Pt29032024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

Stwórz swoją ETNOchoinkę

Stwórz swoją ETNOchoinkę

W ramach comiesięcznych warsztatów etnograficznych...

Zespół „Kornele”

Zespół „Kornele”

Zespół „Kornele” z Młodzieżowego Domu Kultury w Rz...

Tytuły HONOROWYCH OBYWATELI wręczone

Tytuły HONOROWYCH OBYWATELI wręczone

Do zacnego grona Honorowych Obywateli Rzeszowa doł...

Tajemnice dawnej wsi

Tajemnice dawnej wsi

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 Muzeum ...

Toczenie dzbanków w skansenie

Toczenie dzbanków w skansenie

Muzeum w Kolbuszowej zaprasza na kolejne zajęcia z...

Dni Otwarte MDK

Dni Otwarte MDK

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na Dn...
build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Kultura Tytuły HONOROWYCH OBYWATELI wręczone

Tytuły HONOROWYCH OBYWATELI wręczone

fot Irena Gałuszka 10Do zacnego grona Honorowych Obywateli Rzeszowa dołączyli wczoraj Panowie: Marek Darecki i Adam Góral – ludzie biznesu, zdecydowani liderzy środowiska ekonomicznego i społecznego naszego miasta. Różne są drogi karier zawodowych, ale łączy ich jedno – obydwaj wyznaczają kierunki rozwoju poprzez otwarcie firm, którymi kierują, na przedsięwzięcia z branży wysokich technologii, innowacyjność i współpracę międzynarodową.

Prowadząc szeroko rozumianą produkcję – przemysłową w przypadku WSK „PZL-Rzeszów” oraz oprogramowania i usług informatycznych w przypadku Asseco Poland – obie firmy kreują wzrost gospodarczy naszego miasta i regionu, tworzą nowe miejsca pracy, sponsorują wiele dziedzin życia społecznego.

Zwyczaj nadawania honorowego obywatelstwa przez miasta galicyjskie stał się powszechny od połowy XIX wieku. Przyznawano je osobom, które przez swą działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do rozwoju ośrodków miejskich, a także znanym politykom, którzy umożliwili poszerzenie autonomii Galicji.
Nadanie godności Honorowego Obywatela Rzeszowa wiązało się z wręczeniem odpowiedniego dyplomu. Sporządzano go przeważnie na pergaminie, ozdabiano rysunkami i herbem miasta, po tekście, podkreślającym zasługi wyróżnionego, umieszczano podpisy burmistrza, członków magistratu i rajców miejskich. Dyplomy wręczano na specjalnie przygotowanych uroczystościach w mieście lub delegacja Rady Miejskiej udawała się do uhonorowanego i przekazywała mu dyplom (tak było także w przypadku honorowego obywatelstwa dla Jana Pawła II).
W okresie galicyjskim udokumentowano 26 aktów nadania tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa, w okresie II Rzeczypospolitej – 4. Przez kolejne 60 lat nikogo nie wyróżniono tą godnością. Dopiero w 1994 r. Rada Miasta reaktywowała praktykę nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Od połowy XIX wieku do tej pory wyróżniono nim 44 osoby (tytuły dla Panów: Marka Dareckiego i Adama Górala są 45. i 46. z kolei).
Nikt z uhonorowanych nie odmówił przyjęcia tej godności. Tylko kilku z nich urodziło się w Rzeszowie, inni odegrali decydującą rolę w formowaniu i utrwalaniu autonomii galicyjskiej, zasłużyli się w budowie niepodległego Państwa Polskiego bądź przyczynili się do rozwoju Rzeszowa.
Obecnie tytuł Honorowego Obywatela nadaje Rada Miasta, uchwałą podejmowaną większością głosów, na wniosek Prezydenta Miasta, organizacji społecznych, politycznych, związków wyznaniowych, osób fizycznych oraz innych instytucji. Dyplom i medal Honorowego Obywatela Rzeszowa wręczany jest na uroczystej Sesji Rady Miasta – tak jak ta, w której uczestniczymy, a imiona i nazwiska wyróżnionych osób wpisuje się do Księgi Honorowych Obywateli, przechowywanej w siedzibie Urzędu Miasta.
Pierwszym (udokumentowanym) Honorowym Obywatelem Rzeszowa był Moritz von Sala – latach 1830-1832 komisarz w urzędzie cyrkularnym (okręgowym) w Złoczowie, a w latach 40. XIX w. radca gubernialny we Lwowie. W Rzeszowie w 1849 r. pełnił urząd kreishauptmanna czyli naczelnika w rzeszowskim urzędzie okręgowym.

Po długiej przerwie nadawania tytułu powrócono do tego szlachetnego zwyczaju w 1994 roku, kiedy to Honorowymi Obywatelami Miasta Rzeszowa zostali: 
gen. Stanisław Maczek - wybitny żołnierz i dowódca, bohater walk z Niemcami na Zachodzie (m.in. zwycięstwa pod Falaise i wyzwolenia Bredy), uhonorowany Komandorią Krzyża francuskiej Legii Honorowej ks. Walenty Bal – protonatariusz apostolski, infułat, dziekan dekanatu Rzeszów, kanonik gremialny kapituły jarosławskiej, długoletni katecheta i wychowawca młodzieży, rektor i pierwszy proboszcz parafii św. Krzyża, kapelan Armii Krajowej, Związku Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, Cechu Rzemieślnikówa
bp Ignacy Tokarczuk – biskup diecezjalny przemyski w latach 1965–1993 (w latach 1991–1992 arcybiskup „ad personam”, w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej, Kawaler Orderu Orła Białego, powszechnie znany jako „budowniczy kościołów”
Najznaczniejszym i najznamienitszym z wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Rzeszowa był, dzisiaj już błogosławiony, Jan Paweł II – papież, który 2 czerwca 1991 r. odwiedził Rzeszów z wizytą apostolską i dzięki któremu zaistniała diecezja rzeszowska ze stolicą w naszym mieście. Tytuł nadano Mu 24 marca 1998 r.

Inne – najwybitniejsze z wybitnych – postaci uhonorowane tytułem to:
Józef Piłsudski – marszałek Polski, Naczelnik Państwa, nietuzinkowy polityk, strateg i przywódca, najwybitniejsza postać II Rzeczpospolitej – obecny wśród nas ordynariusz diecezji rzeszowskiej, autorytet, z którego opinią liczą się wszyscy w naszym mieście i regionie
Ksiądz Józef Sondej – infułat, kapelan Armii Krajowej i „Solidarności”, wieloletni (1955-1994) proboszcz rzeszowskiej Parafii Chrystusa Króla, duszpasterz młodzieży akademickiej, dziekan dekanatu Rzeszów II, znakomity kaznodzieja i znawca historii
Józef Szajna – zmarły w 2008 r., rzeszowianin z urodzenia, więzień obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie, wybitny dramaturg i reżyser, malarz i scenograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wojciech Kilar jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów muzyki poważnej, który w Rzeszowie rozpoczynał kształcenie muzyczne, twórca muzyki filmowej, Kawaler Orderu Orła Białego
Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, wybitny polityk niepodległościowy i emigracyjny, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r.
Piotr Chmieliński - rzeszowianin z urodzenia, światowej sławy odkrywca, podróżnik, kajakarz, badacz. Pierwszy i jedyny człowiek, który przepłynął Amazonkę.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta jest dowodem szacunku, składanym osobom zasłużonym dla Rzeszowa. To także wyraz najwyższego uznania za wybitne osiągnięcia i zasługi.
Wszyscy dotychczasowi nominaci są znakomitym przykładem, że osiągając nawet największe sukcesy zawodowe, można i warto zachować postawę szlachetności i życzliwości wobec innych ludzi oraz wolę czynienia dobra społecznego.

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja