Wt23042024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Wiadomości Aktualności z Rzeszów Darmowe szczepienia i badania dla mieszkańców Rzeszowa

Darmowe szczepienia i badania dla mieszkańców Rzeszowa

Urząd Miasta Rzeszowa przeznaczy w tym roku 430 tys. zł na darmowe szczepienia i badania profilaktyczne dla mieszkańców miasta. Rzeszowianie będą mogli skorzystać m.in. z darmowych szczepionek przeciwko grypie, przebadać się w kierunku raka jelita grubego, a panie zrobić mammografię lub USG piersi. Nowością w tym roku są badania tarczycy dla kobiet po 40 roku życia.

Program realizowany będzie w 4 miejscach na terenie miasta w: Przychodni Specjalistycznej Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, Przychodni Specjalistycznej Nr 2 przy ul. Lubelskiej 6, Przychodni POZ Nr 5 przy ul. Hoffmanowej 8 a oraz w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej 4.

Wszystkie badania profilaktyczne i darmowe szczepienia skierowane są do osób zameldowanych w Rzeszowie na pobyt stały lub czasowy. Przy zgłoszeniu się na badanie należy mieć ze sobą dokument potwierdzający miejsce zameldowania oraz datę urodzenia.

1. Program pn.: ”Profilaktyka chorób tarczycy u kobiet od 40 roku życia i powyżej”
Program skierowany jest do kobiet powyżej 40 roku życia zamieszkałych na terenie Rzeszowa, z wyłączeniem pań leczących się z powodu chorób tarczycy w Poradni Endokrynologicznej.
We wstępnym etapie programu uczestniczka może skorzystać z badania laboratoryjnego określającego poziom hormonu TSH, badania fizykalnego gruczołu tarczycy i porady lekarskiej. W etapie pogłębionym wykonywane są badania USG gruczołu tarczycy oraz, w razie potrzeby, dalsza diagnostyka. 
Zaplanowano, iż w etapie wstępnym z programu może skorzystać ok. 800 kobiet. 
Czas realizacji programu: luty – grudzień 2012 r.

Realizatorem programu jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie – Poradnia POZ Nr 5, przy ul. Hoffmanowej 8 a. 
Badania USG gruczołu tarczycy wykonywane są w Pracowni USG w Przychodni Specjalistycznej Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21 oraz Pracowni USG w Przychodni Specjalistycznej Nr 3, ul. Hoffmanowej 8 a.

2. Program profilaktyki raka piersi - badania mammograficzne dla kobiet od 40 do 49 lat i powyżej 69 roku życia.
Program skierowany jest do kobiet od 40 do 49 roku życia. Panie w tym przedziale wiekowym mogą bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne raz na dwa lata. Panie , które ukończyły 69 rok życia mogą korzystać z darmowych badań każdego roku. 
W programie nie mogą wziąć udziału kobiety pozostające w leczeniu z powodu schorzeń piersi w poradni onkologicznej, chirurgicznej lub ginekologicznej.
Urząd Miasta planuje wykonanie ok. 450 przesiewowych badań mammograficznych oraz ok. 90 uzupełniających badań USG piersi oraz ok. 18 biopsji cienkoigłowych. Jeżeli uczestniczka programu wyraża chęć może nauczyć się samokontroli piersi w por. „K”. W razie potrzeby istnieje możliwość dalszej diagnostyki. 
Czas realizacji programu: luty – grudzień 2012 r.

Realizatorem programu jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie – Przychodnia Specjalistyczna Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21, nr tel: 017 85 352 81 (prosić z Pracownią Mammograficzną).

3. Program profilaktyki raka piersi badania USG dla kobiet od 20 do 39 roku życia.
Z bezpłatnych badań USG piersi – bez skierowania lekarskiego mogą skorzystać panie pomiędzy 20 a 39 rokiem życia, z wyłączeniem pań leczących się z powodu schorzeń piersi w specjalistycznych poradniach. Zaplanowano ok. 560 przesiewowych badań USG piersi. W razie potrzeby istnieje możliwość dalszej diagnostyki w ramach programu. 
Czas realizacji programu: luty – grudzień 2012 r.

Realizatorem programu jest SP ZOZ Nr 1 w Rzeszowie – Pracownia USG w Przychodni Specjalistycznej Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21 oraz Pracownia USG w Przychodni Specjalistycznej Nr 3, ul. Hoffmanowej 8 a.

4. Program profilaktyki raka jelita grubego dla osób powyżej 40 roku życia.
Program skierowany jest do Rzeszowian powyżej 40 roku życia, z wyłączeniem osób, które leczą się z powodu chorób jelita grubego w poradni onkologicznej lub chirurgicznej. 
Po wykonaniu niezbędnych badań przesiewowych takich jak: badanie kału na krew utajoną, badanie i porada lekarza specjalisty. W razie potrzeby można również skorzystać z badań kolonoskopowych. Zaplanowano ok.150 badań przesiewowych.
Czas realizacji programu: luty – grudzień 2012 r.

Realizacja programu odbywa się w Szpitalu Miejskim - Pracowni Endoskopowej przy ul. Rycerskiej 4, tel. 17 86 11 032 w. 400.

5. Program wykrywania i leczenia cukrzycy typu II dla osób powyżej 40 roku życia.
Program skierowany jest do mieszkańców miasta powyżej 40 roku życia, z wyłączeniem osób leczących się z powodu cukrzycy w poradni diabetologicznej.
W etapie wstępnym wykonywane są przesiewowe badania poziomu cukru we krwi, a w razie potrzeby przeprowadzane są badania pogłębione, m.in. badanie tzw. krzywej cukrowej, badanie i porada lekarza specjalisty. Uczestnicy programu mogą również skorzystać z edukacji prozdrowotnej dotyczącej przystosowania się do życia z chorobą, trybu życia w chorobie oraz zapobiegania powikłaniom.
Czas realizacji programu: luty – grudzień 2012 r.

Program realizowany jest od poniedziałku do piątku w Przychodni Specjalistycznej Nr 1 przy ul. Hetmańskiej 21 – Poradni Diabetologicznej. W Przychodni Specjalistycznej Nr 2 przy ul. Lubelskiej 6, można skorzystać z programu w pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. od 10.00 – 12.00 (hol na parterze).

6. Program wczesnego wykrywania wad wzroku w populacji sześciolatków.
Celem programu jest wczesne wykrycie wad wzroku poprzez badania przeprowadzane przez lekarza okulistę i przy pomocy specjalistycznego sprzętu okulistycznego. Bezpłatnymi profilaktycznymi badaniami okulistycznymi zostaną objęte dzieci 6 – letnie w rzeszowskich przedszkolach i szkołach podstawowych.
Czas realizacji programu: kwiecień - czerwiec 2012 r.

7. Badania przesiewowe postaw somatycznych uczniów w szkołach podstawowych.
Badanie przez lekarzy ortopedów uczniów klas III szkół podstawowych i ich kwalifikacja do zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, realizowanych w szkołach podstawowych. 
Czas realizacji programu: maj - czerwiec 2012 r.

8. Program szczepień ochronnych przeciw grypie.
Program szczepień ochronnych przeciw grypie realizowany jest w Rzeszowie od 2004 roku. W tym roku miasto zakupi ok. 6000 szczepionek. Z bezpłatnych szczepień będą mogli skorzystać mieszkańcy Rzeszowa powyżej 55 roku życia oraz bez względu na wiek osoby przewlekle chore, w stanach obniżonej odporności. 
Czas realizacji programu: wrzesień - grudzień 2012 r. lub do wyczerpania zapasów szczepionek.

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja