Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
- Szczegóły
- Opublikowano: 19 grudzień 2011
- Super User
Zwiedzając Park Etnograficzny w Sanoku możemy poczuć niepowtarzalny klimat tego magicznego miejsca. Klimat ten skłania nas do refleksji na temat czasu, ludzi, miejsc i przemijania. Spotkamy się tam z bogactwem kulturowym tego przygranicznego regionu, w którym burzliwa historia miesza się ze współczesnością, a dziedzictwo kulturowe bizantyjskiego Wschodu z łacińską spuścizną Zachodu.
Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Malownicze położenie parku na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich bardzo wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia. Obszar skansenu obejmuje 38 hektarów, na których prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza wschodniej części polskich Karpat, Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz Podkarpacia. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Na terenie Parku Etnograficznego zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Są to budynki mieszkalne, mieszkalno-gospodarcze, gospodarcze, obiekty sakralne między innymi XVII -wieczny kościół, dwie XVIII -wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z początku XIX wieku i kilka malowniczych kapliczek. Możemy też zobaczyć budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoła wiejska, zajazd oraz obiekty przemysłowe: młyn wodny, wiatraki i kuźnie. Powstała tu także piękna stała ekspozycja malarstwa ikonowego zatytułowana „Ikona karpacka”, na której zaprezentowano ponad 220 ikon pochodzących z czasów od XV do XX wieku, ukazujących pełny rozwój pisania ikon w strefie polskich Karpat.
Muzeum czynne jest cały rok. Od 1 do 30 kwietnia w godz. od 900 do 1600,, od 1 maja do 30 września w godz. od 800 do 1800, , od 1 października do 31 października w godz. od 800 do 1600, , od 1 listopada do 31 marca w godz. od 900 do 1400.
{jcomments on}