Zabiegi fizjoterapeutyczne
- Szczegóły
- Opublikowano: 29 listopad 2013
- Super User
W wielu chorobach czy po urazach konieczne są zabiegi fizjoterapeutyczne, które usprawniają i przywracają prawidłowe funkcjonowanie narządów. Pod warunkiem, że wykonujemy je regularnie i zgodnie z zaleceniem lekarza.
W zależności od schorzenia różnie dobierane są zabiegi fizjoterapeutyczne. Najczęściej zajmuje się tym lekarz o specjalności rehabilitant, który ustala nie tylko rodzaj zabiegów, ale też ich ilość, czas trwania czy intensywność. Pacjenci najbardziej lubią te zabiegi, podczas których nie trzeba nic robić.
Chodzą więc ochoczo na lasery, lampy naświetlające, krioterapię, różnego rodzaju masaże czy pozytywne prądy. Tymczasem w wielu przypadkach oprócz zabiegów konieczna jest praca własna – czyli ćwiczenia, zarówno z rehabilitantem, jak i codziennie w domu. Niestety, o tym wiele osób zapomina, uważając, że nowoczesne urządzenia wykonają za nie ciężką pracę.
Nie tylko dla chorych
Na zabiegi fizjoterapeutyczne możemy się wybrać nie tylko w przychodniach czy ośrodkach rehabilitacji. Są też częścią oferty w wielu ośrodkach Spa, pensjonatach czy hotelach. Bo ich zadaniem jest nie tylko leczenie, ale też przywracanie równowagi organizmu, pomoc w regeneracji czy po prostu odprężenie. Powinni z nich korzystać nie tylko chorzy podczas rehabilitacji wielu dolegliwości i urazów, ale też osoby, które potrzebują wyciszenia, odprężenia i relaksu.
Na masaż czy lampy szczególnie powinni wybrać się wszyscy, którzy mają siedząca biurową pracę. Jeśli codziennie, przez miesiące i lata siedzimy po 8-10 godzin w jednej pozycji, nasze plecy i kręgosłup z pewnością nam za to nie podziękują. Prędzej czy później pojawią się bóle, napięcia mięśni, które będą utrudniały codzienne funkcjonowanie. Warto wtedy wybrać się na zabiegi fizjoterapeutyczne, które złagodzą dolegliwości.
Pamiętajmy, by z tego rodzaju zabiegów korzystać z głową i pod okiem profesjonalisty. Każdy potrafi włączyć lampę czy laser, co nie znaczy, że jest dyplomowanym fizjoterapeutą. A fizjoterapia, tak jak każde inne leczenie, źle stosowana może zaszkodzić zamiast pomóc.