Pn03082020

AktualizacjaPt, 31 Lip 2020 7pm

Back Jesteś tutaj: Start

Artykuły

Po raz drugi rusza Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa

L_2W 2010 r. ideę bezpiecznych zachowań na polskich drogach poparło60 tys. osób. W tym roku walczymy, by poprawić ten wynik! Od 30 maja br. na stronie www.weekendbezofiar.pl będzie można zadeklarować bezpieczną jazdę i włączyć się w ten sposób w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma zbudować wokół idei bezpieczeństwa drogowego narodową koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych.

Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu, jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana w zachowaniu użytkowników dróg, będzie można przekonać się czy Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma wpływ na zmniejszenie liczby ofiar wypadków. Wielki finał akcji to „Weekend bez Ofiar”, który zaplanowano na 24-26 czerwca br., a więc w pierwszy weekend wakacji, gdy na polskie drogi wyjadą tysiące Polaków.

- „Weekend bez Ofiar” to pewna wizja, do osiągnięcia której mają dążyć wszyscy, którzy poruszają się po polskich drogach. Zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie zerowej statystyki wypadków w krótkim czasie nie jest możliwe. Dążymy jednak do tego, by stało się to w niedalekiej przyszłości – mówi Tadeusz Kempiński, z-ca Dyrektora Oddziału GDDKiA w Rzeszowie. – Kładziemy duży nacisk na poprawę stanu jakości dróg. Koncentrujemy swoje działania zarówno na ulepszaniu istniejącej infrastruktury, jak i na tworzeniu nowych tras komunikacyjnych. Zdajemy sobie również sprawę jak ważne jest wskazywanie błędnych i promowanie dobrych zachowań szczególnie wśród kierowców. Dlatego też akcji towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna. Cieszymy się, że akcję wspierają gremialnie największe polskie media oraz instytucje publiczne – dodaje.

W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywać będą się pikniki edukacyjne. Organizatorzy przygotowali m.in. symulacje wypadków, pokazy akcji ratowniczych, ćwiczenia z obrony cywilnej, konkursy dla najmłodszych. Będzie można spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, śmiałkowie przejdą też próbę dachowania. Wielki finał akcji w formie rodzinnego pikniku edukacyjnego zaplanowano 25 i 26 czerwca br. w Parku Szczęśliwickim w Warszawie.

Na terenie Podkarpacia zwieńczeniem całej kampanii, będzie duży happening edukacyjny organizowany 24 czerwca 2011r. w Rzeszowie na parkingu przy Hali Podpromie i okolicznych terenach (Olszynki, plac pod Mostem Zamkowym). GDDKiA wraz ze swoimi partnerami przygotowała na ten dzień wiele atrakcji. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, mobilne miasteczko ruchu drogowego. Służby ratunkowe wezmą udział w symulacji wypadku i pokazie działań służb ratowniczych, a ratownicy z Centrum Edukacji i Ratownictwa dream-team.pl pokażą jak udzielić pierwszej pomocy, jak zachować się w stanach zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak przeprowadzić zbieg resuscytacyjny. Piknik trwać będzie od godz. 12.00, a zakończą go koncerty gwiazd popierających ideę Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa.

W bieżącym roku, w ramach NEB-u organizowana jest także V jubileuszowa edycja festiwalu sportów ekstremalnych ExtremeDay 2011. Poprzez połączenie tych dwóch przedsięwzięć chcemy zwrócić uwagę zwłaszcza młodych ludzi, czyli tych znajdujących się w grupie największego ryzyka wypadków komunikacyjnych, na prawidłowe zachowania na drodze, pokazać jak mogą udzielić pierwszej pomocy oraz co mogą oraz powinni zrobić w sytuacjach, które potrafią zaskakiwać na drodze.

 

NEB i ExtremeDay to doskonała okazja do zainteresowania zwłaszcza młodych ludzi tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki połączeniu edukacji z zabawą, dzięki przekazaniu tych ważnych informacji w lekki i luźny sposób, dotrzemy do bardzo licznej grupy osób, u których fantazja i beztroska mogą być głównymi zagrożeniami podczas jazdy samochodem lub motocyklem. „Gdzie możemy lepiej promować bezpieczeństwo na drogach jeśli nie wśród młodych, aktywnych ludzi skłonnych do ryzykownej jazdy na motocyklach czy rowerach?” – pytają retorycznie organizatorzy. Chcemy pokazać, że ekstremalne sporty można uprawiać bezpiecznie, w wyznaczonych do tego miejscach i zwrócić uwagę uczestnikom imprezy, że polskie drogi nie są torami wyścigowymi.”

ExtremeDay to przede wszystkim sport. Podobnie jak w zeszłym roku zaprezentują się stunt-owcy wykonujący niewiarygodne ewolucje na tzw. „ścigaczach”. Swój przyjazd zapowiedziała ekipa FRS Zamość, której pokazy zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem wśród widowni. Tym razem zawodnicy staną do poważnej rywalizacji o Mistrzostwo Polski Południowo-Wschodniej. Kolejną imprezą sportową będzie Olszynki Bike Festiwal czyli zmagania na Olszynkach zawodników uprawiających rowerowy dirt. W zeszłym roku widzowie przecierali oczy ze zdumienia widząc co można zrobić z rowerem szybującym kilka metrów nad ziemią. Wszystko to za sprawą ekipy Skafander Bike Fest. Tym razem swój udział w zawodach zapowiedzieli również zawodnicy z całej Polski. Nie zabraknie też turnieju deskorolkowego oraz organizowanej wraz z Urzędem Miasta drugiej edycji Rzeszów Streetball Challenge. Tym sposobem koszykówka wraca do programu ExtremeDay.

Z roku na rok koncerty podczas ExtremeDay są coraz bardziej spektakularne. Tradycyjnie tego wieczoru na scenie będzie królował hip-hop ale sympatycy innych brzmień również powinni znaleźć coś dla siebie. Główną gwiazdą będzie supergrupa Parias (Eldo, Pele, Włodi) będąca tuż po wydaniu premierowego materiału. Każdy z raperów od wielu lat zalicza się do czołówki rodzimej sceny hip-hopowej. Na scenie pojawią się też Vienio i Diox czyli połączenie rutyny i świeżości we wspólnym projekcie dwóch warszawskich raperów. Kolejni wykonawcy, którzy zagrają na „X stage” to rewelacja programu Must be the Music, zespół Rotten Bark wykonujący tzw. kalifornijski rock. Całości dopełnią jedni z bardziej interesujących przedstawicieli polskiego nurtu reggae/dancehall – Madmajk, Kacezet i pochodzący z Jamajki Mass Cypher.

Bezpieczną podróż na wakacje w “Weekend bez Ofiar” ułatwić ma specjalna usługa SMS Info. Od 1 czerwca br. uruchomiony zostanie numer 71551 (1 zł + VAT), pod który abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o sytuacji drogowej w wybranych województwach. W odpowiedzi otrzymają informacje o stałych utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca br. będą informowani o pogodzie, korkach i wytyczanych objazdach.

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Ministerstwo Zdrowia, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne. Honorowy patronat objął Minister Infrastruktury.

Więcej informacji:

www.weekendbezofiar.pl

www.extremeday.pl

{jcomments on}

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

 • Promocja
 • Czy wiesz, że...
 • Magazyn Policyjny

Sport

 • Żużel
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Tenis

Turystyka

 • Bieszczady
 • Dalekie Wyprawy
 • Podkarpacie

Kultura

 • Książki
 • Muzyka
 • Kino
 • Promocje

Zdrowie

 • Pierwsza Pomoc
 • Zdrowie i Urodai 
 • Poradnik

Regulaminy

 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin

Administracja