Aparaty na zęby to nie moda, ale konieczność
- Szczegóły
- Opublikowano: 26 wrzesień 2019
- Super User
Od jakiegoś czasu widujemy coraz więcej osób, które noszą aparat na zęby. Są to dzieci i dorośli, zwykli ludzie i celebryci. Można by pomyśleć, że to efekt jakiejś nowej mody. Tymczasem nie jest to moda, a konieczność. Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny zadba o nasze zęby i skoryguje wady.KIEDY POTRZEBNY JEST APARAT NA ZĘBY?
Zęby bywają przyczyną wielu kłopotów i nie jest to wyłącznie próchnica. Bardzo często pojawiają się wady zgryzu, niewłaściwe ustawienie zębów w łukach i stłoczenia. Nie są to wyłącznie defekty estetyczne, choć faktycznie nie zapewniają pięknego uśmiechu. Wady te powodują trudności w odpowiednim zadbaniu o higienę jamy ustnej, dyskomfort, a nawet ból. W takich przypadkach pomóc może jedynie ortodonta, który dobierze odpowiedni aparat ortodontyczny.
Poznań może zaoferować gabinet myORTHO, gdzie specjaliści zajmą się profesjonalnym leczeniem wad zgryzu i zadbają o uzyskanie pięknego uśmiechu.
RODZAJE APARATÓW
Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, w zależności od wad oraz funkcji, jaką mają spełniać. Dlatego też ortodonta dopasowuje aparat na zęby indywidualnie, w zależności od pacjenta i jego potrzeb. Każdy przypadek jest inny i wymaga spersonalizowanego opracowania zarówno techniki leczenia, jak i doboru właściwego aparatu.
Do najbardziej popularnych należą:
- ruchomy (zdejmowany) aparat ortodontyczny – jest on zakładany przez pacjenta zgodnie z planem przygotowanym przez ortodontę; aparat jest wykonywany przez technika dentystycznego i dostosowany do konieczności redukowania konkretnej wady; efekty zależą tu od czasu noszenia takiego aparatu, więc najważniejsze są: współpraca z ortodontą i systematyczność; odpowiednia liczba godzin i regularność stosowania powodują, że aparat ruchomy przynosi takie same rezultaty jak stały; dodatkowym atutem jest możliwość wybrania przez pacjenta wzoru i koloru;
- stały aparat ortodontyczny – do tego typu należą aparaty cienko i grubołukowe; decyzja o wyborze konkretnego modelu zależy od korygowanej wady, zaleceń ortodonty oraz oczekiwań pacjenta; aparaty stałe pozostają w jamie ustnej przez całą dobę, co zapewnia możliwość uzyskania szybszych efektów; nie można ich jednak zdjąć; najczęściej stosowane są aparaty cienkołukowe, które umożliwiają duże zmiany w ustawieniu zębów; aparaty grubołukowe używa są zwykle w celu poszerzenia górnego łuku zębowego.
- aparaty językowe – tzw. aparaty lingwalne; są one całkowicie niewidoczne w jamie ustnej; przykleja się je do wewnętrznej powierzchni zębów;
- aparaty utrwalające – korekta wad wymaga czasu, jednak po zakończeniu procesu leczenia, pacjent musi jeszcze stosować tzw. aparat retencyjny, czyli utrwalający; ma on na celu podtrzymanie już uzyskanego efektu.
EFEKTY STOSOWANIA APARATÓW NA ZĘBY
Efekty leczenia ortodontycznego zależą nie tylko od właściwie dobranego aparatu, ale także od współpracy ortodonty z pacjentem. Właściwy plan, systematyczność i cierpliwość to najważniejsze elementy na drodze do pięknych, prostych zębów i ładnego uśmiechu.