N12052024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

feed-image
build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start Magazyn

Śmigus-dyngus - tradycja z umiarem

chlust"Śmigus-dyngus" to oryginalna i zabawna tradycja, ale tylko wtedy, kiedy akceptuje ją osoba oblewana wodą. "Polowania" z wiadrami na przypadkowych przechodniów, lanie wodą z okien czy balkonów, to już łamanie prawa. Policjanci na tego typu zachowania będą reagować i wyciągać konsekwencje prawne. Tegoroczne warunki pogodowe nie sprzyjają podtrzymywaniu tej tradycji, dlatego Policja apeluje o zachowanie rozsądku i umiaru.

Czytaj więcej...

Dzisiaj w nocy zmieniamy czas

zmiana czasuDzisiaj w nocy z soboty (30 marca) na niedzielę (31 marca) nastąpi zmiana z czasu zimowego na letni. Zegarek przestawimy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy, czyli jedną godzinę do przodu.

Trzeba pamiętać o konieczności przestawienia wskazówek zegarków. Na szczęście, w wielu urządzeniach elektronicznych, z których korzystamy na co dzień (telefony komórkowe, tablety, komputery, zegarki elektroniczne) czas przestawiany jest automatycznie. Oczywiście, nie zaszkodzi sprawdzić w niedzielny poranek, czy aby na pewno każde urządzenie wskazuje aktualny czas, tj. letni.

Czytaj więcej...

Cyfryzacja - uwaga na oszustów

odbior cyfrowyW całej Polsce trwa proces cyfryzacji telewizji. W województwie podkarpackim I etap wyłączania analogowego sygnału rozpocznie się 19 marca. Policja ostrzega przed oszustami, którzy powołując się na nieprawdziwe informacje w związku z trwającym procesem cyfryzacji telewizji naziemnej namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych.

Oszuści nie przebierają w środkach, wymyślają co raz to inne metody i bez skrupułów wykorzystują naszą łatwowierność. Funkcjonariusze odnotowują przypadki oszustw, w których sprawcy próbują wykorzystać trwający proces cyfryzacji telewizji naziemnej. Aby przekonać do zakupu swojej oferty, nieuczciwi sprzedawcy informują, że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji.

Czytaj więcej...

Pomysłowy oszust zatrzymany

arimrKilka godzin zajęło policjantom z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ustalenie osoby, która może mieć związek z próbą wyłudzenia pieniędzy od rolników. Mężczyzna został wczoraj zatrzymany w Bydgoszczy. Policjanci gromadzą dowody w tej sprawie.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wespół z Prokuraturą Rejonową dla Miasta Rzeszowa prowadzą śledztwo w sprawie próby wyłudzenia pieniędzy na szkodę rolników korzystających z dopłat bezpośrednich. Rolnicy otrzymywali listy z logo do złudzenia przypominającym godło Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z którego treści wynikało, iż wpłata 246 złotych przyspieszy rozpatrzenie wniosku o dopłaty. Według ustaleń policjantów i prokuratury oszuści mogli rozesłać kilkanaście tysięcy takich pism.

Czytaj więcej...

Zaginął Marek Stasiła z Przemyśla

Marek Stasiła copyPolicjanci poszukują zaginionego Marka Stasiłę. Mieszkaniec Przemyśla, w ubiegłą niedzielę (3 bm.) wyszedł z domu i do dnia dzisiejszego nie powrócił, ani nie nawiązał kontaktu z rodziną. Prowadzone przez Policję poszukiwania, jak dotąd  nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Funkcjonariusze z przemyskiej komendy poszukują Marka Stasiłę. 31-letni mężczyzna w dniu 3 lutego br. około godz. 8. wyszedł ze swojego mieszkania w Przemyślu. Od tamtego czasu zaginiony nie powrócił, ani nie nawiązał żadnego kontaktu z rodziną. 

Czytaj więcej...

"Nie dla czadu"

czadTylko od września 2012 r. do 7 lutego 2013 r. na skutek zaczadzenia zginęły już 74 osoby! Strażacy, we wspomnianym okresie,  zdarzeń związanych z tlenkiem węgla odnotowali 2705. Poszkodowanych w nich zostało 1596 osób.

Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Czytaj więcej...

Zagrożenia związane z zaleganiem śniegu na dachach

sniegnadachuŚnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. (dla porównania - podobne obciążenia na więźbę dachową mają dachówki betonowe i ceramiczne).

Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Czytaj więcej...

Dzisiaj Tłusty Czwartek - nie zapomnijmy o zjedzeniu pączka

paczkiPowiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – mówi staropolskie przysłowie. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Tłusty Czwartek w starożytności był dniem w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina a zagryzkę stanowiły jedynie pączki. Nie były to jednak takie pączki, jakie znamy dziś. Były one przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Czytaj więcej...

Mały procent, wielka pomoc - Pomagaj razem z Lidlem

malyprocentPrzekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego to coraz częściej wybierana przez Polaków forma pomocy potrzebującym. Sprzyjają temu regulacje prawne oraz różnorodne kampanie informacyjne. W tym roku sieć Lidl po raz czwarty zachęca do wsparcia organizacji pożytku publicznego, realizując akcję „Mały procent, wielka pomoc”. Zatem przyłącz się i przekaż 1% swojego podatku!

Żeby pomagać, wystarczy tylko trochę dobrej woli, szczególnie gdy chodzi o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Firma Lidl Polska rozpoczęła właśnie czwartą edycję kampanii informacyjnej pod hasłem „Mały procent, wielka pomoc”, podkreślającą istotność tej kwestii, zachęcając przy tym do wsparcia organizacji z którymi współpracuje. – To doskonała okazja, żeby w łatwy sposób pomóc. Choć może się wydawać, że kwota stanowiąca 1% naszego podatku jest niewielka, nie należy bagatelizować tego, jak dużą wartość stanowi ona dla organizacji pożytku publicznego – przekonuje Anna Biskup, PR Manager Lidl Polska.

Czytaj więcej...

Startują kolejne konkursy Narodowego Programu Przedsiębiorczości - Przedsiębiorcze miasta i mieszkańcy poszukiwani!

logo-npp-cmykPrawie połowa Polaków wolałaby pracować „na swoim”. Na tle 27 państw członkowskich Unii Europejskiej Polska uplasowała się na 8. miejscu.  Chęć prowadzenia własnej działalności najsilniej deklarują osoby w wieku 30 – 39 lat. W ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości startuje kolejny konkurs dla przedsiębiorców oraz plebiscyt na „Miasto Ludzi Przedsiębiorczych”.

Pierwszy etap zainicjowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu rozpoczął się w listopadzie 2012 roku, a zakończy się w lutym 2013 roku. Prowadzone  w tym okresie działania są adresowane zarówno do studentów jak i osób u progu kariery zawodowej. Obecnie rozpoczyna się kolejna części kampanii, skierowana do osób z doświadczeniem na rynku pracy (30-49 lat), zainteresowanych pracą na własny rachunek.

Czytaj więcej...

Mniej kradzieży samochodów w 2012 roku

odzyskany samochodW roku 2012 spadła na Podkarpaciu liczba skradzionych samochodów. Jeszcze kilkanaście lat temu łupem złodziei padało rocznie ponad 200 aut. W 2011 r. w naszym województwie skradziono 156 samochodów, w ubiegłym roku łupem złodziei padło 139 pojazdów.

W 2012 roku na Podkarpaciu skradziono o 17 samochodów mniej niż w roku 2011. Policjanci ustalili sprawców 38 kradzieży, w tym dwoje nieletnich. 

Czytaj więcej...

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja