Pt26042024

AktualizacjaPn, 23 Paź 2023 1pm

build_links(); ?>
Back Jesteś tutaj: Start

Artykuły

Lwowski jubileusz profesora Leszka Mazepy

Prof._Mazepa_DSC00272LWÓW. W czwartkowe popołudnie 31 marca br. aula Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej wypełniła się przyjaciółmi i znajomymi prof. Leszka Mazepy. Okazją do niecodziennego spotkania była 80. rocznica urodzin zacnego lwowskiego Polaka, który urodził się 31 marca 1931 roku w Stryju. Jubilat był założycielem w 1988 roku i pierwszym prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, a następnie od 1991 roku jest jego honorowym prezesem.Z tej okazji odbyła się promocja książki Profesora „ Rozmyślania i wspomnienia o Lwowie i Lwowiakach”.

W pięknej uroczystości uczestniczył również konsul RP we Lwowie konsul Marcin Zieniewicz, który wręczył Jubilatowi okolicznościowy list od ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP oraz prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz wraz wiceprezesem Zbigniewem Jarmułko. W gronie honorowych gości byli także obecni redaktorzy „Kuriera Galicyjskiego”: red. Konstanty Czawaga i Jurij Smirnof. Nie zabrakło też kwiatów i prezentów, serdecznych życzeń i gratulacji, zarówno od wybitnych naukowców, m.in. od profesorów: dr hab. Stefanii Pawłyszyn, Luby Kijanowskiej, prorektora Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej - prof. Wiktora Kamińskiego oraz europejskiej sławy dyrygenta Jurija Łuciwa, a także od członków Rady Naukowej Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej (Senatu), społeczności akademickiej, niegdysiejszych uczniów.

Z Lwowską Państwową Akademią Muzyczną Jubilat był związany jako student (1948-1953) Wydziału Kompozycji (w klasie prof. dr. Adama Sołtysa – wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i muzykologa, niegdysiejszego dyrektora Polskiego Towarzystwa Muzycznego i jego Konserwatorium) i jako pedagog. Po studiach prof. Mazepa został kierownikiem muzycznym i dyrygentem Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Płoskirowie (obecnie Chmielnicki), skąd po roku został powołany do wojska. Do 1960 r. był dyrygentem oraz twórcą bardzo wielu opracowań muzycznych na orkiestrę, chór i solistów Centralnego Zespołu Pieśni i Tańca Armii Sowieckiej stacjonującej w NRD. W latach 1960-995 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym swej Alma Mater. Tutaj wykształcił wielu fachowców w dziedzinie kompozycji, dyrygentury i instrumentacji. Przez 3 kadencje był dziekanem Wydziału Kompozycji, Historii i Teorii Muzyki, Dyrygentury, Pedagogiki Muzycznej, ponadto 13 lat pełnił funkcję kierownika Katedry Kompozycji i Instrumentacji.

Profesor Leszek Mazepa, jako gorliwy patriota i społecznik, aktywny naukowiec swoją wszechstronną działalnością w ogromnym stopniu przyczynił się do wskrzeszenia i krzewienia polskości na terenie Lwowa i ziemi lwowskiej. Jego naukowa działalność sprzyjała i sprzyja zarówno popularyzacji i upowszechnieniu kultury polskiej, jak i eksponowaniu osiągnięć Polaków na tamtym terenie, wszak pamięć o polskich dokonaniach była przez lata celowo zacierana, przemilczana lub fałszowana. Za swoją działalność Jubilat otrzymał wiele nagród i odznaczeń i wyróżnień. W 1989 r. otrzymał Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2003 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W tym samym roku profesorowi L. Mazepie przyznano Medal „Meritum Patriae” („Zasłużony Ojczyźnie”) Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. W 2004 r. został laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa. W 2008 r. odznaczono go honorowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, a w 2009 r. otrzymał Dyplom Honorowy Prezydenta Ukrainy. W ubiegłym roku uhonorowano go Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Prof. Leszek Mazepa od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia związany jest z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Rzeszowie, a od 2001 roku z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Wychowania Muzycznego oraz Zakładu Teorii Muzyki i Zakładu Badań Kultury Muzycznej Pogranicza Etnicznego Instytutu Muzyki, w którym jest stałym organizatorem Międzynarodowych Sesji Naukowych „Musica Galiciana” i redaktorem edycji seryjnej pod takim samym tytułem oraz redaktorem Zeszytów Naukowych „Muzyka” (nr 1 i 2). Wypromował ok. 100 magistrów i ponad stu licencjatów. Największym hobby prof. Leszka Mazepy jest właśnie praca naukowa. Od wieku lat fascynuje go zwłaszcza historia kultury muzycznej Lwowa oraz Galicji Wschodniej, chociaż niejednokrotnie publikował też artykuły o tematyce związanej z przeszłością i teraźniejszością Polaków we Lwowie i na Ukrainie. Jest autorem ponad 500 publikacji, które ukazały się w Polsce, na Ukrainie, Rosji, Białorusi, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, w tym takich książek, jak: „Adam Didur we Lwowie”, Wrocław 2002; „Karty z muzycznej przeszłości Lwowa”, Lwów 2001; „Droga do Akademii Muzycznej we Lwowie”, t. I: Od doby muzyków miejskich do Konserwatorium (od pocz. XV w. do 1939 r.), t. II: Od Konserwatorium do Akademii (1939-2003), Lwów 2003. Występował też z referatami na licznych kongresach, sympozjach, konferencjach i sesjach naukowych w wielu miastach Polski, Ukrainy, Rosji, Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Jest też prof. L. Mazepa jednym z założycieli i pierwszym prezesem (niezmiennie) Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego.

Działalność naukową i społeczną profesora przybliżyła w książce opublikowanej na 75. urodziny Jubilata córka dr Teresa Mazepa. Książka „Leszek Mazepa - biobibliograficzne wiadomości i inne materiały” (Lwów 2006) została wydana w języku ukraińskim w celu uświadomienia mieszkańcom Lwowa i Zachodniej Ukrainy, jak wielką spuściznę kulturową zostawili po sobie Polacy, w tym prof. Leszek Mazepa.

Mimo poważnego wieku Jubilat jest pełen zaangażowania zarówno w sprawy dydaktyczne, jak i naukowe. Ma wiele planów. Chce jeszcze napisać szereg książek, do których zbierał materiały w lwowskich i innych archiwach. Z całego serca życzymy, by Profesorowi dopisywało zdrowie i plany te udało się urzeczywistnić.

{jcomments on}

Na skróty...

Wiadomości

Magazyn

  • Promocja
  • Czy wiesz, że...
  • Magazyn Policyjny

Sport

  • Żużel
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Tenis

Turystyka

  • Bieszczady
  • Dalekie Wyprawy
  • Podkarpacie

Kultura

  • Książki
  • Muzyka
  • Kino
  • Promocje

Zdrowie

  • Pierwsza Pomoc
  • Zdrowie i Urodai 
  • Poradnik

Regulaminy

  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin
  • Regulamin

Administracja