Uchroń się przez Wielkanocnym bólem brzucha
- Szczegóły
- Opublikowano: 26 marzec 2012
- Kinga Litwińczuk
Zbliża się okres przedświąteczny. W jaki sposób poradzić sobie z nadmiarem pożywienia. Czy odmówić, gdy nas częstują, czy też bez ograniczeń rozkoszować się licznymi świątecznymi potrawami - wszak są Święta! Zapala się jednak pomarańczowe światło i zaczynasz się martwić - przecież będzie mnie bolał brzuch i będę czuć się - delikatnie mówiąc: "niekomfortowo".
Oto praktyczne wskazówki przygotowane przez ekspertów z PoProstuZdrowo.pl jak uniknąć trawiennego rozczarowania oraz „smacznie" i bez dolegliwości spędzić Święta:
1. Staraj się nakładać na talerz niewielkie porcje
Nawet jeżeli zasiadając do stołu czujesz głód, staraj się nie nakładać na talerz zbyt obfitych porcji, dzięki temu zdołasz skosztować więcej potraw. Dodatkowo pamiętaj, że uczucie sytości pojawia się kilkanaście minut po posiłku, dlatego daj organizmowi czas na przesłanie odpowiednich informacji do mózgu.
2. Rób przerwy między posiłkami
Spożywanie posiłku nie musi być maratonem. Nie traktuj spożywania jedzenia jak wyścigów. Wstań od czasu do czasu od stołu, otwórz okno albo wyjdź na krótki spacer. Dzięki temu dasz swojemu żołądkowi czas na zajęcie się spożytym posiłkiem. Staraj się ponadto często uśmiechać, towarzyszące mu napinanie mięśni twarzy i brzucha ma dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy.
3. Wybieraj warzywa
Surówki, sałatki warzywne pozwalają na znakomite usprawnienie trawienia i ochraniają przewód pokarmowy przed podrażnieniem. Łagodzą rozmaite dolegliwości oraz regulują wypróżnianie się.
4. Wybieraj ciemne pieczywo
Jeżeli masz ochotę na ciężkostrawne dania np. na bigos, smażonego kotleta, duszoną fasolkę staraj się wybrać do nich ciemne pieczywo. Zawiera ono dużo błonnika, który pełni w przewodzie pokarmowym funkcję szczotki - oczyszcza jelita, usuwając z nich niestrawione resztki pokarmowe i toksyny, dodatkowo przyspiesza trawienie.
5. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs
W Twojej ślinie znajduje się enzym, który pomaga w trawieniu węglowodanów. Jego aktywność wzrasta w sytuacji, gdy pokarm jest dobrze rozdrobniony i odpowiednio zwilżony. W ślinie znajdują się również inne substancje, które pełnią funkcje ochronną układu pokarmowego, w tym niszczą szkodliwe bakterie i neutralizują kwasy znajdujące się w pokarmach. Dodatkowo połykanie dużych kęsów może niekorzystnie odbić się na Twoim żołądku, który może przypomnieć Ci bólem, że woli jedzenie dostarczane w mniejszych fragmentach.
6. Używaj przypraw
Wszelkie przyprawy (np. majeranek, tymianek, pieprz) nie tylko nadają potrawom odpowiedni smak, ale pomagają nam w trawieniu. Podczas przygotowywania posiłków nie unikaj ich stosowania; dodanie przypraw do niektórych potraw, takich jak kapusta czy groch spowoduje, że będą one lżej strawne.
7. Zwracaj uwagę czym popijasz posiłek
Kiedy spożywasz bardziej obfite niż zazwyczaj posiłki, wybieraj do popicia wodę mineralną niegazowaną (gazowana dodatkowo zaostrza apetyt). Woda, którą będziesz pić pomiędzy posiłkami doskonale sobie poradzi z ciężkostrawnymi potrawami, ale sprawi dodatkowo, że zjesz mniej. Kompot z suszonych śliwek do obiadu sprawi, że twój żołądek i jelita poczują ulgę, a jeżeli masz taką możliwość, wypróbuj zieloną herbatę. Uspokoi ona błonę śluzową żołądka, ułatwi trawienie i pomoże przy pojawieniu się zaparć.
8. Zioła twoją deską ratunku
Gdy zauważysz, że czujesz się nie najlepiej przygotuj sobie ziołową herbatkę. Z pomocą przyjdzie mięta, rumianek i koper włoski. Zioła doskonale i w miarę szybko uregulują pracę układu pokarmowego. W przypadku bólów brzucha zażyj krople żołądkowe lub ziołowe tabletki łagodzące podrażnienie wątroby.{jcomments on}