Cz13062024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start
Filtr
 • Dobry zawód to połowa sukcesu

  Opublikowany w ubiegłym tygodniu raport GUS pod znamiennym tytułem „Wejście ludzi młodych na rynek pracy w Polsce w 2009 r.” jest mało optymistyczny dla absolwentów wyższych uczelni. Nie pozostawia żadnych złudzeń, że znalezienie stałego zatrudnienia pozostaje w sferze pobożnych życzeń. Doczekaliśmy się trudnych czasów. Coraz mniej Polaków ma stałą umowę o pracę. Najbardziej pokrzywdzeni są młodzi, którzy na etat mogą liczyć dopiero po trzydziestce. Jednak nie wszyscy absolwenci wyższych uczelni są skazani na bezrobocie po skończeniu studiów. Z danych GUS wynika, że najszybciej pracę otrzymują prawnicy, ekonomiści, matematycy i informatycy. Jeszcze w czasie studiów pracę na umowę czasową ma co czwarty z nich. Zaledwie dwa miesiące po obronie dyplomu etat ma co piąty inżynier budownictwa. Co drugi absolwent politechniki pracuje na umowę już w sześć miesięcy po studiach.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • "Kulig" z epilogiem w szpitalu

  policjaW szpitalu przebywa uczestnik "kuligu" w Wysokiej Strzyżowskiej. Siedział na sankach przywiązanych sznurkiem do volkswagena golfa. Na zakręcie w sanki uderzył samochód jadący z przeciwka. Policja ustala przebieg kuligu, kierowcy golfa grozi odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku drogowego.

  Nie doszłoby do tego wypadku, gdyby kierowca wykazał się rozsądkiem. Wczoraj wieczorem z Wysokiej Strzyżowskiej dotarło wezwanie o pomoc. Załoga karetki pogotowia udzieliła jej ofierze "kuligu", 19-letniemu mężczyźnie. Doznał obrażeń nogi, jest w szpitalu.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Weekendowe wypadki w regionie

  wypadekW sobotę i niedzielę na drogach regionu doszło do kilku wypadków, które przebiegały według podobnego scenariusza - kierujący nie zachowywali należytej ostrożności, zjeżdżali z drogi i uderzali w słupy, słupki i mostki rozlokowane w jej pobliżu. Dwie osoby są ciężko ranne, to kierowca i pasażerka forda, który uległ wypadkowi w Przeworsku.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Widmo bankructwa nad „zieloną wyspą” Tuska

  Zamach rządu Donalda Tuska na otwarte fundusze emerytalne wywołał w zamożniejszej części polskiego społeczeństwa, ale nie tylko, ogromny wstrząs. Aby załatać dziurę w budżecie, rząd niszczy instytucję, które miała pomóc Polakom przystosować się do życia w realiach nowoczesnego świata. Zamożniejsza część polskiego społeczeństwa i ta uczciwie pracująca, swoją pozycję materialną buduje samodzielnie przez całe życie, nie licząc na hojność przyszłych pokoleń. Mają stuprocentową rację, bo dlaczego mają polegać na łasce innych. Chcą własną pracą zapewnić sobie godną emeryturę i mają to tego pełne prawo. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że za 30 lat drastycznie zmniejszy się liczba aktywnych zawodowo Polaków.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Strzał ostrzegawczy powstrzymał napastnika

  Dopiero strzał ostrzegawczy z broni służbowej oddany przez policjanta powstrzymał 36-letniego mężczyznę z siekierą w ręku od ataku na interweniujących funkcjonariuszy. Zdarzenie miało miejsce wczoraj wieczorem w Tymcach (gmina Lubaczów).

  Około godz. 18.30 dyżurny lubaczowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o potrzebie natychmiastowej pomocy kobiecie. Awanturował się jej nietrzeźwy mąż. Do miejscowości Tymce w gminnie Lubaczów został skierowany dwuosobowy patrol. Gdy policjanci zbliżali się do posesji, zauważyli mężczyznę z siekierą w ręku. Funkcjonariusze wielokrotnie wzywali go do uspokojenia się, jednak mężczyzna w  dalszym ciągu szedł w ich kierunku grożąc im pozbawieniem życia, jeśli nie odstąpią od interwencji.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Honory dla Krystiana Herby

  herba

  RZESZÓW. Marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, uhonorował Krystiana Herbę nagrodą pieniężną w wysokości 1500 zł i pamiątkowym grawertonem. Zaszczyt ten spotkał sportowca w uznaniu jego szczególnych osiągnięć sportowych, m.in. za zdobycie rowerem najwyższego hotelu w Europie, a tym samym przyczyniających się do promocji Podkarpacia. Uroczystość odbyła się 25 lutego 2011 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

  Uroczystość poprzedziło „zdobywanie” Urzędu Marszałkowskiego przez sportowca - wspinanie się na rowerze do trialu bez siodełka po schodach na ostanie piętro budynku. Zajęło mu to ponad 2 minuty, ale, jak mówi, przy biciu rekordu w nieco ponad minutę by się zmieścił. A na zrobienie salta przez kierownicę, jak w Hiszpanii, nie pozwolił mu zbyt niski sufit.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • U socjologów o Ukrainie, Białorusi, Litwie…

  socjologRZESZÓW. W czwartek (24 lutego) w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego gościł Mariusz Grudzień, dyrektor „Domu Polonii” w Rzeszowie i wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Tematem spotkania była sytuacja Polaków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Kazachstanie, Bukowinie (Rumunia) i Słowacji oraz działalność Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

  W spotkaniu wzięli udział pracownicy naukowi Instytutu Socjologii oraz członkowie Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz studenci. W imieniu władz Uniwersytetu Rzeszowskiego zaproszonego gościa powitał prof. dr hab. Aleksander Bobko, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą UR. Natomiast prof. dr hab. Marian Malikowski, dyrektor Instytutu Socjologii UR, wręczył dyrektorowi Mariuszowi Grudniowi wydane ostatnio przez Wydawnictwo UR publikacje naukowe pracowników i doktorantów Instytutu Socjologii poświęcone stosunkom polsko-ukraińskim i Polakom na Ukrainie.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Młodzi siatkarze Asseco Resovii w Ratuszu

  resovianaratuszuZłoci medaliści zakończonej niedawno Młodej Ligi – siatkarze Asseco Resovii przybyli w środę 23. lutego br. do sali sesyjnej Ratusza na zaproszenie Prezydenta Miasta Rzeszowa. Zastępca Prezydenta Stanisław Sienko pogratulował im ogromnego sukcesu sportowego, który odbiła się szerokim echem w całej sportowej Polsce. Z satysfakcję stwierdził, że najmilej wspomina te mecze pierwszej drużyny Asseco Resovii, w których z powodzeniem występowali obecni na sali juniorzy. Życzył im, aby bez respektu i z powodzeniem dobijali się do szerokiej kadry, a następnie pierwszej „szóstki” drużyny seniorskiej.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Kierowca z 5 promilami za kierownicą

  alkometrPolicjanci łańcuckiej komendy interweniowali wczoraj na parkingu stacji paliw w Krzemienicy przy drodze krajowej nr 4, w związku ze zgłoszoną kolizją. Okazało się, że sprawca zdarzenia drogowego miał ponad 5 promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

  Wczoraj, wczesnym popołudniem, dyżurny łańcuckiej komendy odebrał zgłoszenie o kolizji na parkingu stacji paliw w Krzemienicy przy drodze krajowej nr 4. Zgłaszający, mieszkaniec Rzeszowa, zrelacjonował patrolowi ruchu drogowego przebieg zdarzeń.

  Mężczyzna wjechał na parking swoim renaultem i zaparkował obok ciężarówki. W pewnym momencie zauważył volkswagena bora, jadącego wzdłuż stojącej ciężarówki. Samochód nie zatrzymując się uderzył w należące do niego renault.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Bądźmy ostrożni podczas transakcji bankowych w Internecie

  laptopMieszkaniec Jarosławia stracił 40 tys. zł podczas przelewania pieniędzy ze swojego internetowego konta bankowego. Sprawca tego oszustwa polecił podłączyć poszkodowanemu telefon komórkowy do komputera, a następnie przechwycił sms-y, które zawierały hasła dostępu potrzebne do wykonania operacji bankowych. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalają okoliczności popełnienia tego przestępstwa.

  Mieszkaniec Jarosławia zawiadomił tutejszą komendę o oszustwie na jego szkodę. Jak wynikało ze zgłoszenia, podczas logowania się na portal banku, w którym posiada konto został poproszony o podłączenie swojego telefonu komórkowego do komputera.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Zamknięcie drogi krajowej nr 9

  W dniach 25, 26, 28 lutego oraz 1-4 i 7-8 marca br. droga krajowa nr 9 na wysokości salonu samochodowego Volvo, w miejscu przecięcia z nowo budowaną autostradą A-4, będzie nieprzejezdna w porze nocnej (22.00 -05.00). W tym czasie będzie trwała budowa wiaduktu. Wyznaczony na ten czas objazd będzie prowadził drogą wojewódzką nr 869 (przy lotnisku) oraz drogą krajową nr 19.

  Informujemy również pasażerów linii nr „27” że w dniach 25, 26, 28 lutego oraz 1, 2, 3, 4 i 7, 8 marca br. w godzinach nocnych – od 22.00 do 5.00 rano dnia następnego wyłączony zostaje z ruchu odcinek drogi Rzeszów – Głogów Młp. w Rudnej Małej koło Salonu Volvo. Autobusy w/w linii kursować będą objazdem przez Zaczernie, Jasionkę (koło lotniska) i Tajęcinę. Objazd dotyczy zarówno kursów z Rzeszowa, jak i z Głogowa Młp.

  {jcomments on}

 • Nie czekaj! Podejmij wyzwanie i zgłoś się do Amatorskiej PlusLigi! Termin rekrutacji został przedłużony do 28 lutego!

  plusligaRekrutacja trwa do 28 lutego. Uczestnikami Amatorskiej PlusLigi 2011 mogą być wyłącznie klienci sieci Plus. Rozgrywki odbywają się w dwóch kategoriach wiekowych: Młodzieżowej i Open, w zespołach męskich, kobiecych oraz mieszanych. Aby wziąć udział w rozgrywkach wystarczy wejść na stronę www.amatorskaplusliga.pl i wypełnić formularz on-line. Formularze zgłoszeniowe można również złożyć w jednym ze stu sześciu wyznaczonych punktów sprzedaży sieci Plus, w rejonie miast, w których odbywać się będą rozgrywki. Na drużyny zgłaszające się w punktach sprzedaży Plusa czeka bonus w postaci koszulek sportowych z nazwą zespołu! Udział w rozgrywkach na każdym etapie jest bezpłatny.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Świętowano rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

  Prok-Zbigniew-DSC00126Przez trzy dni w Rzeszowie odbywały się uroczyste obchody 30. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Przygotowany z tej okazji przez Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej program imprez był bardzo bogaty. W piątek 18 lutego w budynku IPN Oddział w Rzeszowie (ul. Szopena 23) odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Namaluj historię dziadków”. - Chcemy, aby młodzi ludzie pamiętali o tamtych wydarzeniach - powiedziała Ewa Leniart, dyrektor INP oddział w Rzeszowie podczas piątkowego rozstrzygnięcia konkursu „Namaluj historię dziadków”.

  W niedzielę 20 lutego w kościele farnym wystawiono program słowno-artystyczny teatru „Impresja”, po którym została odprawiona msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Górnego. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Rynku i tablicą upamiętniającą strajk i porozumienia rzeszowskie na dawnym budynku Domu Kolejarza przy Placu Ofiar Getta 4/5.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Już w lipcu kolejne Folkowisko

  Folkowisko_2009

  Pomysł Folkowiska narodził się przypadkiem. W 2008 roku organizatorzy późniejszych Folkowisk zorganizowali pierwsze od lat wesele w zagubionej wśród lasów miejscowości Gorajec na Roztoczu wschodnim. Panna młoda (Rosjanka z Estonii) i pan młody (Polak z Irlandii), zaprosili ludzi różnych języków i kultur. Ze względu na wielokultorowość gości postanowili zorganizować wesele folkowe, ponieważ tylko ta muzyka była w stanie połączyć we wspólnej zabawie różne narody i kultury. Językiem w równym stopniu zrozumiałym dla Polaków i Rosjan okazał się język ukraiński, tak głęboko związany z historią ich miejscowości. Para młoda wystąpiła w ludowych wyszywankach, a do ślubu pojechali zwykłymi wozami konnymi. Również goście przejęli się nastrojem folk i większość z nich przebrała się w stroje ludowe.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Nowa jakość w policyjnej genetyce

  genyPodkarpaccy policjanci od niedawna dysponują nowym urządzeniem do określania ilości i jakości DNA. Sekwenator, to najnowocześniejszy sprzęt stosowany w tego typu badaniach na całym świecie. Dzięki niemu badania śladów genetycznych będą prowadzone wydajniej i szybciej, a wiele nierozwiązanych spraw sprzed lat będzie mogło zostać wyjaśnionych. 

  Większa wydajność, wszechstronność i czułość - to główne zalety nowego sekwenatora. Warte niemal milion złotych urządzenie służy do analizy śladów genetycznych, a jego oprogramowanie dostosowane jest do analizy w zakresie DNA określonym rezolucją Rady Unii Europejskiej i spełnia nromy ISO 17025.  Ten zakup jest epokowym krokiem jeśli idzie o ekspertyzy DNA.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Poszukiwania 15-latki z Warszawy w Bieszczadach

  lasSanocka Policja wspólnie z innymi służbami przez całą noc prowadziła poszukiwania 15-latki z Warszawy. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że dziewczyna może przebywać w rejonie miejscowości Duszatyn – Komańcza. Nastolatka miała być w towarzystwie swojego 18-letniego chłopaka. Młodych ludzi odnaleziono na terenie powiatu leskiego. Są cali i zdrowi.

  Wczoraj około godz. 17:30 dyżurny sanockiej Policji otrzymał telefonogram z komendy rejonowej w Warszawie o prowadzeniu sprawy poszukiwań osoby małoletniej. Z informacji wynikało, że dziewczyna może znajdować się w okolicach Komańczy.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Centrum Handlowe PLAZA zostanie rozbudowane

  RZESZOW-PLAZA-1
  • Powierzchnia handlowa Rzeszów Plaza zostanie powiększona o około 5 000 m2
  • Zostanie wybudowany 5-poziomowy parking z 500 miejscami postojowymi

  • Rozbudowa rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku tygodni i potrwa do października 2011 r. 

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Czerwone buty

  pspPolicjanci ustalili i zatrzymali sprawcę włamania do sklepu RTV. Pomocna okazała się odzież, w którą ubrany był sprawca, czyli bluza dresowa w romby i...czerwone buty. Te właśnie części garderoby zauważyli policjanci u młodego mieszkańca Jarosławia podczas czynności służbowych wykonywanych w innej sprawie.

  Pod koniec grudnia ubiegłego roku pracownik firmy ochroniarskiej zawiadomił o wybiciu szyby w jednym ze sklepów ze sprzętem RTV-AGD na terenie Jarosławia. Pracownik sklepu wycenił wybitą szybę na tysiąc złotych. Okazało się także, że nieznany sprawca wszedł do wnętrza sklepu i ukradł dwie konsole do gry wartości prawie 3 tys. złotych.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Ostatni tydzień rekrutacji do Amatorskiej PlusLigi!

  plusligaTrwają zapisy do II edycji Amatorskiej PlusLigi. Jeszcze tylko przez tydzień fani siatkówki halowej mogą zgłaszać się do turnieju. Listę zakwalifikowanych drużyn poznamy 14 marca.

  Amatorska PlusLiga obejmuje swoim zasięgiem największe miasta Polski. Mecze w ramach eliminacji i ligi odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Szczecinie oraz Rzeszowie. W Rzeszowie siatkarze i siatkarki amatorzy zmierzą się w hali sportowej przy Gimnazjum im. Jana Pawła II przy ul. Grunwaldzkiej w Tyczynie. Spotkania odbędą się w terminach weekendowych. Zapowiadają się emocjonujące rozgrywki bo w tym roku jest o co walczyć. Zwycięska drużyna zostanie wyłoniona 9 lipca w Ergo Arenie w Gdańsku podczas Finału Ligii Światowej. Oznacza to, że finaliści Amatorskiej PlusLigi zagrają niemalże w tym samym czasie co najlepsi siatkarze świata.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Jaka to melodia?

  W najbliższą środę (16 lutego) o godz. 19.00  w Teatrze Maska odbędą się eliminacje do popularnego programu TVP "Jaka to melodia?". Organizatorzy zapraszają każdego, dla kogo muzyka jest pasją, ma ciekawą osobowość i niestraszny jest mu występ przed kamerami. {jcomments on}

 • Policjanci uratowali 25-letniego mężczyznę

  wiaduktwsanokuDzięki szybkim działaniom sanockiej Policji udało się uratować młodego mężczyznę, który próbował targnąć się na własne życie. Kilkadziesiąt minut na miejscu pracował policyjny negocjator. 25-latek chciał skoczyć z wiaduktu. Teraz znajduje się pod opieką lekarzy.

  Policja wyjaśnia motywy działania 25-letniego mieszkańca powiatu sanockiego, który w minioną sobotę usiłował  targnąć się na swoje życie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że powodem były nieporozumienia z żoną.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Zwolnij! Zwierzę na drodze!

  zwierzenadrodze"Zwolnij! Zwierzę na drodze!", to hasło kampanii jaką rozpoczęła organizacja ekologiczna WWF Polska we współpracy z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Lasami Państwowymi na rzecz zapobiegania wypadkom z udziałem dzikich zwierząt.

  Teraz, gdy na drodze jest bardzo ślisko, a widoczność często ogranicza mgła lub padający śnieg należy zachować szczególną ostrożność. Codziennie na polskich drogach giną dzikie zwierzęta. Wśród nich, oprócz saren czy dzików, są tak rzadkie i chronione prawem gatunki jak ryś, wilk, a nawet niedźwiedź. Przyczyną ich śmierci jest najczęściej nierozważna jazda kierowców. Zdejmując nogę z gazu w miejscach występowania dzikich zwierząt sprawimy, że nasze drogi będą bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i przyrody.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Kradli butle gazowe

  butlegazowePolicjanci z komisariatu w Boguchwale zatrzymali sprawców szeregu włamań do przysklepowych kontenerów. Złodzieje kradli butle napełnione gazem propan-butan. Okazali się nimi trzej  młodzi mężczyźni w wieku 15, 17 i 19 lat. Dwaj pełnoletni sprawcy przyznali się do winy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Trzeci z nich nieletni pomysłodawca i główny organizator procederu odpowie przed sądem rodzinnym.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Pedofil z Krosna zatrzymany

  pedofilPosługując się fikcyjnym kontem na portalu społecznościowym umawiał się na spotkania z  nastolatkami. 29-letni pedofil z Krosna wpadł w ręce Policji. Funkcjonariusze z Jasła i komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zabezpieczyli w jego mieszkaniu dużą kolekcję pornograficznych zdjęć z udziałem małoletnich. Na Podkarpaciu to pierwsza sprawa, w której przedstawiono zarzuty "groomingu" - to nowe przestępstwo, które w lecie ubiegłego roku wprowadziła nowelizacja kodeksu karnego.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • WALENTYNKI MAŁYCH SERC

  Mae-Serca-na-rzeszowskim-RW środę 9 lutego 2011 roku na rzeszowskim Rynku odbyło się karnawałowe spotkanie uczniów szkół podstawowych p.n. „Walentynki małych serc”. W imprezie wzięło udział kilka tysięcy dzieci.

  Gości przybyłych na Rynek przywitali: Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc i zastępca Prezydenta Stanisław Sienko, którzy zostali obdarowani przez uczniów wielkimi walentynkami. Upominkiem dla samych uczestników były czerwone baloniki i lizaki w kształcie serduszek.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Wyjątkowo pomyślne zakończenie roku przez RZESZÓW PLAZA

  RZESZOW_PLAZA_2Około 650 tysięcy osób odwiedziło centrum w grudniu 2010 roku

       - 85% najemców odnowiło umowy najmu powierzchni handlowej
       - Rossmann otworzył nowy sklep

  Koniec 2010 roku był wyjątkowo pomyślny dla centrum handlowego Rzeszów Plaza, które jest ulubionym miejscem zakupów mieszkańców Rzeszowa. Deweloperem obiektu jest firma Keen Property Partners Retail (KPP Retail). W samym tylko grudniu 2010 r. centrum handlowe odwiedziło około 650 tysięcy klientów. Ponadto 85% najemców zdecydowało się odnowić umowy najmu powierzchni handlowej na kolejne 5 lat, co gwarantuje dalszy sukces komercyjny centrum handlowego. Również w grudniu 2010 r. swój sklep w Rzeszów Plaza otworzyła sieć handlowa Rossmann, która w Polsce posiada ponad 500 samoobsługowych punktów z kosmetykami. Całkowita powierzchnia sklepu wynosi około 360 m2. Centrum handlowe jest obecnie wynajęte w 100%.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • LILLA HOUSE otwiera swoje drzwi

  lila26Największa na Podkarpaciu Szkoła Tańca LILLA HOUSE ma zaszczyt zaprosić na dni otwarte 26 i 27 Lutego !!!

  Już 26 i 27 lutego Lilla House otwiera drzwi swojej szkoły po to aby dzieci, młodzież, rodzice i starsi mogli spędzić dzień wypełniony po brzegi tańcem w wyjątkowej atmosferze.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Rusza II edycja konkursu „Zdrowa Gmina”

  zdrowagminaZachorowalność na nowotwory w Polsce jest wciąż niepokojąca. Polacy niechętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Pilotażowa edycja konkursu Zdrowa Gmina pokazała, że zaangażowanie gmin w budowanie świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców przynosi rezultaty. Dlatego Polska Unia Onkologii kontynuuje program Zdrowa Gmina, rozszerzając go na kolejne województwa. W Polsce co roku 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego ponad 1/3 umiera. Z kolei na raka szyjki macicy rocznie zapada 3 500 kobiet, gdzie co druga przegrywa z nowotworem. Również w każdym roku na raka jelita grubego zachorowuje ponad 13 000 osób, a ponad 9 000 z nich umiera. Aby zmienić te statystyki i zachęcić Polaków do korzystania z bezpłatnych badań skryningowych, które pozwalają wykryć nowotwór już we wczesnym stadium, Polska Unia Onkologii po raz drugi organizuje konkurs Zdrowa Gmina. Do udziału w nim zostały zaproszone gminy z 6 województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Piotr Chmieliński

  IMG_0466PPiotr Chmieliński – współzałożyciel sekcji kajakowej przy międzyuczelnianym Akademickim Związku Sportowym oraz członek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”. Urodził się 17 lipca 1952 roku Rzeszowie. W 1979 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Robotyki (dawniej Wydział Mechaniczny) AGH w Krakowie, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W tym samym roku wyjechał z kraju jako współorganizator wyprawy kajakowej „Canoandes-79”, której celem było przeplyniecie wielu gorskich rzek obu Ameryk. Obecnie mieszka w pobliżu Waszyngtonu. Prowadzi własne przedsiębiorstwo HP Environmental specjalizujące się w ochronie środowiska naturalnego i szacowaniu skażeń chemicznych i mikrobiologicznych w powietrzu, wodzie oraz glebie. Przedsiębiorstwo wykonywało m. in. badania skażeń po zamachach terrorystycznych na World Trade Center, które miały miejsce w 1993 oraz 2001 roku.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Tragiczny wypadek w Lubaczowie

  wypadekDzisiaj ok. godziny 9:40 w Lubaczowie doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

  Wyjeżdżając z Tesco, samochód osobowy podczas włączania się do ruchu, zderzył się z samochodem ciężarowym. W wyniku zderzenia jedna osoba poniosła śmierć. 

 • Technika w służbie edukacji

  Znajomość języków obcych to jeden z głównych wyznaczników atrakcyjności na rynku pracy. Rozwój pod tym kątem to także ogromny komfort i satysfakcja, szczególnie jeśli lubimy zagraniczne podróże. Oferta szkół językowych prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jednak pod natłokiem codziennych spraw coraz częściej rozglądamy się za innowacyjnymi metodami nauki.


  Tradycyjne podejście do nauki odchodzi powoli w odstawkę. Uczęszczanie na kursy jest czasochłonne, kosztowne, a w wielu przypadkach okazuje się także nieefektywne. Naukę w szkołach językowych niełatwo jest pogodzić z licznymi obowiązkami, często osoby zdeterminowane by się kształcić mają trudność z dostosowaniem swojego grafiku do terminów zajęć. Mimo wszystko, ogromna wartość jaką niesie ze sobą j.angielski, włoski czy francuski to wystarczająca motywacja by zapisać się na drogi kurs. Na szczęście, dzięki możliwościom oferowanym przez Internet nauka języków obcych staje się nieporównywalnie bardziej skuteczna i wygodna.

   

  Nauka z domu lepsza niż w szkole?

  Na wspomnienie edukacji w wirtualnych warunkach zazwyczaj przychodzą na myśl e-booki bądź interaktywne testy językowe. Takie materiały nie gwarantują jednak systematycznych postępów, bo nawet najlepszy podręcznik nie zastąpi doświadczonego nauczyciela oraz motywacji wynikającej z uczestniczenia w grupowych zajęciach. Tłumaczy to rosnącą popularność kursów językowych prowadzonych za pośrednictwem Internetu w czasie rzeczywistym. Teraz każdy z laptopem i dostępem do sieci może uczestniczyć w video-konferencji ,,na żywo”.

   

  Zalety innowacyjnego sposobu nauki

  ,,Uczenie się w wirtualnej klasie nie wiąże uczestnika w jednym miejscu i w dodatku ułatwia godzenie edukacji z obowiązkami” – komentuje Magdalena Szajnóg z serwisu LingoLab.pl. - ,,Wystarczy komputer z dostępem do Internetu, aby skorzystać z lekcji. Kurs w tej formie to ogromna oszczędność czasu oraz pieniędzy.”

   

  Nowoczesne platformy edukacyjne pozwalają zapomnieć o konieczności siedzenia w szkolnej ławce. Mobilność rozwiązania pozwala na kontynuowanie zajęć nawet za granicą albo w trakcie podróży, jeśli tyko mamy dostęp do Internetu. Ponadto, skutecznej nauce sprzyja możliwość swobodnego odtwarzania lekcji, co jest wyjątkowo pomocne w przypadku opuszczenia zajęć.

   

  Jak wygląda nowoczesna edukacja w Polsce?

  Zainteresowanie nauką języka angielskiego i wielu innych nikogo dziś nie dziwi. Uczniowie cenią sobie indywidualne podejście lektora do słuchacza. Zorganizowanie małych grup zajęciowych i pomysłowe, interkaktywne ćwiczenia ułatwiają spełnienie tych oczekiwań. Przykład serwisu LingoLab.pl pokazuje, że na tym nie kończą się zalety nauki przez Internet. Platforma Learning Management System oraz specjalny program do video-konferencji pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału nauki w wirtualnej klasie. Doświadczeni lektorzy i materiały dydaktyczne wysokiej jakości są niezbędne, aby zdobyć wartościową, praktyczną wiedzę.

   

  ,,LingoLab.pl godzi wysoką jakość merytoryczną oferty z szeregiem udogodnień, które nie byłyby osiągalne bez wsparcia nowoczesnej technologii. Co ważne, nie oznacza to dodatkowych kosztów – wręcz przeciwnie, uczestniczenie w wirtualnym kursie jest zdecydowanie tańsze od tradycyjnych” – mówi Magdalena Szajnóg, przedstawicielka LingoLab.pl.

   

  Internetowe szkoły lepsze od tradycyjnych?

  Twórcy platformy stawiają przede wszystkim na naukę swobodnej komunikacji, dlatego wszystkie zajęcia odbywają się w przyswajanym języku. Praktyczne ćwiczenia wyznaczają najkrótszą drogę do biegłego posługiwania się angielskim. W przypadku LingoLab.pl nie ma ryzyka, że trafi się do grupy odstającej od nas poziomem lub zbyt zaawansowanej. Każda osoba odwiedzająca stronę www.lingolab.pl może wypełnić test online, który stanowi informację zwrotną o poziomie wiedzy. W razie zdecydowania się na zajęcia, test ułatwia trafne dopasowanie odpowiedniego kursu.

   

  ,,Podczas kursu słuchacze mają wiele okazji do wyrażania swoich opinii, przekonań i poglądów na różne tematy poruszanych podczas zajęć. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem kamery internetowej i słuchawek z mikrofonem. Dzięki wielu zaawansowanym funkcjom ułatwiającym współpracę ucznia z nauczycielem, wykorzystywany przez LingoLab program do prowadzenia video-konferencji pozwala aktywnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach” – podsumowuje Magdalena Szajnóg ze szkoły LingoLab.pl.

   

  Technika otwiera nowe horyzonty samodoskonalenia. Mając świadomość jak cenna jest znajomość języków obcych, warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom takim jak platforma LingoLab.pl. Internetowe szkoły języków obcych zyskują coraz więcej zwolenników ponieważ nauka online jest równie efektywna jak tradycyjne zajęcia, a jednocześnie gwarantuje nieprzeciętny komfort i oszczędność czasu. Kto wie, może w przyszłości sale lekcyjne nie będą już potrzebne?

 • Przekaż 1% podatku dla Gabrysia

  Apel---media"Gabryś jest wspaniałym, radosnym dzieckiem o którego naprawdę warto walczyć, i jak każda normalna matka robię wszystko co w mojej mocy, by mu pomóc..."

  Tymi słowami zwróciła się do naszej redakcji matka Gabrysia Arciszewskiego. Nie mogliśmy nie zareagować na te słowa i w imieniu Gabrysia oraz jego mamy zwracamy się do naszych Czytelników, aby pomyśleli o przekazaniu 1% swojego podatku na rzecz fundacji "Zdążyć z Pomocą", która pomaga między innymi właśnie takim dzieciom jak Gabryś.

  Z roku na rok coraz więcej ludzi postanawia przekazać 1% swojego podatku na rzecz różnych instytucji pożytku publicznego. Najważniejsze jest, aby wiedzieć jak to zrobić.

  Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie możecie Państwo przekazać 1% swojego podatku dochodowego za rok 2010 wybranej organizacji pożytku publicznego. 

  W zeznaniu podatkowym należy wypełnić „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”, który znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego. Wniosek taki można również złożyć na piśmie, w postaci odrębnego podania, wystarczy jednak - i jest to o wiele prostsze - w zeznaniu rocznym wskazać numer wpisu do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego).

  UWAGA! Nie można pomylić się w numerze KRS, numer ten należy dokładnie przepisać. Pomyłka oznacza niezłożenie wniosku.


   

   


 • Znęcał się nad rodziną i zwierzętami

  policja1Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi Nowego Żmigrodu. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie się nad rodziną oraz szczególne okrucieństwo wobec zwierząt. Sąd Rejonowy w Jaśle tymczasowo aresztował go na okres trzech miesięcy.

  Do policjantów trafiła informacja o mieszkańcu Nowego Żmigrodu, który znęca się nad rodziną. W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że 57-letni mężczyzna nie tylko znęcał się nad członkami rodziny, ale także w bestialski sposób męczył, a następnie zabijał zwierzęta.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Zgłosił kradzież telefonu po tym, jak ukradł czekoladę

  kradziezDo komendy w Lubaczowie zgłosił się mężczyzna informujący o kradzieży jego telefonu komórkowego. Przeglądany przez policjantów sklepowy monitoring nie ujawnił momentu kradzieży telefonu, za to policjanci zauważyli, że zgłaszający... ukradł czekoladę. Mężczyzna odpowie za wykroczenie.

  Dwa dni temu do lubaczowskiej komendy zgłosił się mężczyzna informujący o kradzieży jego telefonu komórkowego. Według niego kradzież mogła mieć miejsce w jednym z lubaczowskich supermarketów, w którym zawiadamiający przebywał.

  Podczas poszukiwań sprawcy policjanci przeglądali między innymi zapisy sklepowego monitoringu. Niestety nie pomógł on w odnalezieniu ani telefonu, ani sprawcy. Za to wnikliwa analiza nagrania pozwoliła funkcjonariuszom ustalić, że zgłaszający kradzież telefonu w pewnej chwili schował do kieszeni zabraną z półki czekoladę, a następnie wyszedł nie płacąc za nią w kasie.

  Mężczyzna przyznał się do kradzieży czekolady. Będzie odpowiadał za wykroczenie. Policjanci w dalszym ciągu szukają jego telefonu.

  {jcomments on}
 • Miesiąc Fotografii

  sittcomm_awardMiesiąc Fotografii w Krakowie i sittcomm.sk zapraszają do wzięcia udziału w konkursie dla fotografów profesjonalnych z Europy Środkowo-Wschodniej. Sittcomm.award jest jedną z najważniejszych nagród dla fotografów ze Wschodniej i Centralnej Europy (Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina). To wyjątkowa możliwość, by dać się zauważyć nie tylko we własnym kraju, ale w całej Europie. 

  Pomysłodawcami tego konkursu są Roman Babjak i Lucia Nimcova, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku. Roman jest kuratorem i wydawcą – freelancerem zajmującym się fotografią i muzyką. „Uważałem, że w Europie Środkowo-Wschodniej nie ma odpowiedniego wsparcia dla niezależnych artystów – fotografów.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

 • Koniec dramatu szantażowanej emerytki

  pieniadzeSiedem lat trwał dramat 64-letniej emerytki. Kobieta musiała spłacać swojemu prześladowcy dług, który według niej nie istniał. Groźbami, mężczyzna wyłudził od swojej ofiary mienie i gotówkę o wartości ponad 60 tys. zł. Aby spełnić jego żądania, kobieta musiała nawet sprzedać dom. Policjanci zatrzymali sprawcę, a sąd tymczasowo aresztował go na okres 2 miesięcy.

  W ubiegłym tygodniu, 64-letnia mieszkanka powiatu jasielskiego zawiadomiła Policję o szantażowaniu jej przez 39-letniego jaślanina. Ze zgłoszenia wynikało, że przed siedmioma laty, kiedy mieszkała na terenie powiatu krośnieńskiego, mężczyzna pożyczył jej na lichwiarskich zasadach kilkaset złotych. Kwota, którą 64-latka oddała po kilku tygodniach była o ponad 50% wyższa od pożyczonej. Później, kobieta wielokrotnie pożyczała jeszcze drobne sumy oddając je z dużym procentem.

  Zaloguj się, aby zobaczyć.

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

 • Promocja
 • Czy wiesz, że...
 • Magazyn Policyjny

Sport

 • Żużel
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Tenis

Turystyka

 • Bieszczady
 • Dalekie Wyprawy
 • Podkarpacie

Kultura

 • Książki
 • Muzyka
 • Kino
 • Promocje

Zdrowie

 • Pierwsza Pomoc
 • Zdrowie i Urodai 
 • Poradnik

Regulaminy

 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin

Administracja