Cz13062024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Kultura Aktualności Muzea VIII Europejska Noc Muzeów w Rzeszowie

VIII Europejska Noc Muzeów w Rzeszowie

VIII edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Rzeszowie odbędzie się 18 maja 2013 (czwartek) w godzinach 19.00 - 1.00. Głównym celem Nocy Muzeów, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów oraz publiczności.

Podczas tej niepowtarzalnej nocy muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej instytucji. Nocne zwiedzanie muzeów cieszy się ze strony publiczności bardzo dużym zainteresowaniem.

Z okazji przypadającej w tym roku 90-tej rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego, Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę zatytułowaną „Hej, hej do kniei… - w 90-tą rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego”. Prezentowana wystawa ukazać ma łowiectwo w szerszym kontekście, jako nieodłączny element ludzkiej egzystencji od najdawniejszych czasów. Oprócz broni i oporządzenie myśliwego, na wystawie zobaczyć będzie można również różne zabytki związane z szeroko rozumianą kulturą łowiecką. Pamiątki i wyroby artystyczne ozdobione motywami myśliwskimi pokazane zostaną w scenerii saloniku myśliwskiego z przełomu XIX i XX wieku. Uzupełnieniem wystawy będzie wieczór myśliwski, podczas którego zaprezentują się hejnaliści, sokolnicy itp. Interesująco zapowiada się ekspozycja zatytułowana „Polska rzeźba fin de siécle’u (1890-1914)” pokazująca młodopolskie dzieła, które zostały stworzone przez najwybitniejszych twórców tej epoki m. in.: Konstantego Laszczkę, Wacława Szymanowskiego, Xawerego Dunikowskiego i Edwarda Wittiga. Modernistyczne rzeźby artystów są pełne indywidualności, mają na wskroś nowoczesną formę i ukazują wiele aspektów sztuki tamtego czasu, która wówczas święciła wielkie artystyczne triumfy.

Muzeum Etnograficzne zaprasza na zwiedzanie wystaw: „Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia”, „Dawna rzeźba i malarstwo ludowe” oraz „Ptasim kluczem”. Ta ostatnia wystawa związana jest z symboliką i motywami ptaków w kulturze ludowej.  Będzie można na niej obejrzeć sztukę ludową,  przedmioty codziennego użytku oraz wyposażenia wnętrz ozdobione motywem ptaka, elementy ubioru itp. Wystawa nawiązywać będzie do początków wierzeń z czasów przedchrześcijańskich oraz motywu godła polskiego, obrazować jaką rolę spełniała symbolika ptaka w ludowych obrzędach, wierzeniach, wróżbach itp. Na ekspozycji zostaną ponadto zaprezentowane unikatowe gwizdki gliniane z kilkutysięcznej kolekcji Andrzeja Nowaka z Opola oraz zdjęcia Grzegorza Olosia.

Muzeum Diecezjalne zaprezentuje wystawę malarstwa Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej z Krakowa zatytułowaną „Stąd i stamtąd jestem” oraz muzealia, które w roku 2012 zostały poddane konserwacji.

Muzeum Techniki i Militariów oprócz udostępnienia stałych ekspozycji (samochody i motocykle zabytkowe, sprzęt RTV i AGD zabytkowy, umundurowanie służb mundurowych) zaprezentuje wystawę sprzętu rolniczego i budowlanego. Rajd turystyczny, zlot, nocny konkurs elegancji w Rzeszowie na Rynku, próby sportowe, szkolenie z posługiwania się materiałami rajdowymi, pokazy sportowych samochodów, spotkania z utytułowanymi kierowcami złożą się na  V Rajd Nocy Muzeów i VIII Zlot Pojazdów Zabytkowych i Militarnych.

Archiwum Państwowe przygotuje wystawę dokumentów - "Wszystkie zwierzęta duże i małe", a także map i projektów budynków. Zaprezentowany zostanie archiwalny niemy film z połowy lat 60-tych ubiegłego wieku przedstawiający codzienne życie w miejscowości Miejsce Piastowe oraz wystawa zdjęć z powodzi w 2010 roku, w wyniku której zalane zostało ok. 500 metrów akt przechowywanych w Oddziale w Skołyszynie koło Jasła. Dla zwiedzających zostaną udostępnione magazyny.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna pokaże kolekcję najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, starych pocztówek, dokumentów życia społecznego (XIX-XX w.), unikatowych książek z XIX w., kartografii, książki liberackiej. Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne, bajkowe kalambury, poszukiwanie skarbów, zagadki i mini konkursy z nagrodami, wystawy prac dziecięcych i nietypowych książek. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Książki zakazane”, zapoznać się ze sposobami przechowywania i konserwacji zbiorów w bibliotece oraz zakupić książkę na kiermaszu.

Muzeum Mleczarstwa przy Zespole Szkół Spożywczych zaprezentuje wirowanie mleka w zabytkowej wirówce firmy Alfa Laval, pokazy wyrobu masła, wystawy plenerowe „Codzienność i korespondencja Szkoły Mleczarskiej w czasie II wojny światowej”, "Niekonwencjonalne metody wyrobu masła-od starożytności do XIX wieku”, dla najmłodszych przygotowano konkursy i zabawy. Na ekspozycji stałem zwiedzający zobaczą maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski ilustrujące rozwój mleczarstwa na przestrzeni wieków oraz zbiór dokumentów i pamiątek przedstawiających historię spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego.

W Biurze Wystaw Artystycznych podczas Nocy Muzeów będą czynne wystawy: “Stanisław Ożóg – rysunek, ilustracje”, XIV Podkarpacki Przegląd Plastyki Dzieci i Młodzieży “Inspiracje Muzyczne w Plastyce”.

Instytut Pamięci Narodowej zaplanował zwiedzanie archiwum, projekcje filmów szkoleniowych i operacyjnych SB poprzedzone stosowną prelekcją, pokaz druku na sicie, prezentację gier edukacyjnych – „303”, „Znaj Znak”, „Pamięć ‘39”, „Awans” oraz pokaz grupy rekonstrukcji historycznej „San”.

W Muzeum Dobranocek będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę „Animacja – to nie takie proste”, prezentującą twórczość Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bohaterowie popularnych animacji rysunkowych będą spoglądać na zwiedzających z licznych folii-kadrów filmowych i plakatów, będą także scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne, zdjęcia archiwalne, wydawnictwa i wiele pamiątek z wizerunkami bohaterów kreskówek.

Wielbiciele animacji będą mogli się dowiedzieć jak powstawały ulubione filmy i kto je zrealizował. Atrakcją wystawy będzie stanowisko pracy rysownika. Na muzealnym zootropie ożyją rysunki znanych postaci z filmów. Będzie też bogata oferta animacji rysunkowych oraz filmowe niespodzianki i artystyczne aktywności dla nocnych gości muzeum.

Krąży opowieść, że późną porą bohaterowie dobranocek opuszczają swoje gabloty i idą na spacer, może tej niezwykłej nocy komuś uda się ich spotkać…

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

 • Promocja
 • Czy wiesz, że...
 • Magazyn Policyjny

Sport

 • Żużel
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Tenis

Turystyka

 • Bieszczady
 • Dalekie Wyprawy
 • Podkarpacie

Kultura

 • Książki
 • Muzyka
 • Kino
 • Promocje

Zdrowie

 • Pierwsza Pomoc
 • Zdrowie i Urodai 
 • Poradnik

Regulaminy

 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin

Administracja