Cz13062024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

feed-image
Dwór polski w starej fotografii

Dwór polski w starej fotografii

Album „Dwór polski w starej fotografii” powstał we...

Rzeszów promuje się w Moskwie

Rzeszów promuje się w Moskwie

Miasto Rzeszów oraz Ambasada Polski w Moskwie nawi...

XXIII Nocny Bieg Uliczny Solidarności

XXIII Nocny Bieg Uliczny Solidarności

1 września 2012 r . o godz. 19.00

Start - Meta: Ry...

Rodzinny Rajd Rowerowy z Funduszami Europejskimi

Rodzinny Rajd Rowerowy z Funduszami Europejskimi

Zapraszamy na imprezę plenerową pn. Rodzinny Rajd ...

Szlakiem wina białego. Od Bieszczadów do Tokaju

Szlakiem wina białego. Od Bieszczadów do Tokaju

Bogato ilustrowany autorski przewodnik proponuje w...

Zapraszają Polaków na Węgry

Zapraszają Polaków na Węgry

W Rzeszowie gościł burmistrz miasta Nyíregyháza ...

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Turystyka

Bojkowie i Łemkowie – kultury, o których warto pamiętać

art lemkowie pl 1Jeszcze nie tak dawno, zaledwie siedemdziesiąt lat temu, tereny dzisiejszego pogranicza polsko-słowackiego zamieszkane były przeważnie przez Bojków i Łemków – dwie grupy etnograficzne górali ruskich, które posiadały wspólne korzenie i wywodziły się z wołoskiej społeczności pasterskiej. Wiele pamiątek po tych społecznościach znajduje się w skansenach, a dzięki działaniom organizacji i instytucji dbających o tradycje, takich jak marka Carpathia, możemy dziś odkrywać ich ślady. Możliwość poznawania dawnych kultur i narodowości pozwala na uświadomienie sobie, jak kiedyś wyglądało życie, którego ślady, choć nieliczne, należy uznawać za ogromną wartość.

Czytaj więcej...

Jedziemy na wczasy? Nie spieszmy się.

glisno 800W drodze na wczasy możemy zrezygnować z szybkiego przejazdu i cieszyć się z pięknych, atrakcyjnych miejsc po drodze. Kto raz tego spróbuje, już z tego nie zrezygnuje.

Czytaj więcej...

Co trzeba wiedzieć przed wyruszeniem w rejs po jeziorach?

lake 194841 640Przede wszystkim wybrać odpowiedni akwen i zapoznać się warunkami żeglowania. Jeśli ktoś jest motorowodniakiem i ma własną motorową łódź kabinową powinien wiedzieć, że nie po każdym jeziorze można pływać takimi jednostkami. Na przykład na Jeziorach Mazurskich korzystający z motorówek mają o tyle lepiej, że nie muszą zrzucać żagli i kłaść masztów, zaś żeglarze mają na tym obszarze niemało takich sytuacji. Przykładem może być odcinek z Jagodnego do Tałt.

Czytaj więcej...

Wyjazd na jacht do Norwegii - idealny pomysł na odpoczynek

sailing vessel 188950 640Jeśli chcemy przeżyć niezwykłą przygodę, wyjazd na jacht do Norwegii jest idealnym pomysłem! Dzięki temu zobaczymy nie tylko piękne krajobrazy, ale także będziemy mogli wypocząć w luksusowej kajucie.

Czytaj więcej...

Dwór polski w starej fotografii

p75Album „Dwór polski w starej fotografii” powstał we współpracy z Archiwami Państwowymi. Przybliża historię polskich siedzib ziemiańskich z obszaru Wołynia, Podola, Ukrainy, Litwy, dawnego Królestwa Polskiego i leżącej poza nim części Małopolski oraz Wielkopolski. Większość prezentowanych fotografii pochodzi z okresu międzywojennego oraz sprzed pierwszej wojny światowej. Autorem wstępu jest wybitny historyk sztuki, prof. Jan K. Ostrowski, a opisów poszczególnych dworów dokonała Zofia Lewicka-Depta.
Dwór polski to symbol dawnej tradycji, kultury i obyczaju. Niestety, niewiele już takich siedzib pozostało. Tym cenniejsze są zatem archiwalne zdjęcia, na których utrwalono część naszej historycznej spuścizny.

Czytaj więcej...

Rzeszów promuje się w Moskwie

RZESZÓW 004mMiasto Rzeszów oraz Ambasada Polski w Moskwie nawiązały współpracę, której efektem jest reklama Rzeszowa umieszczona w gablocie Ambasady. Ekspozycja znajdująca się w centrum stolicy Rosji, zachęca zarówno mieszkańców Moskwy, jak i przebywających tam turystów do odwiedzenia naszego miasta.

Szlakiem wina białego. Od Bieszczadów do Tokaju

p241Bogato ilustrowany autorski przewodnik proponuje wyprawę dawnym szlakiem wina białego prowadzącym z Węgier do Polski. Autor przedstawia zarówno węgierskie winnice z regionu Tokaju, o wielowiekowej tradycji, jak też niedawno powstałe winnice i winiarnie Podkarpacia – od Jasła po Sanok. Trasa wiedzie do przejścia granicznego ze Słowacją w Radoszycach, następnie przez również znane z uprawy winorośli ziemie naszych wschodnich sąsiadów, aż na Węgry, do Tokaju. 

Oprócz opisu konkretnych winnic w przewodniku nie brakuje informacji historyczno-krajoznawczych, przedstawiających dzieje i zabytki mijanych po drodze miejscowości, a także ciekawostek dotyczących uprawy winorośli i produkcji wina. Więcej na: http://www.bosz.com.pl 

Zapraszają Polaków na Węgry

nyiregha1

W Rzeszowie gościł burmistrz miasta Nyíregyháza Kovacs Ferenc wraz delegacją złożoną z przedstawicieli biur i organizacji turystycznych. Zachęcali oni do odwiedzenia Nyíregyházy i skorzystania z nowoczesnego kąpieliska i ZOO. Węgierska delegacja spotkała się również z prezydentem Rzeszowa. – Od dawna jesteśmy miastami partnerskimi i muszę przyznać, że nasza współpraca jest wzorcowa. Wiele możemy się od was nauczyć, wiele rzeczy podglądnąć. Często się spotykamy i każde takie spotkanie przynosi nowe doświadczenia – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. - W ubiegłym roku razem posadziliśmy w Nyíregyházie drzewko. Dobrze rośnie.

Mam nadzieję, że w tym roku wspólnie podlejemy je wodą aby dalej się rozwijało. Ono wspaniale symbolizuje naszą przyjaźń i współpracę – mówił Kovacs Ferenc, burmistrz Nyíregyházy. Zapraszał wszystkich mieszkańców Rzeszowa i regionu do przyjazdu do Nyíregyházy na kompleks basenów oraz do ZOO, w którym znajduje się oceanarium oraz las tropikalny.

Groch i kapusta. Południowy zachód - Elżbieta Dzikowska

GiK PLD ZPołudniowy zachód to nadzwyczaj ciekawy historycznie i turystycznie region Polski. Na Dolnym Śląsku – więcej zamków i pałaców niż nad Loarą. Na Górnym – wspaniałe trasy pod ziemią i na ziemi. Opolszczyzna jest naprawdę pełna dziwów. Kalwaria Zebrzydowska nie bez powodu nazywana bywa „polską Jerozolimą”.

Zachęcają do wędrówek i wspinaczki „Orle Gniazda” w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a Wielkopolska, ze swoimi zabytkami oraz ludźmi z pasją uczy patriotyzmu i gospodarności. „Najlepsza podróżnicza książka roku” – Nagroda Bursztynowego Motyla.

 

Groch i kapusta. Południowy wschód - Elżbieta Dzikowska

GiK PLD W-bestsellerPołudniowy wschód to ziemia magiczna. Niepowtarzalny urok Bieszczadów nie tylko złoto-czerwoną jesienią, ale nawet zimą, bo tu zawsze śnieg i słońce. Wspaniałe miasta: Sanok, Przemyśl, Tarnów, Sandomierz, Zamość. Imponujące pałace i zamki, wśród których największa i najbardziej imponująca w Polsce ruina w Ujeździe, zwana także Krzyżtoporem.

Niezwykłe miejsca w Górach Świętokrzyskich, wśród nich Jaskinia Raj i arcyciekawa, neolityczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach. Rewelacja!

Groch i kapusta. Północny wschód - Elżbieta Dzikowska

GiK PLN WPółnocny wschód to region szczególny. Przede wszystkim wspaniała przyroda: jeziora na Warmii i Mazurach, urokliwa Suwalszczyzna, Podlasie z Puszczą Białowieską i przepiękną Kotliną Biebrzy. Ale także niezwykłe zabytki, świadectwo współżycia wielu kultur. Ciekawy Szlak Tatarski, z meczetami, cmentarzami i smakowitym jadłem, wiekowe cerkwie prawosławne, piękne świątynie katolickie, także synagogi i cmentarze żydowskie. Jest co zwiedzać, fotografować, przeżywać i smakować. „Najlepsza podróżnicza książka roku” – Nagroda Bursztynowego Motyla.

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

 • Promocja
 • Czy wiesz, że...
 • Magazyn Policyjny

Sport

 • Żużel
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Tenis

Turystyka

 • Bieszczady
 • Dalekie Wyprawy
 • Podkarpacie

Kultura

 • Książki
 • Muzyka
 • Kino
 • Promocje

Zdrowie

 • Pierwsza Pomoc
 • Zdrowie i Urodai 
 • Poradnik

Regulaminy

 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin
 • Regulamin

Administracja