Maszyna w leasingu a wywóz za granicę - o czym pamiętać?
- Szczegóły
- Opublikowano: 07 sierpień 2023
- Super User
Wywóz leasingowanych maszyn za granicę, żeby je tam użytkować, to temat, który rozpala uwagę wielu przedsiębiorców. Dzięki temu można bowiem zyskać wiele korzyści. W niniejszym artykule przybliżymy się tej tematyce i odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania.
Kwestie problematyczne związane z wywozem maszyny za granicę
Mając maszynę w leasingu, możemy z niej korzystać przez jakiś, określony w umowie, czas, co przekłada się na zwiększoną efektywność produkcji. Pomaga ona w codziennych zadaniach i nie wyobrażamy sobie, że nasza firma mogłaby bez niej funkcjonować. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa może pojawić się opcja wywozu jej za granicę, co - jak się okazuje - bywa dość problematyczne, bo leasingodawca niekoniecznie chce się na to zgodzić. Dochodzą też tu potencjalne koszty transportu, ubezpieczenia i zgodność z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Jakie więc są nasze szanse, żeby skutecznie i w zgodzie z ustaleniami z leasingodawcą wywieźć maszynę do innego kraju?
Co wpływa na pozytywną decyzję?
Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych uwarunkowań, w zgodzie z tym, jakie zapisy zawarliśmy w umowie leasingowej. Leasingodawcy zwracają uwagę na to, w jakiej kondycji finansowej jest dana firma. Jeśli w dobrej, to istnieje szansa, że uzyskamy zgodę, by ją wywieźć za granicę. To bowiem porządne uzasadnienie takiej decyzji. W innym wypadku być może będziemy musieli przedłożyć dodatkowe zabezpieczenia, jak wpisy hipoteczne, gwarancje czy inne formy zabezpieczeń majątkowych. Tak naprawdę decyzja o wywozie zostaje podjęta, gdy nastąpi podjęta ocena ryzyka związana z danym przedsięwzięciem. Każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy, sprawdzenia potencjalnych korzyści i strat.
Jakie są biznesowe korzyści z wywozu maszyny?
Chociaż z wywozem maszyn są pewne komplikacje, to jednak mogą je wynagrodzić biznesowe korzyści. Jedną z ważniejszych jest możliwość zdobycia nowego rynku zbytu dla swoich produktów. Dzięki temu, że mamy dostęp do parku maszynowego w innym kraju, zmniejszamy koszty produkcyjne. Zresztą, zagraniczne kontrakty mogą wymagać obecności takiej produkcji, bo pozwala to na korzystniejsze warunki działania, do których zaliczamy niższe koszty pracy czy bardziej przyjazne i przejrzyste przepisy. Zdarza się też dość często, że wywóz maszyn umotywowany jest względami środowiskowymi, gdyż w innych krajach nie trzeba zdobywać tak wielu pozwoleń, żeby zacząć produkcję. W naszym kraju często może to trwać nawet kilka lat, co dla niektórych firm jest nie do pomyślenia.
Podsumowując to wszystko, o czym napisaliśmy w artykule, widzimy, że wywóz leasingowej maszyny za granicę jest możliwy w wielku przypadkach, ale żeby tak było, trzeba albo uzasadnić to biznesowo, albo zabezpieczyć dodatkowo takie działanie. Wszystko zależy od kondycji firmy i od tego, jakie sa warunki umowy. Żeby się tego dowiedzieć, powinniśmy skonsultować się z leasingodawcą, by dokładnie przeanalizować, na co możemy liczyć.