Co trzeba wiedzieć przed wyruszeniem w rejs po jeziorach?
- Szczegóły
- Opublikowano: 11 lipiec 2017
- Super User
Przede wszystkim wybrać odpowiedni akwen i zapoznać się warunkami żeglowania. Jeśli ktoś jest motorowodniakiem i ma własną motorową łódź kabinową powinien wiedzieć, że nie po każdym jeziorze można pływać takimi jednostkami. Na przykład na Jeziorach Mazurskich korzystający z motorówek mają o tyle lepiej, że nie muszą zrzucać żagli i kłaść masztów, zaś żeglarze mają na tym obszarze niemało takich sytuacji. Przykładem może być odcinek z Jagodnego do Tałt.
Żeglarzy i motorowodniaków również obowiązują "przepisy drogowe"
Tak, żeglarzy i motorowodniaków obowiązują również "przepisy drogowe". Na przykład warto wiedzieć choćby to, że duże statki jeziorowe mają pierwszeństwo przed każdą inną pływającą jednostką śródlądową. Szybkie łodzie motorowodne zobowiązane są dawać pierwszeństwo innym jednostkom, na przykład żaglówkom. Jacht płynący prawym halsem ma pierwszeństwo przed jachtem płynącym lewym halsem. Tych przepisów jest wiele i warto przed rejsem jest przestudiować jakiś poradnik. System NaviSail na bieżąco pokaże wodniakowi wszystkie locje na trasie, a także ewentualne niedogodności na wodzie publikowane przez użytkowników. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Ponadto na jeziorach uczęszczanych przez żeglarzy (na przykład Wielkich Jeziorach Mazurskich lub Pojezierzu Iławskim) są wyraźnie oznakowane szlaki oraz miejsca niebezpieczne, na przykład mielizny lub podwodne głazy.
Doświadczenia z "białym szkwałem" spowodowały to, że na niektórych jeziorach pojawiły się wieże sygnalizacyjne, co się wiąże również z tym, że częstotliwość sygnału świetlnego świadczy o konkretnym stopniu zagrożenia.
Jakie wybieramy łodzie?
Na jeziorach, zwłaszcza na Wielkich Jeziorach Mazurskich, są już dziesiątki przystani i... tysiące jednostek przeznaczonych do pływania, zarówno żaglowych jak i motorowodnych. Niektóre motorówki przypominają już niewielkie stateczki. Zaś żaglówki kabinowe niejednokrotnie przypominają wnętrzem ekskluzywne domki kempingowe.
Oczywiście wybór zależy nie tylko od tych czynników, ale choćby od tego, czy posiadamy patent żeglarski. Pocieszające dla amatorów pływania jest to, że i dla osób bez patentu właściciele sprzętu motorowodnego posiadają konkretne oferty. Tu wiele zależy od mocy silnika i długości łódki. Nie posiadając patentu mogą pływać żaglówką nie przekraczającą długości 7,5 m. Również bez patentu możemy poruszać się jachtem motorowym z silnikiem o niewielkiej mocy.
W zależności od tego jak zaawansowanymi jesteśmy żeglarzami, możemy wybrać rodzaj sterowania żaglówką. Coraz bardziej popularne (i coraz częściej produkowane) są stery strumieniowe, gdzie strumienie wody tryskające spod rufy pozwalają utrzymać sterowność łódki.