Sztuczne oddychanie
- Szczegóły
- Opublikowano: 19 czerwiec 2012
1. O ile nie podejrzewasz złamania kręgosłupa, połóż rannego na plecach. Ułóż prosto głowę ofiary. Połóż jedną dłoń na jej czole, odchylając głowę do tyłu. Palce drugiej ręki włóż pod brodę tak, by wysunąć ją do przodu. W tej pozycji język nie zatka dróg oddechowych. Jedną rękę trzymając na czole ofiary, a drugą pod jej brodą, odchyl jej głowę nieznacznie do tyłu. Nasłuchuj oddechu, obserwuj klatkę piersiową, sprawdzaj, czy czuć wydychane przez ofiarę powietrze.
2. Otwarcie dróg oddechowych może sprawić, że ranny zacznie oddychać. Obserwuj klatkę piersiową, czy się unosi i opada. Posłuchaj, czy pojawił się oddech. Jeśli ranny nie oddycha, natychmiast przejdź do kolejnego etapu.
3. Uciśnij skrzydełka nosa rannego. Posłuż się w tym celu kciukiem i palcem wskazującym dłoni, którą trzymasz na jego czole. Utrzymuj cały czas głowę poszkodowanego w przechylonej pozycji. Połóż usta na ustach rannego i wykonaj dwa wolne, pełne wdmuchnięcia, między jednym a drugim nabierając powietrza. Kiedy powietrze dociera do płuc ratowanego, jego klatka piersiowa powinna się unosić, a następnie opadać. Jeśli tak się nie dzieje, spróbuj zmienić ułożenie głowy rannego i dmuchnij jeszcze raz. Jeśli nadal powietrze nie dociera do płuc, istnieje podejrzenie, że drogi oddechowe są zablokowane.
4. Jeśli powietrze dociera do płuc rannego, szybko przejdź do kolejnego etapu. Sprawdź przez 10 sekund, czy czuć tętno w tętnicy szyjnej. Jeśli go nie ma, musisz zastosować reanimację. Jeśli jest, ale nie ma oddechu, rozpocznij równomierne oddychanie usta-usta.
5. Wdmuchuj powietrze tak jak omówiono to w punkcie 3. Powtarzaj tę czynność co 5 sekund, póki ofiara zacznie sama oddychać. Gdy ofiara odzyska przytomność, nie pozwalaj jej wstać, dopóki nie nadjedzie lekarz. Otwierając drogi oddechowe dziecka, pamiętaj, by za bardzo nie przechylać mu główki. Tylko trochę unieś podbródek dziecka, posługując się jednym lub dwoma palcami. Drugą dłoń trzymaj na czole, utrzymując główkę we właściwej pozycji. Obejmij ustami usta lub nos-usta dziecka. Delikatnie zrób dwa lekkie wdmuchnięcia, by wypełnić dziecku płuca. Zbadaj tętno (u niemowląt po wewnętrznej stronie ramienia, pomiędzy barkiem a łokciem). Jeśli jest tętno, wykonuj jedno delikatne wdmuchnięcie co 2 sekundy w przypadku niemowlęcia, co 3 w przypadku większego dziecka.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że ranny ma uszkodzony kręgosłup, (nie może swobodnie poruszać palcami rąk ani nóg lub czuje drętwienie dłoni albo stóp) w żadnym wypadku nie może poruszać szyją. W takiej sytuacji spróbuj zastosować oddychanie metodą usta – usta lub usta-nos.