Ratowali ofiary katastrofy lotniczej, potrącenia, wybuchu i bójki na mistrzostwach w Szczyrku
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 01, luty 2013 10:46
- Aneta Dyka-Urbańska
- Jak mówią ratownicy medyczni z Mielca, z VIII Międzynarodowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku przywieźli mnóstwo nowych doświadczeń i zapał do ćwiczeń przed następnymi wyzwaniami. Sprawdzili się w zadaniach z zakresu wypadków masowych, postępowania w stanie zagrożenia życia kilku osób jednocześnie, czy wybuchu butli z gazem.
- To już kolejny start naszych ratowników w mistrzostwach. I po raz kolejny potwierdzili swoją obecność w elicie krajowejito z coraz lepszym skutkiem, bopo 6 miesiącachod ostatnich zawodów mieleccy ratownicy"wskoczyli"dopierwszej dwudziestkinajlepszych załóg w kraju - mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego pogotowia.
Sztuczne oddychanie
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 19, czerwiec 2012 18:01
- Super User
1. O ile nie podejrzewasz złamania kręgosłupa, połóż rannego na plecach. Ułóż prosto głowę ofiary. Połóż jedną dłoń na jej czole, odchylając głowę do tyłu. Palce drugiej ręki włóż pod brodę tak, by wysunąć ją do przodu. W tej pozycji język nie zatka dróg oddechowych. Jedną rękę trzymając na czole ofiary, a drugą pod jej brodą, odchyl jej głowę nieznacznie do tyłu. Nasłuchuj oddechu, obserwuj klatkę piersiową, sprawdzaj, czy czuć wydychane przez ofiarę powietrze.
2. Otwarcie dróg oddechowych może sprawić, że ranny zacznie oddychać. Obserwuj klatkę piersiową, czy się unosi i opada. Posłuchaj, czy pojawił się oddech. Jeśli ranny nie oddycha, natychmiast przejdź do kolejnego etapu.
3. Uciśnij skrzydełka nosa rannego. Posłuż się w tym celu kciukiem i palcem wskazującym dłoni, którą trzymasz na jego czole. Utrzymuj cały czas głowę poszkodowanego w przechylonej pozycji. Połóż usta na ustach rannego i wykonaj dwa wolne, pełne wdmuchnięcia, między jednym a drugim nabierając powietrza. Kiedy powietrze dociera do płuc ratowanego, jego klatka piersiowa powinna się unosić, a następnie opadać. Jeśli tak się nie dzieje, spróbuj zmienić ułożenie głowy rannego i dmuchnij jeszcze raz. Jeśli nadal powietrze nie dociera do płuc, istnieje podejrzenie, że drogi oddechowe są zablokowane.
4. Jeśli powietrze dociera do płuc rannego, szybko przejdź do kolejnego etapu. Sprawdź przez 10 sekund, czy czuć tętno w tętnicy szyjnej. Jeśli go nie ma, musisz zastosować reanimację. Jeśli jest, ale nie ma oddechu, rozpocznij równomierne oddychanie usta-usta.
5. Wdmuchuj powietrze tak jak omówiono to w punkcie 3. Powtarzaj tę czynność co 5 sekund, póki ofiara zacznie sama oddychać. Gdy ofiara odzyska przytomność, nie pozwalaj jej wstać, dopóki nie nadjedzie lekarz. Otwierając drogi oddechowe dziecka, pamiętaj, by za bardzo nie przechylać mu główki. Tylko trochę unieś podbródek dziecka, posługując się jednym lub dwoma palcami. Drugą dłoń trzymaj na czole, utrzymując główkę we właściwej pozycji. Obejmij ustami usta lub nos-usta dziecka. Delikatnie zrób dwa lekkie wdmuchnięcia, by wypełnić dziecku płuca. Zbadaj tętno (u niemowląt po wewnętrznej stronie ramienia, pomiędzy barkiem a łokciem). Jeśli jest tętno, wykonuj jedno delikatne wdmuchnięcie co 2 sekundy w przypadku niemowlęcia, co 3 w przypadku większego dziecka.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że ranny ma uszkodzony kręgosłup, (nie może swobodnie poruszać palcami rąk ani nóg lub czuje drętwienie dłoni albo stóp) w żadnym wypadku nie może poruszać szyją. W takiej sytuacji spróbuj zastosować oddychanie metodą usta – usta lub usta-nos.
Wezwanie pomocy
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 19, czerwiec 2012 18:01
- Super User
Pamiętaj, aby jak najszybciej wezwać pomoc. Jeżeli jest co najmniej dwóch ratujących, jeden z nich udaje się po pomoc zaraz po stwierdzeniu, że poszkodowany nie oddycha. Gdy na miejscu wypadku jest tylko jeden ratujący, a poszkodowany jest osobą dorosłą, która nie oddycha prawdopodobnie w wyniku choroby serca, należy natychmiast wezwać pomoc.
W przypadku prawdopodobieństwa utraty przytomności w wyniku braku oddechu, np. spowodowanego urazem, tonięciem, zadławieniem, zatruciem, oraz gdy poszkodowanym jest niemowlę lub dziecko, ratujący powinien przez blisko 1 minutę wykonywać zabiegi przywracające podstawowe czynności życiowe (oddech, praca serca).
Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane (dotyczy wszystkich numerów ratunkowych):
CO SIĘ STAŁO? – rodzaj wypadku (np. zderzenie samochodów, upadek z drabiny, utonięcie, itp.),
GDZIE? – miejsce wypadku,
CZY SĄ RANNI i ILE OSÓB?JAKI JEST STAN POSZKODOWANYCH?
CO ROBISZ? – informacje o udzielonej dotychczas pomocy,
KIM JESTEŚ? – dane personalne osoby wzywającej pomoc (numer telefonu, z którego dzwonisz).Gdy istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo (np. cysterna) – poinformuj o tym.
Nigdy pierwszy nie rozłączaj się!
Jak sprawdzać tętno?
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 19, czerwiec 2012 18:01
- Super User
W tętnicy szyjnej znajdź jabłko Adama (zgrubienie na krtani), przyłóż delikatnie dłoń i przesuń czubki 2 lub 3 palców w znajdujące się obok niego zagłębienie. Leciutko naciśnij. Pulsowanie krwi powinno być wyczuwalne pod palcem.
Pierwsza Pomoc Przedmedyczna
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 19, czerwiec 2012 17:30
- Super User
Niewielu z nas zadaje sobie pytanie ile ofiar zginęło na naszych drogach podczas tegorocznych wakacji i dlaczego aż tak wiele z tych ofiar nie udało się uratować. Niewielu również z nas zadaje sobie podobne pytanie dotyczące osób które utonęło podczas spędzania wolnego czasu nad zbiornikami wodnymi.
Czy można było coś zrobić? Na to pytanie szukają na pewno odpowiedzi rodziny ofiar.
Odpowiedź brzmi: TAK – Oczywiście można było przynajmniej próbować.