Śr29052024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

Dwór polski w starej fotografii

Dwór polski w starej fotografii

Album „Dwór polski w starej fotografii” powstał we...

Rzeszów promuje się w Moskwie

Rzeszów promuje się w Moskwie

Miasto Rzeszów oraz Ambasada Polski w Moskwie nawi...

XXIII Nocny Bieg Uliczny Solidarności

XXIII Nocny Bieg Uliczny Solidarności

1 września 2012 r . o godz. 19.00

Start - Meta: Ry...

Rodzinny Rajd Rowerowy z Funduszami Europejskimi

Rodzinny Rajd Rowerowy z Funduszami Europejskimi

Zapraszamy na imprezę plenerową pn. Rodzinny Rajd ...

Szlakiem wina białego. Od Bieszczadów do Tokaju

Szlakiem wina białego. Od Bieszczadów do Tokaju

Bogato ilustrowany autorski przewodnik proponuje w...

Zapraszają Polaków na Węgry

Zapraszają Polaków na Węgry

W Rzeszowie gościł burmistrz miasta Nyíregyháza ...

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Turystyka Jedziemy na wczasy? Nie spieszmy się.

Jedziemy na wczasy? Nie spieszmy się.

glisno 800W drodze na wczasy możemy zrezygnować z szybkiego przejazdu i cieszyć się z pięknych, atrakcyjnych miejsc po drodze. Kto raz tego spróbuje, już z tego nie zrezygnuje.

W Polsce przybyło autostrad i szybkich dróg dwujezdniowych, a jednak w sezonie urlopowym ciągle słyszymy o korkach na tych drogach prowadzących nad morze. Dlaczego tak jest, skoro jesteśmy na urlopie? Po co spieszymy się nad to morze, skoro wiadomo, że spędzimy nad nim najbliższe 2 tygodnie? To, co zyskaliśmy na szybkiej trasie, straciliśmy w korku. Tymczasem wystarczy zjechać z trasy, żeby zobaczyć, że może być inaczej.

Jadąc w zachodniej Polsce z południa nad Bałtyk, wystarczy 5 godzin, o ile rzeczywiście nie będzie korków. Jeśli jednak nie czujemy presji czasu, to zjedźmy z drogi S3, aby odwiedzić kilka pięknych miejsc. Jednym z takich miejsc jest Łagów znany z festiwalu filmowego Lubuskie Lato Filmowe. Żeby tam się dostać, trzeba zjechać z trasy w Świebodzinie, a korzystając z okazji zobaczyć po drodze figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To okazja całkowicie za darmo, a dopiero z bliska można docenić ogrom tej budowli i całego przedsięwzięcia. Przejeżdżając przez Świebodzin, trzeba zajrzeć na Rynek, coś zjeść i zrobić pamiątkową fotografię na ławeczce z Czesławem Niemenem. Później kilkanaście kilometrów niespiesznej drogi i wjeżdżamy do Łagowa.

Zamek w Łagowie to główna atrakcja tej turystycznej miejscowości położonej wśród lasów, wzgórz i dwóch jezior. Zamek zbudowali Joannici w XIV wieku, na wzgórzu w przesmyku między dwoma jeziorami. To miejsce ma naturalne walory obronne, dlatego zamek trudno było zdobyć. Nikomu zresztą się to nie udało. Zamek w Łagowie zachował się w dobrym stanie, teraz jest tam hotel i restauracja, ale można wejść na wieżę zamkową i podziwiać okolicę (więcej na temat zamku w Łagowie - https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/). Po krótkim odpoczynku w Łagowie jedziemy do Lubniewic. To kolejna znana, atrakcyjna miejscowość turystyczna z lasami i jeziorami. W Lubniewicach są dwa pałace oraz ciekawostka - Park Miłości z poplenerowymi rzeźbami nawiązującymi do pobytu Michaliny Wisłockiej. Kolejne miejsce na spacer i odpoczynek (o pałacach w Lubniewicach - https://discover.pl/palac-w-lubniewicach/). Po drodze do Lubniewic warto obejrzeć sobie piękny pałac w Gliśnie, dobrze zachowany, użytkowany jako ośrodek szkoleniowy. To bardzo mało znany pałac leżący nieco na uboczu. Z Lubniewic możemy wrócić na trasę i jechać dalej nad morze.

Alternatywą dla Lubniewic mogą być okolice Międzyrzecza, czego plusem jest trzymanie się blisko pierwotnej trasy. Najbliżej jest Opactwo Cystersów w Gościkowie-Paradyżu, czyli obecne wyższe seminarium Duchowne. Po terenie oprowadzają kompetentni klerycy, bardzo ciekawe muzeum oraz przepiękny kościół. W zasięgu jest również Międzyrzecki Rejon Umocniony i do wyboru podziemne trasy w Pniewie lub w Boryszynie. Miłośnicy militariów nie zawiodą się. Będąc w Międzyrzeczu, można odwiedzić bardzo ciekawe muzeum w dawnym budynku starostów międzyrzeckich albo tylko obejrzeć ruiny zamku, którego budowę zlecił sam król Kazimierz Wielki ok. 1350 roku.

Atrakcją leżącą nieco w bok od głównej trasy jest Park Narodowy „Ujście Warty". To atrakcja, na którą należy poświecić kilka godzin, więc trudno będzie ja połączyć z innymi. Są to ogromne rozlewisk będące siedliskiem kilkuset gatunków ptaków. Miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników obserwowania i fotografowania ptactwa. Kilka ścieżek edukacyjnych, rowerowych, a w Słońsku oczywiście ruiny zamku... Joannitów. Blisko jest Kostrzyn ze swoją twierdzą położoną nad Odrą i starym miastem, po którym zostały tylko ulice. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że oprócz głównej twierdzy są jeszcze cztery pomocnicze forty, z których trzy są w Polsce. Jeden z nich, Fort Sarbinowo, jest blisko Przystanku Woodstock. Ciekawe ilu bywalców festiwalu było w tym forcie?

lagow 800

To nie wszystkie atrakcje w okolicy, a gdyby podróżny zechciał je poznać, musiałby zrezygnować z wyjazdu nad morze. Być może wizyta w Łagowie albo w Lubniewicach zachęci kogoś do spędzenia wczasów w tej okolicy. 

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

 • Promocja
 • Czy wiesz, że...
 • Magazyn Policyjny

Sport

 • Żużel
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Tenis

Turystyka

 • Bieszczady
 • Dalekie Wyprawy
 • Podkarpacie

Kultura

 • Książki
 • Muzyka
 • Kino
 • Promocje

Zdrowie

 • Pierwsza Pomoc
 • Zdrowie i Urodai 
 • Poradnik

Regulaminy

 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin

Administracja