Cz28032024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Wiadomości Aktualności z Rzeszów Gala Diamentów Forbesa województwa podkarpackiego

Gala Diamentów Forbesa województwa podkarpackiego

W najbliższą środę, 1 czerwca, w Rzeszowie odbędzie się Gala Diamentów Forbesa województwa podkarpackiego. Będzie to dobra okazja do spotkania z przedstawicielami najlepszych firm całego regionu. Uroczyste wręczenie Diamentów Forbesa rozpocznie się o godz. 18 w Grand Hotelu, przy ul. Księdza Feliksa Dymnickiego 1a. Na gali pojawia się przedstawiciele najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w regionie, uhonorowanych przez Forbesa tytułem „Diamentów” w kategoriach firm małych (od 5 do 50 mln zł przychodów rocznie), średnich (50 do 250 mln) i największych (powyżej 250 mln).

Forbes, Dun and Bradstreet oraz BRE Bank wyróżniają Diamentami od 3 lat firmy wykazujące najbardziej dynamiczny rozwój we wszystkich 16 województwach. W tym roku dodatkowo wyniki Diamentów odzwierciedlają stan firm okresu dekoniunktury ostatnich lat, to jak przedsiębiorcy poradzili sobie z kryzysem.

Najlepszym wskaźnikiem spowolnienia jest sama liczba Diamentów - w tym roku wyróżniono w całej Polsce o 1/4 mniej firm, niż rok wcześniej. W sumie na liście Forbesa znalazło się 106 firm z województwa podkarpackiego. Organizatorzy bardzo pozytywnie ocenili jakość listy z tego regionu. Firmy budowlane, wydobywcze i chemiczne z Podkarpacia mogą pochwalić się świetnymi wynikami, w dużym stopniu osiąganymi dzięki realizacji zleceń poza granicami województwa. W porównaniu z 2010 r. liczba Diamentów w regionie spadła, ale jedynie o 6, co i tak jest jednym z lepszych wyników na mapie Polski. Jedynymi województwami, w których nie zanotowano spadku jest lubuskie i łódzkie.

Południowo-wschodnia Polska ma bogate tradycje poszukiwania, wydobywania i przetwarzania ropy naftowej. Działają tam bezpośrednio lub przez spółki zależne nasze największe koncerny paliwowe – w tym PGNiG i LOTOS. Do tego ostatniego należy LOTOS Parafiny z Jasła, jeden z największych w Europie producentów i dystrybutorów rafinowanych oraz odnawianych parafin i wosków parafinowych (firma znalazła się wśród średnich Diamentów). Giganci wpływają, co oczywiste, na gospodarkę regionu, między innymi pozwalają zarabiać lokalnym spółkom realizującym głównie ich zlecenia. Taką firmą jest kolejny Diament – rzeszowski GC Energy, zajmujący się budową instalacji elektrycznych i pomiarowych dla rafinerii oraz elektrowni.

Tradycje gospodarcze regionu nie ograniczają się wyłącznie do przemysłu naftowego. Przemysł chemiczny i wydobywczy reprezentują m.in. Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO z Rzeszowa.

W regionie widoczny jest przemysł spożywczy – centralę w Rzeszowie ma np. Bać-Pol – druga firma w zestawieniu największych Diamentów, która dziś prowadzi duże hurtownie spożywcze typu cash & carry w Rzeszowie, Lublinie, Nowym Sączu, Zielonej Górze, Ostrowcu Świętokrzyskim i Dębicy.

W stolicy województwa działa również gigant IT – notowane na giełdzie Asseco, trzeci z największych Diamentów na podkarpackiej liście. Naftomontaż z Krosna – czyli dawny państwowy Zakład Budowy Kopalń Naftowych po przejściowych problemach kilka lat temu, dziś zatrudnia 300 osób i z powodzeniem wykonuje projekty dla spółek wchodzących w skład grupy PGNiG.

Silną reprezentację ma na Podkarpaciu budownictwo drogowe i kubaturowe. Aż dwóch zwycięzców regionalnych Diamentów w kategorii przedsiębiorstw największych i średniej wielkości to firmy budowlane. Większa z nich – DROGBUD Podkarpacki Holding Budowy Dróg jest dużym koncernem, którego przychody w 2009 r. przekroczyły pół miliarda złotych. Natomiast zwycięzca w kategorii średnich przedsiębiorstw – rzeszowski REST Usługi Remontowo-Budowlane i Specjalistyczne też ma się czym pochwalić. Przyczyn sukcesu RESTU można między innymi szukać w jego specjalizacji związanej z remontami dachów – jednej z najtrudniejszych w inżynierii budowlanej. Ciekawym przykładem może być Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe Plon z Polańczyka, który zajął 6 miejsce wśród najmniejszych Diamentów. Jest to jedyna firma, która z tak dużym powodzeniem rozwija się dzięki walorom turystycznym regionu.

Poniżej kilka zdań komentarza Mirosława Jaranowskiego, Dyrektora Oddziału Korporacyjnego BRE Bank w Rzeszowie:

W tegorocznej edycji Diamentów Forbesa znalazło się 106 firm z województwa podkarpackiego, dwie z nich – REST i AUTORUD, zostały sklasyfikowane również w rankingu ogólnopolskim. Firmy, które wygrały imponują swoja wytrzymałością na kryzys. Dowodzą, że nawet w trudnym czasie można odnosić sukcesy i rozwijać się. Dodatkowo warto wyróżnić firmy małe i średnie, z których 103 zanotowały w tym trudnym okresie wzrost dynamiki.

Diamenty są rankingiem opartym o rzetelną analizę wyników finansowych firm, opracowaną przez Dun and Bradstreet. Jesteśmy przekonani, że taki tytuł zwiększa wiarygodność w kontaktach z kontrahentami i bankami. Wierzymy, że tegoroczni Laureaci zrobią dobry pożytek ze swoich tytułów.

Przedsiębiorcy z podkarpackiego, podobnie jak w całej Polsce byli w 2010 roku ostrożni, jeśli chodzi o inwestycje. Spodziewamy się, że wraz z poprawą sytuacji makroekonomicznej w 2011 roku firmy w naszym regionie będą bardziej aktywne, szczególnie, że koszty uzyskania finansowania są obecnie niskie, a najbliższe dwa lata to ostatni dzwonek na wykorzystanie funduszy unijnych z programów do 2012 r.

Przedstawicieli większości najbardziej dynamicznie rozwijających się firm z Podkarpacia wyróżnionych przez Forbesa będzie można spotkać na gali 1 czerwca.

Pełną listę laureatów można znaleźć tutaj.

{jcomments on}

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja