiZ buduje w Kielnarowej Centrum Edukacji Międzynarodowej. Właśnie ta budowa została uznana za najlepiej zarządzany projekt w Polsce w konkursie Polish Project Excellence Award 2010 (PPEA).

  Nowoczesną bryłę budynku zaprojektowała Urszula Pomianek. W pracach architektonicznych brała udział Maria Smołka. Kierownikiem projektu był Konrad Łoboda.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Uroczysta gala - JAROSŁAWY 2010

  W dniu 4 grudnia, podczas uroczystej gali w jarosławskim MOK-u zostały rozdane prestiżowe nagrody przyznawane przez Burmistrza Miasta Jarosławia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego – JAROSŁAWY. Nagroda jest przyznawana od 1994 roku. Trafia do rąk osób, organizacji pozarządowych lub instytucji, które w widoczny sposób przyczyniły się do rozwoju miasta Jarosławia. Do tej pory wręczono już 156 statuetek.

  W tym roku Kapituła Konkursowa wraz z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim zadecydowała o przyznaniu wyróżnień m.in.: Elżbiecie Rusinko, prezesowi Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (Oddział w Jarosławiu) w kategorii "Kultura", organizacji NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Przemyska (Oddział w Jarosławiu) w kategorii "Aktywność społeczna", Jackowi Wojtasowi, Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty w kategorii "Oświata" oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Oddział w Rzeszowie) w kategorii "Infrastruktura". Nagrody przyznano również w kategoriach: Rewaloryzacja Zabytków, Przedsiębiorczość, Oświata i Wychowanie.

  W gali uczestniczył również jarosławski archiprezbiter, ks. Andrzej Surowiec, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Mirosław Karapyta, a także posłowie i radni miasta. Gościem wieczoru, który swym występem uświetnił uroczyste wręczenie nagród, był Zbigniew Wodecki.

  {jcomments on}

 • Spotkanie premiera z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej

  Donald Tusk spotkał się w sobotę, 11 grudnia, w swojej kancelarii z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. W spotkaniu towarzyszyli premierowi ministrowie: Tomasz Arabski, Michał Boni, minister zdrowia, Ewa Kopacz, minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister spraw zagranicznych, Jacek Najder oraz szef MSWiA, Jerzy Miller. Spotkanie trwało trzy godziny i, jak wynika z relacji uczestników, przebiegało w nerwowej atmosferze.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Zmiany w programie Festiwalu Przestrzeni Miejskiej

  Organizatorzy Festiwalu poinformowali, że L.U.C., który miał wystąpić 11 grudnia w hali PKP przy ulicy Kochanowskiego z powodów zdrowotnych jednak się nie pojawi.

   

  Artysta poprzez swój managment ogłosił, że „...po dwóch dobach bardzo wysokiego gorączkowania L.U.Ca odwiedził lekarz i niestety... z powodu ciężkiej choroby koncert w Rzeszowie nie odbędzie się. L.U.C przeprasza Was bardzo, bo wie jak Rzeszów czekał na podróż do Witu”. W zastępstwie na jutrzejszej imprezie pojawi się The Cars is on Fire. Pochodzący z Warszawy, mający na swoim koncie już 3 płyty (ostatnia wydana w zeszłym roku).

   

  Pozostałe punkty Festiwalu Przestrzeni Miejskiej nie uległy zmianie. Potrwa on do 13 grudnia.

 • Bronisław Komorowski w Stanach Zjednoczonych

   

  Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął wczoraj swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Spotkał się między innymi ze swoim amerykańskim odpowiednikiem – Barackiem Obamą.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • GSManiacy

  Cała historia zaczęła się pod koniec listopada tego roku. Wtedy to do salonu przy ulicy Krakowskiej w Rzeszowie zawitał 24-letni mężczyzna.

  Jegomość zawarł umowę na usługi telefoniczne, przedkładając zaświadczenie o zatrudnieniu. Za symboliczną złotówkę zakupił telefon komórkowy o wartości niemal 3 tysięcy złotych. Trzy dni później, z takim samym zaświadczeniem, do tego samego salonu zawitał inny mężczyzna. Chciał zawrzeć umowę na taki sam telefon. Pracownica salonu chcąc zweryfikować dane zawarte w kolejnym  identycznym zaświadczeniu wystawionym przez tą samą firmę, zadzwoniła do jej właściciela. Ten nie potwierdził faktu zatrudnienia osób, których dane widniały na dokumencie. Zaniepokojony tym faktem niezwłocznie powiadomił policję. Na podstawie zebranych informacji policjanci ustalili tożsamość i zatrzymali zarówno 24-letniego sprawcę wyłudzenia, jak i jego rówieśnika, który usiłował wyłudzić kolejny telefon. Zatrzymano także ich 30-letniego kolegę, który podrobił dokumenty o zatrudnieniu i dostarczył je sprawcom wyłudzenia. Podczas przesłuchania wszyscy trzej przyznali się do winy i wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze. Za czyn jakiego się dopuścili grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.{jcomments on}

 • Nowe komentarze

     
 • Śmierć na drodze

  Do tragicznego skutkach zdarzenia doszło w czwartek, 2 grudnia, kilka minut przed 17 na drodze wylotowej z Przeworska w kierunku Jarosławia.

  Ustalono, że 61-letni mieszkaniec powiatu przeworskiego najprawdopodobniej szedł lewym poboczem drogi w kierunku Przeworska. Na wysokości zatoczki parkingowej został potrącony przez samochód marki Volkswagen Caddy, który jechał w przeciwnym kierunku. Przybyli na miejsce policjanci natychmiast podjęli akcję reanimacyjną poszkodowanego. Kontynuowali ją w dalszej kolejności strażacy i załoga karetki pogotowia. Niestety, pomimo tych wysiłków mężczyzna zmarł. Kierowcę volkswagena, 38-letniego mieszkańca powiatu jarosławskiego, poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu - był trzeźwy. Trwają czynności zmierzające do pełnego wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia.{jcomments on}

 • Pożar w Turbii

  W  zeszły poniedziałek tuż po godz 14 dyspozytor straży pożarnej powiadomił policję o pożarze budynku mieszkalnego w Turbii (pow. stalowowolski). Ogień zniszczył część wnętrza mieszkania. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. W spalonym mieszkaniu, bez opieki przebywała czwórka dzieci w wieku półtora, 2, 4 i 9 lat. Zostały zabrane na obserwację do szpitala w Stalowej Woli. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.{jcomments on}

 • Fikcyjna kradzież

  Wtorek, 30 listopada. Około godziny 16.30, 20-letni mieszkaniec Przeworska, zgłosił kradzież telefonu komórkowego. Kradzież sprzętu miała wydarzyć się w jednym z rzeszowskich mieszkań w nocy z 29 na 30 listopada. Podczas składania zawiadomienia, mężczyzna szczegółowo opisał okoliczności w jakich doszło do kradzieży. Wskazał nawet z imienia i nazwiska osobę podejrzewaną przez niego o kradzież telefonu.

   Podczas składania zawiadomienia poinformował też, że jego telefon znajduje się obecnie w jednym z rzeszowskich komisów, o czym rzekomo dowiedział się od swojej koleżanki. Już podczas wstępnych ustaleń, kryminalni zaczęli podejrzewać, że złożone przez „poszkodowanego” zawiadomienie nie jest prawdziwe. Owe podejrzenia potwierdził fakt, że nie udało się stwierdzić istnienia mężczyzny o podanych przez „poszkodowanego” danych osobowych. Zasięgnięto informacji w komisie. Wynikało z nich, że telefon przyniósł młody mężczyzna, który nie posiadał przy sobie dowodu osobistego. Poprosił więc o sprzedanie telefonu w jego imieniu przypadkową kobietę. Rysopis sprzedającego odpowiadał rysopisowi 20-latka, który zgłaszał kradzież. Po analizie wszystkich okoliczności policjanci zatrzymali właściciela komórki, który przyznał się do jej sprzedaży, a następnie fałszywego zgłoszenia o jej kradzieży. Za czyn jakiego się dopuścił grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

  {jcomments on}

 • Rozwód = nieszczęśliwe dziecko

  Drodzy rodzice po rozwodzie!

  Zauważcie swoje płaczące w kąciku dziecko. Ono kocha was obydwoje. I...cierpi, cierpi, cierpi. Jeżeli nie mogliście dać miłości sobie, dajcie ją swojemu dziecku. Niejednokrotnie teraz powodem do ślubu jest dobry samochód partnera, firma, duży dom, uroda kobiety, lub ciąża. Ciąża, której ona chciała. Bo jest tylko: gwałt, albo chciany seks. Natomiast powodem rozwodu, jest przedewszystkim brak miłości. Potem dochodzi brak szacunku, potem dochodzą kłopoty finansowe,niegospodsrność, przerzucanie obowiązków domowych, aż na końcu zdrada. Dziecko na to wszystko patrzy, obserwuje z przerażeniem i nie rozumie dlaczego??? Zastanawiamy się później dlaczego młodzeż zamiast się przyjaźnić, chodzą z kijami bejzbolowymi lub innymi tego typu akcesoriami. Młodzież nie umie kochać. Najważniejsza jest kasa i chęć przetrwania bez pracy i obowiązków. To są wartości wyniesione z domu. Moim zdaniem trzeba by to społeczeństwo trochę naprawić. Pamiętajmy, że wszystko zależy od nas.

  {jcomments on}

 • Awaryjne lądowanie Tu-154

  tu154

  W wyniku awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego Tu-154 należącego do dagestańskich linii lotniczych 2 pasażerów zginęło, a 83 zostało rannych.

  Według nieoficjalnych informacji na pokładzie mogło być nawet 168 osób, w tym siedmioro dzieci.

  Tu-154 odbywający lot z Moskwy do Machaczkały wystartował z lotniska Wnukowo. W czasie lotu stwierdzono zaburzenia w pracy trzech silników, które wkrótce przestały pracować. Załoga podjęła decyzję o awaryjnym lądowaniu. Jednak podczas wykonywania tego manewru samolot wypadł z pasa, po czym maszyna rozpadła się na dwie części. Na szczęście nie doszło do pożaru.

  Na razie nie wiadomo, co spowodowało awarię silników.

  {jcomments on}

 • Badania szczątków ofiar katastrofy gibraltarskiej

  W sobotę, 4 grudnia, w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie rozpoczęły się badania szczątków trzech oficerów, którzy razem z gen. Władysławem Sikorskim zginęli 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej w Gibraltarze.

  W nocy z piątku na sobotę przytransportowano trumny z ciałami generała Tadeusza Klimeckiego, pułkownika Andrzeja Mareckiego i porucznika Józefa Ponikiewskiego. Dzień wcześniej na polskim cmentarzu wojskowym w Newark, w Anglii dokonano ekshumacji zwłok. W pierwszej kolejności zaplanowano przeprowadzenie oględzin szczątków i przygotowanie ich do badań. Następnym etapem było wykonanie tomografii komputerowej szczątków w Zakładzie Radiologii UJ. W dniach od niedzieli do wtorku ma być przeprowadzona sekcja zwłok.

  Zarówno ekshumacja jak i badanie szczątków ofiar są przeprowadzane na wniosek katowickiego oddziału IPN, który w listopadzie 2008 roku podjął się w ramach śledztwa szczegółowemu przebadaniu zwłok generała Władysława Sikorskiego. Ustalono wówczas, że generał zginął w wyniku obrażeń wielu narządów, co jest typowe w przypadku ofiar katastrof lotniczych. Nie wyklucza to jednak wersji, dla której wszczęto śledztwo, która zakłada, że Sikorski mógł paść ofiarą spisku. Szczątki generała znajdują się obecnie na Wawelu. Także ciała pozostałych ofiar katastrofy, po przeprowadzeniu badań przez specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej zostaną złożone z zachowaniem pełnego wojskowego ceremoniału na cmentarzach na terytorium Polski.

  {jcomments on}

 • Informacje WikiLeaks nie łamią prawa

  W opinii Organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) informacje udostępniane przez witrynę WikiLeaks prasie i dziennikarzom, a w dalszej kolejności opinii publicznej, nie mają nic wspólnego z łamaniem prawa. Wręcz przeciwnie, w interesie publicznym leży zagwarantowanie każdemu obywatelowi dostępu do informacji – w ten sposób wypowiedział się Gille Lordet, dyrektor do spraw publikacji RSF. Skrytykował jednocześnie wystosowany przez rząd Francji zakaz umieszczenia portalu na francuskich serwerach. Zdaniem Organizacji pod względem zachowania wolności prasy Francja i USA stosują politykę zbliżoną do Chin i Tajlandii.

  Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść witryny jest podjęcie przez WikiLeaks współpracy z dziennikarzami podczas opracowywania zgłaszanych faktów. Przed publikacją w internecie analizują oni tekst pisma, dzięki czemu przekazywane informacje są poszerzone o kontekst i dodatkowe wyjaśnienia.

  Witryna WikiLeaks istnieje na rynku już od 2006 roku. Pozwala na publikowanie niekiedy tajnych rządowych i korporacyjnych dokumentów przez anonimowych informatorów. Tym samym daje możliwość zasygnalizowania działań, które mogą stać w sprzeczności z prawem. O tym, jak wielkie jest zapotrzebowanie na istnienie tego źródła informacji świadczy chociażby fakt, że już w listopadzie 2007 roku, w niecały rok od rozpoczęcia działalności, na witrynie zamieszczono 1,2 mln różnych dokumentów.

  {jcomments on}

 • Niebezpieczne butle z gazem

  butla-11-kgFirmy napełniające butle z gazem przestrzegają przed nieuczciwymi sprzedawcami. Nieposiadające odpowiednich uprawnień rozlewnie wypełniają gazem butlę po tzw. korek, w skutek czego butle pęcznieją, co naraża nieświadomych użytkowników na niebezpieczeństwo.

  Oszuści transportują wypełnione w 85 proc. butle na stacje benzynowe i tu napełniają je „po brzegi”. Niekiedy, przez przypadek taka butla może trafić do normalnej sprzedaży. Urząd Dozoru Technicznego jak na razie nie posiada uprawnień do karania nieuczciwych rozlewni gazu. Jedynym sposobem na ustalenie, czy mamy do czynienia z pęczniejącą butlą jest porównanie danych zamieszczonych na plombie i butli. Jeżeli są takie same, mamy gwarancję, że butlę napełniała firma do tego uprawniona.

  {jcomments on}

 • Pogrzeb aktorki Gabrieli Kownackiej

  kownackaWe wtorek, 7 grudnia, na jednym z warszawskich cmentarzy odbędzie się pogrzeb aktorki, Gabrieli Kownackiej.

  Artystka dobrze znana widzom teatralnym, jak również filmowym, zagrała m.in. w takich filmach, jak:  „Matki, żony i kochanki” i „Kronika wypadków miłosnych” – rozpoczęła karierę aktorską w 1972 roku. Zagrała w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i w przeszło 40 sztukach teatralnych w całym kraju. Sukces i popularność przyniosła jej rola Anki w serialu „Rodzina zastępcza” oraz kreacja Anity w komedii muzycznej „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”. Była autorytetem dla młodego pokolenia aktorów. Od sześciu lat aktorka zmagała się z rakiem piersi. Mimo wielu przebytych zabiegów chemioterapii i radioterapii nie udało się pokonać choroby. Aktorka zmarła w wieku 58 lat.

  {jcomments on}

 • Wizyta prezydenta Rosji w Polsce

  miedwiedjewDziś i jutro z oficjalną wizytą będzie gościł w Polsce prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew. Dwudniowy pobyt w naszym kraju jest jednocześnie odpowiedzią na zaproszenie ze strony prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Informację o wizycie przekazała służba prasowa Kremla oraz Kancelaria Prezydenta RP.

  Rosyjski prezydent przyleciał do Polski w poniedziałek, 6 grudnia. W południe odbędzie się powitanie w Pałacu Prezydenckim, zakończenie wizyty nastąpi we wtorek, 7 grudnia, w godzinach porannych. W planie wizyty przewidziano spotkanie obu prezydentów oraz rozmowę Miedwiediewa z premierem Donaldem Tuskiem.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • IX Nocne Spotkanie z Reklamą

  politechnika_logo

  Politechnika Rzeszowska

  im. Ignacego Łukasiewicza

  Wydział Zarządzania

  Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej

  kolo-naukowe_logo

   

  Studenci działający w Studenckim Kole Naukowym Komunikacji Marketingowej na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej organizują:

  IX Nocne Spotkanie z Reklamą,

  które odbędzie się w dniu 7 grudnia 2010 roku o godz. 20:00 na terenie Politechniki Rzeszowskiej (bud. S, sala nr 1, ul. Powstańców Warszawy 8).

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Pijany wsiada za kierownicę...

  Wiadomości od Czytelników na: info@rzeszowska24.pl

   

  "Powiedzcie, co mam zrobić, gdy widzę jak pijany jedzie samochodem? Ja myślę, że gówno nam zależy na tym by oczyścić nasze drogi z tego rodzaju ścierwa, bo jestem pewien że każdy z nas jest świadkiem tego typu zdarzeń, ale jakże to by było, gdyby mi przyszło wsypać mojego kolegę, przyjaciela, brata itp? Dopiero gdy kogoś zabije, wówczas to my najgłośniej wołamy - Morderca!!! Na policję, gdy dzwonię, to te lenie nigdy nie odbierają, to co mam takiego staranować?"

   

  „Widziałam jak pijany mężczyzna, który mieszka na moim osiedlu, wsiada do samochodu i rusza. Zapisałam numer rejestracyjny i zadzwoniłam na Policję. Nie podałam swojego nazwiska z wiadomych przyczyn. Siedziałam w oknie czekając na radiowóz, ale niestety się nie doczekałam. Pomyślałam wtedy, że może zatrzymali go gdzieś na mieście. Ku mojemu zdziwieniu po 20 minutach ten sam pijany mężczyzna wrócił, zaparkował samochód i poszedł do domu z reklamówką. Co tam miał??? Mogę się tylko domyślać.”

   

  Postanowiliśmy więc zająć się tym tematem i zapytać Rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, jak powinien się zachować świadek takiej sytuacji i jak można wyegzekwować reakcję ze strony Policji w takiej sytuacji.

  Rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - podkom. Paweł Międlar – powiedział nam, że tego typu sygnałów Policja na Podkarpaciu odbiera nawet kilka dziennie. Rzadko są to zawiadomienia, które się nie potwierdzają.

  Osoba, która widzi kogoś nietrzeźwego wsiadającego za kierownicę, powinna natychmiast powiadomić Policję. Być może uratuje to komuś życie lub zdrowie. Nie bądźmy więc obojętni na takie sytuacje, mimo tego, że nie dotyczą nas one osobiście.
  Pamiętajmy, że jeżeli zgłoszenie zostanie zignorowane przez Policję, wówczas należy zgłosić skargę, wtedy sprawa zostanie rozpatrzona i zostaną wyciągnięte konsekwencje.

  {jcomments on}

   


 • II tura wyborów samorządowych

  Wczoraj, tj. 5 grudnia odbyła się II tura w wyborach samorządowych w 728 miejscowościach z 738 w których jeszcze nie poznaliśmy prezydentów, burmistrzów i wójtów. Te 10 miejsc gdzie nie odbyła się dogrywka, będzie wybierało swoich przedstawicieli 19 grudnia. Frekwencja w skali kraju wyniosła 35,31 proc.

   

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Taekwon-do po rzeszowsku

  Taekwon-do_3

  Rozmowa z Bartłomiejem Zydroniem, trenerem oraz Prezesem Rzeszowskiego Klubu Taekwon-do, posiadaczem stopnia mistrzowskiego I Dan, z wykształcenia magistrem informatyki.

   

  Czym jest Taekwon-do, skąd się wywodzi oraz od kiedy istnieje?

  Taekwon-do jest to sztuka walki i samoobrony, która powstała w 1955r. w Korei. Jego twórcą był gen. Armii Koreańskiej, Choi Hong Hi. Taekwon-do dzieli się na dwie główne federacje: olimpijską (WTF), oraz ITF (tradycyjną), które przede wszystkim różnią się tym, że w ITFie stosuje się w walce techniki bokserskie. Nasz klub jest członkiem ITFu czyli International Taekwon-do Federation

   

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Karp chroniony

  W 2009 {jcomments on}r. wprowadzono nowelizację do ustawy o ochronie zwierząt. Stworzyła ona nową sytuację prawną - karpie i inne ryby podlegają takiej samej ochronie prawnej jak pozostałe zwierzęta kręgowe. Zachodzi więc konieczność ścisłego stosowania przepisów dotyczących ochrony zwierząt, np. w związku ze świąteczną tradycją kupowania żywych ryb na wieczerzę wigilijną. Podstawą prawną jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do uboju i uśmiercania zwierząt. W praktyce oznacza to, że żywych karpi nie można już pakować klientom do torebek foliowych lub siatek. Zabronione się także przetrzymywania ryb w małych zbiornikach. Zabijanie karpi musi odbywać się za parawanem lub w osobnym pomieszczeniu sklepowym. Humanitarne traktowanie ryby wymaga, by transportowane i przetrzymywane były tylko i wyłącznie w środowisku wodnym. Przenoszenie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody, lub w foliowych workach albo koszykach nie jest humanitarnym traktowaniem zwierząt. Takie postępowanie z rybami wyczerpuje znamiona znęcania. Również znęcaniem się nad zwierzętami jest przetrzymywanie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub posiadających jej znikomą ilość. Rygorystycznie w drodze Rozporządzenia wskazano także warunki uboju ryb. Uśmiercanie zwierząt powinno odbywać się tylko poprzez uderzenie w głowę. Bezwzględnie nie mogą przyglądać się temu dzieci. Dlatego w punktach sprzedaży, muszą znaleźć się wydzielone specjalne miejsca, gdzie karp będzie zabijany i patroszony. Osoba, która ma się tym zajmować, powinna mieć wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe oraz odbyte wymagane prawem szkolenie. Przepisy wprowadziły konkretne wymogi, a zatem również kary za ich nieprzestrzeganie . Zabicie, uśmiercanie lub ubój zwierzęcia z naruszeniem powyższych przepisów, jak też znęcanie się nad nimi zostały określone w art 35 ustawy o ochronie zwierząt. Za przestępstwo znęcania odpowiada również nie tylko ten, kto osobiście zadaje zwierzęciu ból lub cierpienie, ale również ten, kto świadomie dopuszcza do takich zachowań innej osoby. Jak co roku w okresie przedświątecznym prowadzone będą kontrole. Sprawdzane będą miejsca sprzedaży żywych karpi i sklepy, dlatego policja apeluje o humanitarne traktowanie karpia, nim ten trafi na nasz wigilijny stół.

 • Wprost pod pociąg

  W Maziarni (pow. niżański) jest niestrzeżony przejazd kolejowy. W piątek, 3 grudnia, tuż przed godz. 22, kierujący oplem meriva wjechał na ten właśnie przejazd, wprost pod nadjeżdżającą lokomotywę. Po zderzeniu, samochód został zepchnięty na drugi tor, którym poruszał się pociąg towarowy. Policjanci jadący na interwencję domową znaleźli się w tym miejscu zdążyli zatrzymać nadjeżdżający pociąg. Latarkami dali maszyniście znak do zatrzymania. Być może dzięki temu udało się zapobiec tragedii. W tym wypadku ucierpiał 22-letni kierowca opla oraz 19-letnia pasażerka. Oboje trafili do szpitala. Podróżująca z nimi trzyletnia dziewczynka nie doznała żadnych obrażeń.

  {jcomments on}

 • Bomba w lesie

  bomba_w_lesie2Do policjantów z wydziału kryminalnego od jakiegoś czasu docierały informację, że w lesie w pobliżu Mielca jest miejsce, z którego przestępcy mogą pozyskiwać materiały wybuchowe. Policjanci weryfikowali te informacje. Podczas sprawdzania tego terenu wykryto bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Pocisk ważył 250 kg. 1 grudnia, w podmieleckim lesie wykopano i zabezpieczono trzy 250-kilogramowe bomby lotnicze oraz jedną stukilogramową. Wojskowi saperzy przewieźli niebezpieczny ładunek na poligon w Nowej Dębie, tam zostanie zneutralizowany.

  Znaleziony przez policjantów materiał wybuchowy w rękach przestepców mógłby stać się ogromnym zagrożeniem. Masa bomby była tak wielka, że pozwoliłaby na wysadzenie bloku mieszkalnego.

  Policja przypomina, że każdy, kto uzyska wiedzę o miejscu zalegania takich niebezpiecznych przedmiotów powinien niezwłocznie zawiadomić o tym odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

 • Pierwsze skutki zimy na Podkarpaciu

  Najgorszym dniem była środa. Obfite opady śniegu, wiatr i mróz dawały się wszystkim we znaki. Drogi zostały szybko zasypane. W zaspach utknęli nie tylko kierowcy. Także piaskarki miały problem z pokonaniem śniegu.Dwie karetki dowożące pacjentów z okolicznych miejscowości na dializy do Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu też utknęły w zaspach. Pacjenci dotarli na miejsce po kilku godzinach.

  W Tarnobrzegu zamarzł 56-letni mężczyzna. Prawdopodobnie przyczyną jego śmierci był nie tylko mróz ale i alkohol.Obfity śnieg i porywisty wiatr przyczyniły się do wielu wypadków na drogach. Ten na krajowej „czwórce” na drodze wylotowej z Przeworska w kierunku Jarosławia okazał się dramatyczny w skutkach. Został potrącony 61 – letni mężczyzna. Mimo reanimacji zmarł.Ciągle padający śnieg utrudniał jazdę. Na ulicach było bardzo ślisko. Na Podkaprackiej w Rzeszowie auto osobowe wpadło do rowu.Na ulice wyjechały 42 pługi, ale wiatr uniemożliwiał ich skuteczną pracę, a mróz uniemożliwił posypywanie dróg solą.W nocy ze środy na czwartek szalejąca śnieżyca uszkodziła linie wysokiego napięcia w okolicach Tyczyna koło Rzeszowa. Ponad pół tys. gospodarstw zostało bez prądu, niektóre z nich także bez wody. W szkole w Błędowej Tyczyńskiej skrócono lekcje, gdyż awaria pieca uniemożliwiła prowadzenie lekcji. A zima dopiero się zaczyna...

  {jcomments on}

 • Nie bądź obojętny

  bezdomny_policjaCo roku zimą funkcjonariusze policji podejmują wzmożone działania mające na celu pomoc osobom, których zdrowie bądź życie może być zagrożone ze względu na niskie temperatury. Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich ludzi, by nie być obojętnym widząc osobę bezdomną albo pijaną, która śpi na ławce w parku lub na przystanku autobusowym. Czasem wystarczy jeden telefon, by komuś uratować życie. 

  Noce stają się coraz zimniejsze, a bezdomni chronią się przed chłodem w najróżniejszych miejscach. Bywa, że nocują w śmietnikach, zsypach, klatkach schodowych, na dworcach, w działkowych altankach albo w opuszczonych budynkach.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Koksowniki na ulicach

  koksownikiPodobnie jak w ubiegłych latach podczas siarczystych mrozów, ustawiono w Rzeszowie koksowniki. Póki co jest ich pięć, ale w ciągu najbliższych dni będą ustawiane kolejne. Liczba tych „grzejników” zależy od tego, jakie temperatury przyniesie przybyła niedawno zima. Koksowniki opalane są całą dobę. Umieszczono je na pl. Cichociemnych, pl. Farnym, a także w okolicy dworca PKP i PKS oraz w Rynku. Miasto przygotowało 100 tys. zł na dogrzewanie mieszkańców.
 • Święty Mikołaj z workiem prezentów

  mikoaj

  Drogi Czytelniku, czy dostałeś dzisiaj jakiś prezent? Dzień, w którym obchodzimy mikołajki przypomina nam, że do Świąt Bożego Narodzenia – najpiękniejszych i najbardziej nastrojowych w naszej polskiej tradycji, zostało już niewiele czasu. Mikołajkowe prezenty to przedsmak tego, co czeka nas w święta.

  Nie tylko dzieci czekają na Świętego Mikołaja, choć mogą spotkać go na ulicy, w kościele, w przedszkolu, w hipermarkecie, można zaprosić świętego do domu o każdej, pasującej nam porze (a gdzie ta chwila zaskoczenia? gdzie wyczekiwanie?) i to w towarzystwie seksownej Śnieżynki. Już nie trzeba po kryjomu podsuwać prezentów pod poduszkę w nocy, tata nie musi udawać, że jest kimś innym. Wszystko zdaje się być prostsze. A czy dzieci dziś rozumieją co to znaczy dostać rózgę? A może nawet nie widzą co to jest?Kim był Mikołaj?Urodził się w zamożnej rodzinie, w III w., w Patarze nad Morzem Śródziemnym, na terenie dzisiejszej Turcji. Jako dziecko lubił chodzić do kościoła i chętnie czytał Pismo Święte. Z upływem lat zmienił jednak zainteresowania i oddał się zabawie. Pewnego dnia jednak usłyszał głos Boga, który nakazał mu natychmiast udać się do kościoła. Mikołaj zrobił jak mu polecono. Tymczasem w świątyni obradowała właśnie Rada Biskupów. Postanowiła, że ten kto pierwszy wejdzie do świątyni zostanie mianowany na duchownego.

  Czytaj więcej w 16 numerze Gazety Rzeszowskiej


 • Bezbożny Polaku

  Wszyscy narzekamy, że w Polsce jest źle, mówimy, że kiedyś było inaczej, czyli lepiej. Czy ktoś z was zastanawiał się dlaczego? Kiedyś wyznawane były inne wartości, najważniejszy był Bóg, Kościół, wiara. Każdy czuł potrzebę, aby iść do tego świętego miejsca pomodlić się w skupieniu i wysłuchać mądrego i pouczającego kazania. Teraz młodzi tylko o rozrywkach, pieniądzach i seksie myślą, a później płacz, bo niechciana ciąża i choroby weneryczne.

  A można tego uniknąć stosując się do 10 Przykazań Bożych. Ludzie, którzy żyją zgodnie z Dekalogiem, takich problemów nie mają, ponieważ nie cudzołożą, nie zazdroszczą bliźniemu, nie są zachłanni, ani nie przedkładają dóbr materialnych nad szczęściem i miłością. Ośmielam się pisać do Was w ten sposób, ponieważ żyję według zasad danych nam od Stwórcy. Mój syn jest proboszczem i jak widzę jego bezskuteczną walkę z dzisiejszą mentalnością, że Kościół jest zły i niepotrzebny to ogarnia mnie strach i wielkie przerażenie co do naszej przyszłości. Jest źle a będzie jeszcze gorzej. Polaku opamiętaj się dopóki jeszcze jest na to czas i idź do Kościoła i wysłuchaj tego, co ma Ci do powiedzenia Bóg za pośrednictwem księdza i żyj według tego co usłyszałeś, a na pewno wszystko się dobrze ułoży.

  {jcomments on}

 • Zima w Rzeszowie w obiektywie Mieczysława Kowala

  Fotoreportaż - Mieczysław Kowal

  IMG_1737

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Rozrywka

    
 • Mont Blanc - Matterhorn Summer Expedition’2011

   

   

  naszywka_www

   

  Na lipiec 2011 roku została zaplanowana wyprawa "Mont Blanc - Matterhorn Summer Expedition 2011". Jej celem jest zdobycie dwóch alpejskich szczytów. Mont Blanc 4810 m n.p.m. najwyższy szczyt Europy, potocznie nazywany Białą Damą (leżący na granicy Francji i Włoch) oraz Matterhorn położony w Alpach Zachodnich (granica Szwajcarii i Włoch) sięgający wysokości 4478 m n.p.m. Matterhorn to góra symbol, jeden z najbardziej znanych szczytów świata oraz jeden z najpóźniej zdobytych, głównie ze względu na odstraszający wygląd.


  Pierwszego polskiego wejścia na Mont Blanc dokonał Antoni Malczewski z jedenastoma przewodnikami dnia 4 sierpnia 1818. Matterhorn natomiast został zdobyty 14 lipca 1865 roku przez 7-osobowy zespół Edwarda Whympera, który po kilku nieudanych próbach, osiągnął szczyt wspinając się granią Hornli. Niestety podczas zejścia cztery osoby zginęły spadając w przepaść. W „Mont Blanc - Matterhorn Summer Expedition’2011” wezmą udział 4 osoby. Trzonem ekipy będzie dwóch współpracujących ze sobą od kilku lat wspinaczy Piotr Kuczek z Ropczyc i Grzegorz Barć z Rzeszowa. Wyprawa będzie podzielona na dwa etapy. Pierwszy, aklimatyzacyjny będzie obejmował wejście na nietrudny technicznie, jednak wymagający pod względem wysokości Mt. Blanc. Start od strony francuskiej, z miasteczka Chamonix. Przewidywany czas akcji górskiej to 4-5 dni. Umożliwi to odpowiednie przystosowanie organizmu do niższego ciśnienia atmosferycznego, co zapewni bezpieczeństwo podczas ataku na Matterhorn. Drugi etap będzie obejmował dojazd do szwajcarskiego miasteczka Tasch, a dalej kolejką elektryczną do Zermatt u podnóża Matterhorn’u. Będzie to baza wypadowa do właściwego ataku szczytowego. Górę spróbują zdobyć tzw. Granią Hornli. W grudniu, styczniu i lutym cała ekipa odbędzie kilka zimowych spotkań szkoleniowych w Tatrach. Patronem medialnym wyprawy jest Gazeta Rzeszowska.

   

  INFORMACJA DLA SPONSORÓW 

  Firmy/sponsorzy chcący wspomóc wyprawę proszone są o kontakt. Grupa jest otwarta na wszelkie propozycje, a w zamian za sponsoring może zagwarantować bogaty pakiet reklamowy promujący sponsora zarówno podczas wyprawy jak i po jej zakończeniu. Kontakt przez Gazetę Rzeszowską.

  Poniżej kilka zdjęć z poprzednich wypraw: Alpy, Tatry, Jura itd.

  {phocagallery view=category|categoryid=9|limitstart=0|limitcount=0|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|boxspace=0|displayimgrating=0|minboxwidth=0}

   

  21-12-2010

  W dniu 21 grudnia zespół trenował w Tatrach. Celem wyjazdu oprócz aspektów kondycyjnych były ćwiczenia w wykrywaniu zagrożenia lawinowego oraz wejście na Giewont od strony południowej. Ostatniego założenia nie udało się zrealizować ze względu na zbyt duże prawdopodobieństwo lawin.

  Poniżej kilka zdjęć z wyjazdu.

  {phocagallery view=category|categoryid=10|limitstart=0|limitcount=0}

  28-12-2010

  W dniu 28 grudnia zespół trenował wspinaczkę i asekurację lodową w Ciężkowicach k/Tarnowa. Jakość powstałego lodospadu pozostawiała jednak wiele do życzenia, co mozna zaobserwować na zdjęciach.

  Poniżej kilka zdjęć z wyjazdu.

  {phocagallery view=category|categoryid=14|limitstart=0|limitcount=0}

  21-02-2011

  Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z odbytych w lutym wspinaczek zimowych w Tatrach.

  {phocagallery view=category|categoryid=18|limitstart=0|limitcount=0}


  {jcomments on}

 • Imprezy sportowe

  Olympic Hopes - Puchar Prezydenta Masta Rzeszowa

  Od wczoraj (3 grudnia) do niedzieli (5na pływalni WSK przy ul.Matuszczaka 9 odbywać się będą międzynarodowe zawody w skokach do wody, z  udziałem zawodników z Rosji, Niemiec i Węgier.

  W zawodach wystartuje także cała czołówka polskich zawodników. 
  Wstęp jest wolny.

  Zimowe Mistrzostwa Polski w Skokach do Wody

  W dniach 10-12 grudnia odbędą się Zimowe Mistrzostwa Polski w Skokach do Wody.

  W każdej kategorii wiekowej wystąpią aktualni wielokrotni mistrzowie Polski.

  Zawody będą odbywać się w hali WSK na ul. Matuszczaka w Rzeszowie. Wstęp wolny.

 • Kto powinien rządzić w związku? Moim zdaniem kobieta.

  Ja innego wyjścia nie przyjęłabym do wiadomości, bo to ja zawsze wszystkich ustawiam. Tak było już nawet w przedszkolu, że wszystkie dzieci ustawiałam jak chciałam. Każdego faceta staram się trzymać na uwięzi i na przykład ja wiele rzeczy mogę zrobić a on już nie i jak coś mu się nie podoba to już foch. Mężczyzna jest od zarabiania pieniędzy a odpowiednie gospodarowanie nimi to domena kobiety. Jestem za tym, aby facet całą kasę przynosił do domu a ja sama dam mu parę groszy, aby sobie gazetę czy papierosy kupił. Ale cała kasa jest w moich rękach i to ja decyduję czy kupimy nowe opony do auta czy np. futro dla mnie. Zgadnijcie co wybiorę...? I każda prawdziwa kobieta też taka powinna być. Nie można pozwolić wejść facetowi sobie na głowę, bo będziemy tego później żałować. Faceci mają robić co chcemy i już.

  {jcomments on}

 • 1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

  wstazkaWiedza ratuje życie”

  Światowy Dzień AIDS jest okazją do podsumowania działań, które są prowadzone przez cały rok.

  Tegoroczne obchody mają szczególny charakter, bowiem rok 2010 jest 25. rokiem walki z epidemią HIV/AIDS w Polsce.

  Według szacunków UNAIDS obecnie z wirusem żyje na świecie ok. 33 miliony osób. W Polsce od 1985 roku do końca czerwca 2010 r. wykryto około 13 tysięcy zakażeń. Kolejne 20 tysięcy osób nie wie, o swoim zakażeniu. Zakażenia HIV dotykają przede wszystkim osób młodych, a rozprzestrzeniają się głównie poprzez kontakty seksualne. Mimo pozornie coraz większej wiedzy nt. HIV/AIDS, brakuje świadomości, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego.

  Wszystkie dane wskazują na pilną potrzebę prowadzenia działań popularyzujących bezpieczniejsze zachowania seksualne, w oraz informowanie o konieczności poznania statusu serologicznego – zarówno własnego, jak i partnera.

  Wiedza o zakażeniu pozwala na dalszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera (partnerów), a co za tym idzie ma znaczny wpływ na jakość naszego życia.

  Zgodnie z myślą przekazywaną w kampanii „Wiedza ratuje życie. Zrób test na HIV. Niezależnie od wyniku masz szanse na normalne życie”.

  Podobnie jak w ubiegłym roku Krajowe Centrum ds. AIDS zwraca się do mediów z prośbą o zamieszczenie 1 grudnia symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi – czerwonej kokardki na pierwszych stronach dzienników i czasopism ukazujących się tego dnia. Częścią tej inicjatywy jest zawieszenie czerwonej kokardki na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki.

  Takie wspólne działanie wzmacnia przekaz, jaki niesie ze sobą Światowy Dzień AIDS, zwraca uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Wiedza ratuje życie

  wstazka19 listopada rozpoczęła się społeczna kampania multimedialna „Wiedza ratuje życie” realizowana w ramach Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV. Kampania ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS oraz promocje testowania w kierunku HIV – zwłaszcza w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie.

  Działania podnoszące wiedzę, popularyzujące bezpieczne zachowania seksualne wśród osób zachowujących się ryzykownie oraz informowanie dlaczego, warto znać status serologiczny ( zarówno własny, jak i partnera lub partnerów) są niezwykle ważne.
  Wiedza o zakażeniu pozwala na dalszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera ( partnerów).

  Kampania ma też uświadomić, że negatywny wynik testu dzisiaj, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Uchronić może nas tylko nasze bezpieczniejsze zachowanie. Odbiorcami kampanii są osoby dorosłe, aktywne seksualnie, odpowiedzialne za zdrowie własne i partnera ( wykonanie testu na HIV) jest jednym z dowodów tej odpowiedzialności.

  Kampania obecna będzie w telewizji, radiu, internecie, w mediach drukowanych i innych elementach reklamowych.

  W roku 2009 w Polsce test w kierunku HIV wykonało około 26 tys.osób.

   

  W woj. podkarpackim test w kierunku HIV można wykonać w Punkcie Anonimowego Bezpłatnego Badania Krwi na obecność wirusa HIV przy Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS, ul.Podkarpacka 1 (czynny w czwartek w godzinach 16,00-18,00, wydawanie wyników w piątek w godzinach 16,00-18,00).

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

 • Promocja
 • Czy wiesz, że...
 • Magazyn Policyjny

Sport

 • Żużel
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Tenis

Turystyka

 • Bieszczady
 • Dalekie Wyprawy
 • Podkarpacie

Kultura

 • Książki
 • Muzyka
 • Kino
 • Promocje

Zdrowie

 • Pierwsza Pomoc
 • Zdrowie i Urodai 
 • Poradnik

Regulaminy

 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin

Administracja